Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Co nadělit kávomilcům: voňavé tipy od Terezky Balé

gastro | 3. 12. 2013

Nastala zima. Místa k sezení v kavárně se nám zaplňují přímo úměrně ke klesajícím venkovním teplotám. Každý si chce ohřát zkřehlé ruce o šálek něčeho voňavého a horkého. A protože nás mrazivé dny budou provázet několik následujících měsíců, není od věci si zopakovat, čím byste mohli zahřát a potěšit sebe nebo své blízké.

Samozřejmě, že jsem tu hlavně od toho, abych vám poradila, jak na dárky kávové, ale že jste celý rok poctivě četli CityBee, poradím i něco pro ty, kteří zatím kávě na chuť nepřišli.

Připravila Terezka Balá, baristka

album/News_Model_News/520/Akinky.jpeg Foto: ©Martina Votrubová

Kávomilce potěší...

Zdánlivě nejjednodušší je darovat vaší milované osobě sáček kávy. A už přichází spousta otázek. Jakou, odkud, kde ji sehnat? Doporučuji vybrat kávu co nejblíže od zdroje, čili z nějaké lokální pražírny. Shánějte se po výběrové kávě, čerstvě pražené, snažte se zjistit co nejvíce detailů. Možná se vám zdá, že vaší babičce nezáleží na tom, jestli je káva odrůdy bourbon nebo catuai a zda byla zpracována metodou natural nebo yellow honey, ale vězte, že čím více podrobností dokážete o kávě zjistit, tím spíš si zajistíte kvalitní zrnka. Nezapomeňte, že praženou kávu byste měli spotřebovat do 4-6 týdnů od pražení, a tak nákup takticky plánujte až na poslední týden před Vánoci. Zároveň ale sledujte, do kdy vaše oblíbené pražírny objednávky přijímají. I pražiči a pražičky mají své rodiny a pohodu Vánoc! Skvělým dárkem také může být kávové předplatné - některé pražírny nabízí možnost zasílání balení kávy každý měsíc, takže po zbytek roku budete obdarovaným oslavování, obdivováni a velebeni! V jejich domácnosti káva jen tak nedojde! Ačkoli se to nezdá, nabídka českých pražíren je velmi široká. Pokud byste si náhodou nevybrali v mém domovském Doubleshotu, možná si vyberete u Yakimy, v Kavárně Pražírně, u La Boheme Cafe, v Gill's coffee nebo u mnoha dalších. Vodítkem vám budiž vaše oblíbená kavárna nebo třeba web prazirny.eu 

Kavárna Pražírna Kavárna Pražírna

Samozřejmě dbejte také na to, zda si má váš drahý v čem kávu připravit. O jednotlivých metodách se tu snad rozepíšu někdy příště, ale už teď vám mužů zaručit, že na vynikající kávu doma nepotřebujete přístroje za desetitisíce. Co je nejdůležitější, hned po kvalitních zrnkách, je především čerstvé mletí. Pokud to myslíte s kávou vážně, investujte do mlýnku. Stačí ruční, ale s kvalitními kameny, které umožňují regulovat hrubost mletí.

Jak kávu připravit?

Vybrat jednu z metod přípravy kávy, která se hodí právě pro vaše blízké, už bude větší oříšek, a jak jsem řekla, to si zaslouží samostatný článek. Napovím vám tedy alespoň klíčová slova, podle kterých už snadno dohledáte, co by se vám hodilo. Nejznámější pro vás bude asi french press, ale nebojte se seznámit ani s aeropressem, keramickými filtry V60 nebo Kalita, chemexem či vacuum potem. Pokud si opravdu nebudete vědět rady, obraťte se s důvěrou na svého oblíbeného baristu. Každý máme svou osvědčenou metodu přípravy kávy pro případ, že se vzdálíme od kávovarů.

Potěšit můžete kávomilce také knihou. Z původní české literatury na našem trhu stojí za zmínku úspěšná Kniha o kávě Petry Veselé, která přibližuje tento svět i úplným nováčkům. Dále poměrně nový titul Jak na kávu od autora stejnojmenného blogu Vadima Charkovského, která potěší i "techničtěji" zaměřené čtenáře.

Tip pro ty, kteří nad kávou ohrnují nos!

Nelamte to přes koleno, však zbyde víc kávy na nás, co ji milujeme! Ale chcete-li jim přece jen udělat radost, stáhněte po surovině neméně zajímavé - čokoládě. Čokoláda je produktem velmi podobným kávě, i zde můžete sledovat cestu kakaového bobu z keře až do tabulky. V současné době vím v České republice o jediném "salonu čokolády" - Jordi's. Tam si boby sami praží a dále zpracovávají ve velmi kvalitní čokoládu, jejíž chuť vás zaskočí přinejmenším tak, jako první šálek výběrové kávy.

Ať už vyberete jakýkoli dárek, nebo tyto řádky použijete jako návod pro své blízké, doufám, že si vánoční svátky užijete a že naše články vás budou inspirovat i v příštím roce.

Yakima Yakima, ©Jan Parma
 

Další články od Terezky Balé
Espresso bary konečně dorazily na českou kávovou scénu!
Ledová káva pětkrát jinak. Originální drinky najdete i v Praze!
5 nejlepších kávových metropolí, kam se vyplatí vyrazit na kávu!
 

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Přinášíme vám tipy na 13 dalších míst v Praze a okolí, kam se můžete společně vypravit za okřídlenými, ozubenými, čtyřnohými nebo třeba chlupatými tvory.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!