Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Pecka týdne: Vítejte ve světě plném hobitů, elfů a jiných podivňáků

kultura | 9. 12. 2012

Od posledního filmového dílu Pána prstenů uplynulo už skoro deset let a Peter Jackson se s velkou slávou vrací do Středozemě. Vy jste však nečetli Hobita ani Pána prstenů a neviděli jste dosavadní filmové verze? A přesto chcete vyrazit na film Hobit: Neočekávaná cesta, který se bude v českých kinech promítat od 13. prosince (o den dříve než ve většině světa)? Nevadí! Jednak se Hobit odehrává šedesát let před Pánem prstenů a znalosti předchozích filmů k jeho pochopení nepotřebujete, jednak vás zde seznámíme s Tolkienovým fantasy světem v kostce! Na 3D se kromě multikin můžete vydat i do Městské knihovny.

Napsala: Julie Nováková
Foto. Warnes Bros


  

Miniprůvodce světem Hobita
Příběh Hobita nás zavádí do magické Středozemě, kde vedle sebe žije množství společností – lidé, hobiti, trpaslíci, elfové, skřeti i mnohé další myslící bytosti. Film začíná v Kraji, obývaném zejména hobity – bytostmi vysokými člověku přibližně do pasu, milujícími pohodu, klid, předvídatelnost a dobré jídlo. Zdálo by se absurdní, že by někdo z těchto poklidných přátelských lidiček mohl vyrazit na dobrodružství.

Ani Bilbo Pytlík, hrdina příběhu a zpohodlnělý zámožný hobit, by si nikdy nemyslel, že by kvůli něčemu takovému mohl opustit svou příjemnou, bohatě zařízenou noru, dokud ho nepoctí návštěvou lidský čaroděj Gandalf a neučiní jej čtrnáctým členem trpasličí výpravy s cílem získat zpět poklad dávno ukořištěný nebezpečným drakem Šmakem, žijícím v jeskyni uvnitř vzdálené Osamělé hory, a obnovit kdysi zničené trpasličí království.

Výprava to ovšem nebude mít jednoduché. Na cestě číhá nebezpečí v podobě zlobrů, skřetů, vlků, obřích pavouků, ale i sporů mezi samotnými protagonisty. Bilbo při útěku před skřety získá od podivného Gluma ve hře na hádanky magický prsten vyvolávající neviditelnost – jenže tím jeho schopnosti zdaleka nekončí! A když se od družiny oddělí Gandalf, potíže ještě vzrůstají…

Pokud stále ještě tápete, nevěšte hlavu, máme pro vás stručný slovníček pojmů, se kterým už ve vás nic nevyvolá zmatek.

MÍSTA
Středozem: Celý fantasy svět, kde se odehrávají Hobit a Pán prstenů. Nacházejí se v něm desítky států různých lidských i jiných národů, mohutné řeky, horstva… Tolkien ji propracoval jako velkou ucelenou oblast srovnatelnou s kontinentem.

Kraj: Nevelká část Středozemě obydlená téměř výhradně hobity. Bilbovo rodiště.

Roklinka: Údolí obydlené částí Vznešených elfů. Žije tam například moudrý Elrond.

Temný hvozd: Veliký les, v němž na poutníky číhají všelijaká nebezpečí a kde mají své království Lesní elfové.

Osamělá hora: Hora nazývaná též Erebor, kdysi dávno sídlo mocného trpasličího království. Drak Šmak ovšem království vypálil svým ohněm a přeživší trpaslíky vyhnal. Thorin Pavéza, potomek královského rodu, si vzal za cíl pomstít svůj lid, zabít Šmaka a obnovit tamní království.

POSTAVY
Bilbo Pytlík: Zámožný hobit z Kraje. Miluje dobré jídlo, klid a svou dýmku. Díky Gandalfovi se ale – zpočátku velmi neochotně – vydává na dobrodružství, když se zapojí do Thorinovy družiny.

Gandalf: Starý mocný čaroděj, jejž trpaslík Thorin požádal o pomoc s výpravou k Osamělé hoře.

Thorin Pavéza: Dědic trůnu Království pod Horou, kdysi rozprášeného Šmakem. Společně s družinou dalších trpaslíků plánuje království obnovit.

Galadriel: Mocná prastará elfka vládnoucí jedné z elfských říší, Lothlórien. V literární předloze Hobita se nevyskytuje, ale hraje zásadní roli v Pánovi prstenů. Ve filmovém Hobitovi se objeví.

Elrond: Také velmi mocný a moudrý elf, žijící v Roklince. Je zetěm Galadriel. V Roklince se zastaví Thorinova družina po cestě k Osamělé hoře a Elrond jim pomůže svými radami i užitečnými dary.

Glum: Kdysi dávno hobit, ale dlouhý život v temnotě a pod vlivem temné magie Prstenu moci z něj učinil bytost zcela odlišnou. Bilbo se s ním setká a získá od něj prsten umožňující neviditelnost, jehož pravou a úplnou sílu on ani Glum neznají.

Šmak: Drak, jenž před bezmála tisíci lety obsadil jeskyně uvnitř Osamělé hory, zničil tamní království trpaslíků a získal uvnitř ukrytý poklad.


Historky z natáčení:
... Původně měl být Hobit natočit jako dvoudílný snímek, ale režisér Peter Jackson se kvůli spokojenosti s celkovým příběhem a výkony rozhodl, že adaptace bude mít tři části. 

... Druhý díl ponese podtitul The Desolation of Smaug (oficiální český název zatím nebyl oznámen, volně přeložen by zněl Šmakovo osamění) a do kin přijde v prosinci 2013.

... Třetí díl se bude jmenovat Tam a zase zpátky a diváci si na něj počkají do července 2014.

... Překážek při natáčení bylo mnoho. Původní režisér Guillermo del Toro svou účast vzdal dva roky poté, co byl producenty vybrán. Projekt měl totiž problémy s financováním a natáčení se několikrát odložilo.

... Svůj podíl na tom měly i odborové protesty na Novém Zélandu, kvůli nimž hrozilo přesunutí natáčení do jiné lokace.

... Spory se urovnaly a hlavní producent a režisér trilogie Pán prstenů Peter Jackson se nakonec rozhodl na režisérské křeslo opět usednout osobně. 

... Herec Robert Kazinsky, původní představitel trpaslíka Filiho, zase musel měsíc po začátku natáčení z osobních důvodů odletět domů do Londýna, a tak musela být nalezena náhrada. Tou se stal Dean O´Gornan.

... Ian McKellen, představitel Gandalfa, vyhrožoval, že pokud se bude natáčení příliš dlouho odkládat, celý projekt opustí. Od jedné z hlavních hvězd filmu, který stejnou postavu hrál již v Pánovi prstenů, to neznělo právě optimisticky.

...Dlouho to také vypadalo, že jiný slavný herec, Christopher Lee, nebude ochoten se zapojit do náročného natáčení na Novém Zélandu a nevrátí se k další postavě známé z Pána prstenů – čaroději Sarumanovi. Nakonec ale nabídku přijal a Sarumana si zahrál.
 

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Sauny u řeky, v Národním divadle, v obchodním centru, v kasárnách i mimo centrum. Tady je výběr těch nejlepších a nejzajímavějších saunovacích míst po celé Praze, abyste se nemuseli potit při jejich hledání na webu.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!