Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Nebojte se v zimě na kole do Prahy. Sníh kupodivu neklouže!

sport | 30. 1. 2013

Napadá vás, že zasněženou Prahou na kole jezdí jen šílenci? Pak čtěte dál! Díky naší reportáži z cyklojízdy zjistíte, že se v zimě na bicyklu projedete stejně dobře jako v létě. A zároveň vám poradíme, jaké vybavení potřebujete a co byste měli vědět, než se na kole sněhem vydáte.

Napsal: Michal Dub

[6%282%29.jpg]

Před zimní projížďkou...
° Pokud si chcete cestu zasněženým městem užít, nezapomeňte na kvalitní a teplé oblečení. Rozhod
ně si vezměte i teplé boty. Se zmrlými prsty u nohou se vám bude jen těžko šlapat.
° Určitě si sežeňte i dobré osvětlení, popřípadě reflexivní vestu. V zimě je viditelnost opravdu bídná a jezdíte skoro jen po tmě.
° Máte doma jen městské kolo? Nebojte se ho vytáhnout. I tyto bicykly mají v zimě široké využití a nejsou o nic horší, než kola horská.
° Ačkoliv se to zdá nemožné, ve sněhu to příliš neklouže.
° Zimní ježdění vám zlepší fyzičku, protože musíte víc šlápnout do pedálů. To není na škodu, alespoň budete nad věcí, až na jaře billboardy vyrazí s kampaní "zhuběte do plavek". 
° Jestli jste si na kole ve městě nejistí a bojíte se dopravy, vyzkoušejte některou z cyklojízd. Doprava se na každé křižovatce na chvilku pozastaví a všichni v klidu projíždějí celým městem.

databaze%202.jpg

Reportáž z pražské zimní cyklojízdy
Příkladem parádní zimní projížďky byla nedávno konaná cyklojízda, která byla věnována Honzovi "Pupovi" Bouchalovi (předsedovi sdružení Oživení a koordinátorovi Auto*Matu, kterého v roce 2006 smrtelně zranil automobil).  Na cyklojízdu jsme se vydali, abychom zjistili, jaké to je dívat se na Prahu i v mrazivých dnech ze sedla bicyklu.

1%282%29.jpgÚčast 50 cyklistů je dobrá a to potěší. Přestože nasněžilo, jsou k vidění skládačky, fixky a také pár horských kol. Krátce po šesté celý peleton vyráží na sedmou lednovou cyklojízdu. Jedeme poklidným tempem z náměstí Jiřího z Poděbrad přes Náměstí Míru okolo Tančícího domu. Motoristi jsou až na pár výjimek tolerantní. Na chvilku přemýšlím, proč jsou lidi za volantem obecně dost nervózní, když tím čekání v koloně neurychlí. Pak ale myšlenku opouštím a užívám si, jak plynule proplouváme městem.

4.jpgPrvní zastávka je ve Sněmovní ulici, kde zakládal Honza Bouchal sdružení Oživení. Ve dvoře jednoho z malostranských domů je připraven oheň a teplý čaj. Oboje nás potěší i zahřeje. Tady se projevuje další nástraha zimního ježdění. Málokdo si ohřívá ruce, téměř všichni jako první přisouvají k ohni svoje špičky bot. Když si nevezmete opravdu teplou obuv a pořádné ponožky, za chviku prsty u nohou necítíte. Takže na to pozor!

DSCF2488.JPGNa Malostranské, kde se k peletonu přidává pár lidí na skládačkách, se koná krátká pieta. Umělec Krištof Kintera popisuje plánovaný Bouchalův pomník a po krátké vzpomínce vyráží každý po vlastní ose do kina OKO. Bio OKO mě příjemně překvapilo stojanem na kola, který je umístěn uvnitř. Nic tak nebrání vyrazit i do kina na kole, což slibuje dvojí dávku zábavy.

Po krátkém posezení jsem opravdu dostál slibu, že pro vás otestuji, jaké to je jezdit na kole v zimě. Během chvilky napadlo asi 15 cm sněhu a mě čeká cesta ze zimní Letné do Michle. Nejdříve mne přepadá trocha nejistoty, ale nakonec to díky sněhu byla snad ta nejkrásnější část celého dne.

Pokud se radši necháváte vozit:
Nejlepší párty února, na kterých vaše maličkost nesmí chybět!
Pecka týdne: Jak se žije striptérům? Fajn, přesvědčte se na mistrovství!
"Moje Praha je velká tak akorát," říká Jana Vinšová z CZECHDESIGNU
Jakub Hradílek, kritik kultury na CityBee, vás zve do Tiskárny! 

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Sauny u řeky, v Národním divadle, v obchodním centru, v kasárnách i mimo centrum. Tady je výběr těch nejlepších a nejzajímavějších saunovacích míst po celé Praze, abyste se nemuseli potit při jejich hledání na webu.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!