Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

9 výstav, na které je třeba zajít hned (ale opravdu hned)

kultura | 12. 8. 2014

Největší problém výstav a muzejních expozic je jejich dlouhodobost. I když vypadají slibně, máme pocit, že na jejich návštěvu máme spoustu času. Většinou pak skončí dřív, než se rozhoupeme. Aktuální nabídka prestižních pražských galerií a muzeí je ale tak dobrá, že by bylo škoda zase všechno propásnout.

(Výstavy jsou seřazeny podle data konce. Popisky vycházejí z oficiálních textů na webových stránkách.)

%C4%8Dl%C3%A1nky3/Landscape2.jpg
Výstava EUNIC Landscape architecture (web


 

Sarajevský atentát

České centrum Praha

16.07. - 15.08.

Poslední 4 dny! Výstava přibližuje poslední okamžiky života arcivévody a následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d'Este a jeho choti Žofie Chotkové.

 

Unikáty zemských muzeí

Národní muzeum - Nová budova

05.08. - 27.08.

Už jen 2 týdny! Tři naše největší a nejstarší muzejní instituce – Národní muzeum, Moravské zemské muzeum a Slezské zemské muzeum oslaví 200 let od založení. Při této příležitosti připravily putovní výstavu, na které představí nejcennější skvosty ze svých sbírek. Věstonická venuše, hlava Kelta ze Mšeckých Žehrovic i vzácné meteority z Opavy-Kylešovic společně navštíví Opavu, Prahu a Brno.

 

Labyrintem pražského tajemna

Novoměstská radnice

06.08. - 31.08.

Jen do konce tohoto měsíce! Výstava mapuje jednotlivá uskupení umělců z přelomu století, zaobírajících se náměty na hranici reality a fantaskního světa. Jde především o skupinu autorů vystavujících v galerii Bohumila Kočího Z říše pohádek, spolek Verein Deutscher Malerinnen Prag, seskupení kolem tiskařské dílny Alessandra de Piana a volné sdružení Česká grafika.

 

Landscape festival 2014

Nákladové nádraží Žižkov

17.06. - 10.09.

V rámci festivalu probíhají dvě výstavy, jedna v Galerii Jaroslava Fragnera (Betlémské náměstí na Praze 5), druhá v areálu Nákladového nádraží Žižkov. Zatímco provní se zaměřuje na výběr projektů krajinářské architektury a realizací v oblasti veřejného prostoru v České republice, druhá představuje 36 realizovaných projektů z 18 evropských zemí.

 

CHAGALL / REYNEK

Reynek

01.01. - 20.09.

Sto pět originálních grafik a tři typografické listy, kterými světoznámý bělorusko-francouzský malíř Marc Chagall doprovodil v roce 1956 vydanou limitovanou sérii Starého zákona bible, jsou poprvé k vidění v České republice. Expozice doplnila ve Valdštejnské jízdárně již probíhající úspěšnou výstavu díla Bohuslava Reynka, pro něhož také byly texty Bible důležitým zdrojem inspirace.

 

PRVNÍ LINIE

Centrum současného umění DOX

12.06. - 22.09.

V první části najdete site-specific instalaci válečného zákopu a protileteckého bunkru z obou světových válek. V druhé, více intimní sekci jsou připomínány osobní příběhy účastníků.

 

Pocta Michelangelovi (1475–1564)

Národní Galerie - Schwarzenberský Pal…

15.07. - 19.10.

Komorní výstava ve Schwarzenberském paláci na Hradčanech probíhá při příležitosti 450 let od úmrtí jednoho z nejslavnějších umělců všech dob. Uvidíte grafické listy současníků i rytců pozdějších generací. Například Medicejskou kapli z baziliky San Lorenzo ve Florencii - zobrazenou na rytinách proslulého nizozemského rytce Cornelise Corta, nebo pohledy na chrám sv. Petra či motivy ze Sixtinské kaple. Na výstavě jsou ale představeny také grafické listy zobrazující umělcovu intimnější tvorbu.

 

Poklady staré Číny

Pražský hrad

08.08. - 09.11.

Přijďte si prohlédnout na devadesát předmětů zapůjčených z význačných muzeí v ČLR, které zachycují období pěti tisíce let čínských dějin od neolitu až po poslední vládnoucí dynastii. Vystaveny jsou i dvě figury vojáků ze slavné „terakotové armády“ Prvního císaře dynastie Čchin.

 

I´m OK

Gallery of Art Prague

14.06. - 31.12.

Gallery Of Art Prague prezentuje dílo tohoto jedinečného umělce v širokém spektru jeho činností. Od klasických děl jako jsou Mao, Flowers, Marilyn Monroe a Campbell's Soup, které spadají do edice Sunday B. Morning až po nádherné, ručně kolorované Flowers. Sem spěchat nemusíte, expozice je vedená jako stálá. Ale znáte se...:)

%C4%8Dl%C3%A1nky3/Warhol.jpg 

 

přehled článků

Navzdory koronakrizi začaly na jaře v Praze fungovat téměř dvě desítky nových podniků. Tady je 18 nováčků, včetně unikátních konceptů jako je podnik zaměřený pouze na plněné knedlíky, muzeum slivovice nebo galerie na veřejných záchodech.

Vybrali jsme sedm pražských kaváren, kde je skvělá káva standardem, ale servírují k ní vždy ještě něco navíc. P.S. Neukazujte tento seznam na Pražském hradě!

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!