Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí
20
dubna

Architektura v době pokoronavirové - online

Galerie Jaroslava Fragnera

zpět na výpis akcí

V souvislosti s Covid-19 vyvstalo mnoho otázek, nakolik budeme muset proměnit náš okolní svět a architekturu.

Začátek:20. 04. 20
Konec:31. 05. 20
Cena:Zdarma
Čas:00:00 - 23:59
Kategorie: kultura|galerie, poznání| ostatní

Pandemie koronaviru nás opravňuje položit si otázku, jakou roli sehrává a bude sehrávat architektura v době konce tekuté modernity.

Zdá se, že modus operandi současného světa, kdy ztráta jakýchkoli morálních norem v kontextu globálního provozu, kdy spotřeba na jedno použití a nekontrolovatelný růst bohatství při neustále se prohlubující  propasti mezi chudými a bohatými, který byl hlavní mantrou postkapitalistické společnosti na začátku třetího tisíciletí, nelze dále udržet. Dočasné přerušení nomádského způsobu konzumace zážitků, zapříčiněné stále levnější mobilitou obyvatelů planety, vyzývá k úvahám o změně paradigmatu uvažování o budoucí roli architektury při celosvětovém pohybu obyvatelstva, klimatických změnách a vzniku dalších pandemií.

 

Stojí před námi stanovení konkrétních úkolů, jak zachovat udržitelný způsob života na modré planetě. Má architektura potenciál stát se vlivným celospolečenským hráčem a pomoci formulovat odpovědi na nejdůležitější otázku: možnosti budoucího života vůbec? Má přijmout celospolečenskou normotvornou roli a nesoustředit se jen na zisk a uspokojení zbytnělého ega? Ptejme se, jaká bude funkce architektury. Může být kladným nástrojem při vytváření nových struktur a strategií pro bezpečnější způsob života? Zůstane estetika a umělecká kvalita ještě její součástí, nebo bude dominovat hodnota udržitelnosti? Co znamená takové architektonické myšlení pro lidství, prožívání sebe sama a utváření otevřené společnosti?

Dan Merta & Filip Šenk

Názory vybraných osobností najdete na webu Galerie Jaroslava Frágnera v rámci online výstavy Architektura v době pokoronavirové.

Mapa po Praze

Tato akce má více míst konání po Praze

Další akce pořadatele:

Také by tě mohlo zajímat:

Naše speciální výběry pro milovníky městského života. Navštivte doporučené akce i místa, která stojí za to.

 

Pokud nemáte zavirovaný počítač nebo mobil, servírujeme vám extra menu, co na těch internetech v nouzovém stavu sledovat. Není to kompletní TV program všeho, co vysílají online, ale především výběr toho, co nás v redakci baví a co se nám líbilo.

Doporučujeme vyzkoušet: