Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí
Buďte ohleduplní & info o akcích v Praze

Než vyrazíte na akci, ověřte si aktuální informace u pořadatele. A respektujte prosím všechna hygienická opatření.

přehled článků

Je ilegální sáňkovat na Petříně? Plus další tipy na nejlepší kopce, kde v Praze bobovat

sport | 10. 2. 2021

Rozmáhá se nám tady v Praze takový nešvar... Městská policie vyhnala z petřínských svahů malé děti, které tam sáňkovaly. Porušili snad "malí lyžníci" povolenou rychlost? Co k tomu říká primátor města? A co na to Jan Tleskač? K tomu přihodíme tipy na nejlepší místa, kam můžete v metropoli vyrazit sáňkovat a bobovat. (Snad z toho brzy nebude ilegální odbojová činnost, jako návštěva kadeřníka nebo zpívání...)

pexels-photo.jpg

Na úvod tedy shrnutí, co se vlastně tento týden stalo: Napadl sníh. A napadlo ho hodně. Takže děti si chtěly tu nečekanou nadílku užít na Petříně. A dál pokračuje mluvčí městské policie Irena Seifertová: „V úterý dopoledne na Petříně v místech, kde je to zakázáno, bobovalo asi 40 dětí v doprovodu sedmi dospělých osob. Hlídka je na porušení vyhlášky pouze upozornila, stejně jako další přítomné lyžaře a snowboardisty. Žádné sankce v podobě pokut nebyly ze strany strážníků doposud uděleny.“

Ve zmiňované vyhlášce z roku 2001, kterou si celou můžete přečíst ZDE, se explicitně zakazuje "lyžovat, sáňkovat a jezdit na snowboardech" po veřejné zeleni, která je součástí konkrétních ploch městských parků. Takže bobovat a jezdit po pekáči je de facto povolené?...

Primátor Prahy Zdeněk Hřib k tomu následně uvedl: "Vyhánění dětí ze svahu je nesmysl. Nelegální je podle vládních opatření tak maximálně čtyřbob bez roušek po deváté hodině. Ukázalo se, že existuje jakási 20 let stará městská vyhláška, která zakazuje lyžování nebo sáňkování na určitých místech našeho města, a to například v některých částech Petřína. Ale vůbec nechápu, jak to tenkrát mohl v této podobě někdo schválit. Každopádně sněhové radovánky jsou v Praze vítané!"

clanky7/tmbk.jpg
Mezitím na Petříně... Autor: TMBK

Zásah strážníka poté zvedl vlnu nevole nejen u dalších politiků, ale zdá se, že se začíná formovat celospolečenský odpor. Spisovatel a divadelní režisér Patrik Hartl na svém facebooku přímo vyzval k aktivnímu odporu: "Vyzývám ostatní tatínky a maminky, aby navzdory necitlivému zásahu Městské policie šli dneska a zítra a další dny se svými dětmi zase na Petřín pro radost sáňkovat! Jako každý rok!"

Tak a teď konec politiky (nebo politikaření) a nechte se inspirovat, kam se sáňkami nebo boby vyrazit, dokud sníh na pražských kopcích ještě drží. 

%C4%8D%C3%ADsla/Gold-01.jpgSáňkování v centru: Petřín, Riegráče, Žižkov

Petřín v zimě? Proč ne! Lenoši zajisté ocení, že nahoru se mohou nechat vyvézt lanovkou. Je však potřeba počítat s tím, že na Petřín vyrazí kromě vás i spousta dalších nadšenců.

V centru máte ale i další možnosti. Můžete vyzkoušet třeba bobování v Riegrových sadech, na Vítkově nebo na Parukářce.

%C4%8D%C3%ADsla/green-02.jpgNa boby do přírody: Modřanská rokle a další

Jste-li spíše romantický typ a místa, kam se při pořádném sněžení vydávají desítky lidí, vás nelákají, vydejte se na kraj Prahy. V Modřanské rokli můžete sáňkování spojit s procházkou krásnou přírodou. Vystupte na autobusové zastávce Sídliště Libuš, jděte k základní škole a poté se vydejte směrem do lesa. Hned první část cesty je z kopce a v zimě neudržovaná, pro bobování či sáňkování přímo ideální. 

Vyzkoušet můžete také kopečky v Prokopském údolí, v Divoké Šárce a na svazích kolem Hostivařské přehrady

Pokud vás na sáňky neužije a zároveň je vám líto, že zavřeli bazény, počkejte, až napadne ještě o trochu víc sněhu, a pak zkuste tohle.

%C4%8D%C3%ADsla/DarkGreen-03.jpgKlouzání pro nejmenší v parku: Stromovka, Letná, Ladronka, Centrální park

Malé děti vezměte klidně jen do Stromovky nebo na Letnou. Kopečky jsou tu mírné. Možná ale oceníte, že se děti mohou klouzat úplně sami a vy mezitím můžete opodál popíjet čaj z termosky.

O trochu větší děti vezměte radši na Ladronku, kde jsou kopečky už přeci jen o trochu větší. Mezi další místa, kde si můžete na sněhu zařádit, patří třeba Centrální park na Praze 11.

Kam chodíte sáňkovat nebo bobovat v metropoli vy? Napište nám do komentářů pod článek. Díky.

přehled článků

Vybrali jsme 10 nově otevřených podniků za rok 2020, které podle nás na pražské scéně nejvíc zazářily. Kolik z nich jste už navštívili a ochutnali?

Sbalte si svačinu do batůžku a jděte na čerstvý vzduch. Nechte se inspirovat místy v metropoli a okolí, která máme rádi v redakci CityBee.cz.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!