Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Víme, proč jsou všichni paf z bobulí v čaji

gastro | 12. 6. 2012

Určitě jste si jich už taky všimli - exoticky vypadající bary nebo stánky, kde většinou mladé Vietnamky podávají jenom jeden druh zboží - bubble tea. Ten vznikl už v osmdesátých letech na Taiwanu, ale teprve v posledních měsících se masově rozšířil k nám. Nadšení pro kuličky v čaji bohužel hned využili pražští vykukové. Přečtěte si, co to je pravý bubble tea a čemu se raději vyhnout.


[47be8628de8b.jpg]

Bubble tea není jenom obyčejný ledový čaj v plastovém kelímku. Ten pravý taiwanský má několik specifik, která ho od ostatních odlišují - do základního (zeleného jasmínového nebo černého) čaje se přidává ochucený sirup, creamer (ochucený prášek nebo sirup) a topping. Právě ten povyšuje bubble tea z pouhého pití na originální dezert. Nejde však o polevu, ale o to, co plave uvnitř. Ve většině provozoven si můžete vybrat buď pravé tapioca perly, práskací kuličky (popping boba) nebo standardní ochucené želé. To vše se nasává širokým brčkem.

Jde o ty kuličky?

Tapioca perly bývají černé barvy a lehce žvýkavé konzistence. Vyrábí se z kořenu tropické rostliny Cassava a obsahují škrob, karamel nebo javorový sirup. Perly se musí před podáváním povařit, aby zůstaly vláčné a příjemně žvýkavé (max 5 hodin). Proto je důležité si vybrat prodejnu, kde perly dělají čerstvé. Polorozpadlé lepivé hrudky, které jsme dostali u stánku na Masarykově nádraží, vám zkazí zážitek z bubble tea na dlouho dopředu a nepřebije to ani akční cena 25 Kč.
Kuličky popping boba se postarají o pořádné překvapení a možná i o lásku na první ochutnání - tyto malé perličky po skousnutí v ústech explodují podobně jako třeba kulička rybízu a uvnitř skrývají sladkou šťávu. Nejčastěji narazíte na příchuť jahody (červené), manga a pomeranče (žluté) nebo liči (bílé).

Jaký čaj si mám vybrat?

V krámcích, které se na bubble tea specializují, si možná z počátku budete připadat jako Alenka v říši divů - pekelné stroje přesně dávkují odměřené porce sirupu a prášku, mechanická ramena nádobky s čajem legračně protřepávají a poslední na kelímky s přesností na milimetr lepí plastové folie. Na velkých barevných tabulích najdete tolik druhů a modifikací bubble tea, že nebude snadné si vybrat. Základní verze je podobná ice tea a může být i ochucená ovocným sirupem. Dále mají mléčný nebo jogurtový nápoj, tedy čaj ochucený creamerem, který s černými žvýkacími perlami na plné čáře vítězí u mladých Asiatů. 

Kam na bubble tea v Praze?

Řetězec Tea One, který provozují Vietnamci, patří mezi ty nejznámější. V Praze už má tři pobočky - na Václaváku, v Palladiu a v tržnici SAPA hned vedle oblíbeného bistra Hai Há. Bubble tea vám připraví do kelímku se zatavenou fólií, ve kterém se ho nemusíte bát strčit ani do kabelky nebo batohu. Vyrazit na něj můžete třeba hned dneska, ve dnech utkání české reprezentace mají 50% slevy.  Sázkou na jistotu je také prodejna Tapi Tea v Galerii Harfa, kde mají momentálně v akci borůvkovou příchuť. „Nejčastěji si u nás lidé dávají bubble tea s příchutí jahody, borůvky nebo broskve v kombinaci s praskacími kuličkami. Z těch koktejlových nápojů vede kokos,“ prozradil manažer Tapi Tea Michal Krček. „Chodí k nám spíše mladí lidé do padesáti let, kteří se nebojí experimentovat.“ Dobře připravený bubble tea s přiměřenou dávkou praskacích kuliček dostanete také ve stánku na Smíchovském nádraží nebo u výstupu z metra Na Knížecí.
 

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Sauny u řeky, v Národním divadle, v obchodním centru, v kasárnách i mimo centrum. Tady je výběr těch nejlepších a nejzajímavějších saunovacích míst po celé Praze, abyste se nemuseli potit při jejich hledání na webu.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!