Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Víme, proč je slunovrat nejtajemnějším dnem v roce

poznání | 19. 6. 2012

prvni%20postovni%20zmanka%281%29.jpgSběratelé známek o tom už dávno vědí. Ví to i astrologové a ti, kdo se zajímají o mystické odkazy stařičké Prahy. Praha je opředena tajemným mysteriem slunovratu, které lze pozorovat právě jen ve dne s nejkratší nocí v roce. A vy se teď dozvíte, kam se vypravit za jeho pozorováním.   


 



I secesní malíř Alfons Mucha o tom věděl a pražské mysterium vyobrazil na první československé poštovní známce. Nejspíš má v tom všem prsty Karel IV., fušovali mu do toho ale Matyáš z Arrasu i Petr Parléř. Společně se znalcem Prahy Davidem Černým jsme se na tenhle Karlův slunovratový zoubek podívali.

Na slunovrat Slunce rozsvítí Katedrálu
Schválně se zkuste okolo osmé hodiny večer ve středu 20. června, na kterou letos připadá letní slunovrat, postavit na Křižovnické náměstí vedle Karlova mostu na Starém Městě a zamiřte pohled na Katedrálu svatého Víta, Václava a Vojtěcha. Uvidíte, jak Slunce chystající se k nejkratšímu spánku v roce postupně rozžehne lucerny nejprve velké barokní věže, poté západních gotických věží a nakonec zapadne v místech, kde odpočívá patron Českých zemí svatý Vít.

 
Slunovrat%20%283%29.jpg
 

Když takovou scenerii pozorujete, zapomenete, že se nacházíte ve středu Evropy 21. století a ocitnete se v královské pracovně Karla IV. na Pražském hradě v polovině 14. století, nad stolem plným městských plánů a astrologických výpočtů. Právě tehdy se totiž začalo rodit pražské mysterium. Jak říká David Černý, Slunce věžemi pražské Katedrály určitě neprochází náhodou.

Karel si hrál se světlem
"Karel IV. chtěl pražskou sluneční scenerií vzdát hold našim patronům svatému Vítu i svatému Václavu," odtajňuje smysl mysteria David Černý a dodává, že celá symbolika souvisí i s kultem Karla IV. Když navrhoval polohu dnešního Karlova mostu, chtěl dostát přízvisku svého rodu Lucemburků, které v překladu znamená "hrad světla". Vyvýšením mostu a umístěním jeho pravého konce tak stvořil hru světla, kterou můžeme pozorovat dodnes. A právě místo, ze kterého se dá celé sluneční defilé pozorovat je symbolické – tam, kde začíná Karlův most na pravém břehu Vltavy, bylo zázračně přeneseno tělo knížete Václava přes rozbouřenou řeku, když bylo přivezeno po staroboleslavské vraždě do Prahy. A kníže Václav byl ten, kdo založil v Českých zemích kult svatého Víta, když přivezl jeho relikvii do Prahy a dal na místě svatostánku tehdejšího pohanského boha Svantovíta vystavět rotundu - budoucí Katedrálu. 

 
Slunovrat.jpg
 

Pozorovatelů pražského mysteria slunovratu nikdy není mnoho, protože se o něm obecně moc neví. To potvrzuje i Jan W. Drnek, který chodil k mostecké věži na Starém Městě fotit mysterium celých sedm let, a podařilo se mu to pouze jedenkrát. Pokud letos bude ošklivo, prohlédněte si mysterium na jeho fotkách nebo k mostu zajděte kdykoli do 29. června. Slunce sice neproběhne věžemi tip-ťop, tajemství Prahy ale ucítíte.

Sluneční přehlídka nad Katedrálou ale není jediným mysteriem, které se v Praze pojí s letním slunovratem. Pokud se chcete probít davem turistů,tak na Staroměstské mostecké věži se nachází plastika lucemburského jednoocasého lva, jehož stín se v den letního slunovratu ve třináct hodin dotkne o něco níže zobrazené svatováclavské orlice. Celý jev má symbolizovat propojení lucemburského a přemyslovského rodu. V době Karla IV. vycházel slunovrat vždy na 15. června, kdy měl a pořád má svátek Vít, jehož kult přinesl do našich zemí svatý Václav. Symbolický kruh se tak rozrůstá a uzavírá.

Kam jít slavit slunovrat? (Text z roku 2012!)

Letos připadl den letního slunovratu na datum 20. června, což je výjimka – většinou je slunovrat 21. června. Kulturní obec pražská si to taky neuvědomila, a tak se většina slunovratových akcí v Praze koná až ve čtvrtek. Díky tomu tak obyvatelé Prahy mají skvělou možnost se ve středu ponořit do historie a zároveň nepropásnout čtvrteční kulturní vyžití. Chystá se toho hodně. Kromě Klubové noci v rámci festivalu United Islands proběhne na Náplavce u Karlova náměstí slunovratový Trh autorské tvorby "U vody" s koncertem kapely Please The Trees, kde si od čtyř hodin odpoledne můžete koupit spoustu zbytečných nezbytností ruční výroby. V Domě U Kamenného zvonu vám pak zahraje sourozenecké Duo Brikcius v rámci koncertu "Festival Brikcius" & "Duo Brikcius" několik violoncellových koncertů. "Celý čtvrteční večer zasvětíme hudbě a diváci se po koncertě mohou těšit na poletující světlušky,“ zve milovníky klasiky František Brikcius. Zajít můžete i do legendární Šlechtovky ve Stromovce, kde proběhne workshop tancování a rituálního bubnování.
 
Divadlo Kampa zase ve spolupráci s Lodí Tajemství připravilo pojízdné slunovratové divadlo. Cestující bude celým večerem provázet Jaroslav Dušek. Ale pozor, tato akce je výjimkou a proběhne už ve středu dvacátého. S naloděním a výjezdem se počítá v půl osmé z Náplavky u Výtoně. Pokud vás nezaujalo nic z nabízených akcí a raději byste si oslavy slunovratu užili mimo Prahu, vyrazte o víkendu 22. – 23. 6. na festival Rockovrat do Řevnice.


Text: Eva Samšuková (evka@citybee.cz)
Foto: Jan W. Drnek (web)

 

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Sauny u řeky, v Národním divadle, v obchodním centru, v kasárnách i mimo centrum. Tady je výběr těch nejlepších a nejzajímavějších saunovacích míst po celé Praze, abyste se nemuseli potit při jejich hledání na webu.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!