Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

POLÉVKÁRNY v Praze: Velký přehled, který vás opravdu zahřeje

doporučujeme | 19. 10. 2016

Nějaký ten vývar nebo gulášovka se krčí jako nevýznamný komparz v jídelních lístcích snad všech restaurací. V Praze však najdete i bistra, kde polévky hrají prim. A ne jen tak ledajaké. Víme, kam si zaskočit na oběd, když se chcete radostí tetelit nad párou z hluboké misky poctivého, nešizeného jídla. A bude vás to stát přibližně stejné peníze a čas jako „rychlé“ hamburgery nebo smažené kuře.

Text: Petra Baumruková
Vrchní spoluochutnávač: Ogy

 

clanky4/polevkarny.jpg

Na co se před první návštěvou polévkárny připravit? 


Jde o malá, ale útulná bistra. Polévku si objednáte u pultíku a pak hledáte místo k usazení. Protože mají polévkárny otevřeno pouze v pracovní dny a především přes dobu oběda, často musí odolávat vlně černých obleků a kostýmků, která se valí z přilehlých administrativních budov.

Sníst polévku ale netrvá nijak závratnou dobu, takže se lidé na židlích obměňují jako ve známé dětské obíhací hře. A třeba si přisednete zrovna ke své osudové lásce. Kdo se nechce družit, může si polévku odnést s sebou (a sníst si jí společně s ostatními ajťáky u počítače v práci). 

Hlavním společným rysem všech čtyř polévkáren, které jsme navštívili, je poctivá práce a láska k dobrému jídlu. Krémové polévky nejsou nastavované moukou a na své si vždy přijdou i vegetariáni. Jestli se obáváte, že vás „jen“ polévka nezasytí, máte vždy navíc na výběr z několika druhů pečiva, salátů a dezertů. Opět vše čerstvě připravené a voňavé.

 

Přehled pražských polévkáren:
 

%C4%8D%C3%ADsla/Gold-01.jpg Polévkárna

Adresa: Sokolovská 97, Praha 8
Na výběr: 5 druhů polévek
Porce: malá (250 ml) za 42 Kč; velká (400 ml) za 64 Kč 
Počet míst: 23 k sezení (+ v létě zahrádka)
Polévka s sebou: Ano
Další dobroty: chačapuri, saláty, obložené chleby, dezerty, bezlepkové placky

[clanky4/polevkarna.jpg]

Jestli jste někdy slyšeli o nějaké pražské polévkárně, nejspíš to byla ta v Sokolovské. A jestli jste někdy slyšeli o nějaké pražské polévce, nejspíš to byla jejich kuřecí s estragonem, která je tak oblíbená, že se natrvalo usídlila v denním meníčku. Kromě ní si můžete dát klasiku v podobě hovězího vývaru, ale i exotické zástupce, jako jsou italská cuketová vellutata, marocká harira nebo mexický kukuřičný krém s chilli.

clanky4/sokolovska.jpg
Velký celerový krém s tymiánem a malý hovězí boršč s sebou.

 

Polévkárna

Zřejmě nejznámější (karlínská) polévkárna. Otevřeno mají už od 8 hodin, tak můžete...

%C4%8D%C3%ADsla/Gold-02.jpg Plavecká polévka 

Adresa: Plavecká 4, Praha 2
Na výběr: 4 druhy polévek
Porce: malá (350 ml) za 45 Kč; velká (450 ml) za 55 Kč 
Počet míst: 23 k sezení
Polévka s sebou: Ano (termokelímek za 5 Kč)
Další dobroty: 2 hlavní chody, domácí focaccia, saláty, koláč

clanky4/plaveckapolevka.jpg

V Plavecké vás zahřeje opravdu vydatná porce klasických polévek (dršťková, zelňačka, hrachovka), ale i nevšedních chuťových zážitků, například krém z černého kořene (který je překvapivě bílý) nebo cizrnová s grilovanou paprikou (která je překvapivě naprosto dokonalá). Přestože se polévkárna nenachází zrovna v centru administrativních budov, i tady se v době oběda židličky netrhnou. Atmosféra je ale přeci jen taková méně uspěchaná a více „místňácká“.

clanky4/plavecka.jpg
Velká cizrnová polévka s pečenými paprikami a malá dršťková s sebou.

 

Plavecká Polévka

Bistro s restaurací. K obědu nabízí 4 druhy polévek a dvě hlavní jídla. Otevřeno mají...

%C4%8D%C3%ADsla/Gold-03.jpg Polífkárna

Adresa: Pikrtova 1, Praha 4
Na výběr: 4 druhy polévek
Porce: malá (250 ml) za 36 Kč/38 Kč; velká (500 ml) za 54 Kč/58 Kč 
Počet míst: 10 k sezení a 6 na stání (+ v létě zahrádka)
Polévka s sebou: Ano (termokelímek za 5 Kč)
Další dobroty: saláty, koláče

clanky4/polifkarna.jpg

Polífkárna by se dala směle označit nejlepším poměrem „cena/výkon“. Velká, půllitrová porce je skutečně kotel, který vás zahřeje v břiše. A poctivá není jen velikost porce. Polévky jsou výhradně bez glutamátu, barviv a konzervačních látek. Každý den připravují minimálně dvě varianty bezlepkové a jednu veganskou. 

Spíše než do klasických polévek zde ponoříte lžíci třeba do japonské miso s tofu a mořskou řasou, bulharské čorby, husté zeleninové s jáhly, rajčaty a řapíkatým celerem nebo italské kapustové ribollity. Drobnou nevýhodou oproti ostatním polévkárnám je malý počet míst k sezení a maličko „jídelňácké“ prostředí.

clanky4/polifkarna_polevky.jpg
Velký hovězí vývar s rýží a malý žampionový krém se smetanou a bylinkovým olejem s sebou.

 

Polífkárna

Každý pracovní den nabízíme několik druhů ráno čerstvě uvařených polévek - vaříme...

%C4%8D%C3%ADsla/Gold-04.jpg Polévkárna paní Mančo (Polévkárna Manana)

Adresa: Bělehradská 77, Praha 2
Na výběr: 6 druhů polévek
Porce: malá (250 ml) za 46 Kč; velká (400 ml) za 66 Kč 
Počet míst: 27 k sezení
Polévka s sebou: Ano
Další dobroty: chačapuri, obložené placky, saláty, bezlepkové palačinky, dezerty

clanky4/paniManco.jpg

Lehce přes rok můžete své polévkové chutě ukojit v polévkárně přibližně mezi I. P. Pavlova a Náměstím Míru. Šéfkuchařskou vařečku drží pevně ve svých rukách drobná, ale rázná paní Manana Toidze neboli paní Mančo (proto ten nesoulad v názvu i dva takřka totožné facebookové profily). Nejdůležitější je ale zmínit, že paní Mančo pochází z Gruzie, stejně jako její polévky.

Stálicemi denního meníčka jsou tak například charčo (kuřecí gulašovka po gruzínsku s ořechy) nebo saljanka (pikantní hovězí gulášovka po gruzínsku). Vybírat můžete ale i z vývarů a nejrůznějších zeleninových krémů, oblíbená je marocká harira s cizrnou. K polévce určitě zakousněte chačapuri nebo některou z placek obložených zeleninovými pomazánkami.

clanky4/polevkarnapaniManco_polevky.jpg
Velký kuřecí vývar se zeleninou a rýží a malé charčo s sebou.

 

Polévkárna paní Mančo

Příjďte ochutnat polévky nejen gruzínské a mezinárodní kuchyně....

Kam o víkendu?


Přes víkend mají polévkárny bohužel zavřeno, jediná možnost byla ještě donedávna polévkárna Soup in the City, která však své hrnce odstavila a dveře zavřela. Jestli vás ale přepadne o víkendu nepřekonatelná chuť na polévku, doporučujeme některou z restaurací Home Kitchen. Vaří vždy tři druhy z kvalitních surovin a můžete si ji odnést i s sebou domů.

 

Home Kitchen

Každodenní nabídka je připravována z čerstvých surovin upravovaných tak, aby si...

přehled článků

Vezmeme vás na adventní trhy, mikulášský bál, vánoční piknik, výstavu moderního umění, na promítání dokumentů nebo poradíme, kde si zadarmo zabruslit. Výběr akcí, kam se dostanete grátis, na každý den!

23 nových podniků, které se otevřely v říjnu. Nejvíce nováčků přivítalo Staré a Nové Město, ale rušno bylo i v jiných částech metropole. V mixu kaváren a restaurací tentokrát dominují i fitness centra!

Apus Relax je nafukovací polštář do letadla s unikátním designem. Koupíte ho v OC Nový Smíchov (stánek je v 1. patře) nebo na webu. Po zadání kódu "CITYBEE" navíc dostanete 20% slevu!