Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Dejvice, díl druhý: stylová Nádražka, tři slavná divadla a fantastické vily

doporučujeme | 29. 7. 2014

prvním díle o Dejvicích jsme se podívali, jaké kulinářské zázraky může tahle "nóbl" čtvrť s luxusními vilami a čistými ulicemi nabídnout. Nyní se vydáme mimo jiné do exotických restaurací, Dejvické Nádražky nebo Národní technické knihovny.

Text: Petr Ryska (autor webu Praha neznámá)
Foto: Petr Ryska, archiv podniků

album/News_Model_News/731/ntk2.jpg

Národní technická knihovna
 

Exotika

Indian by Nature II, hned za šraňkami v Dejvické, je autentická, vonící, indicky zvučící restaurace, samozřejmě s indickým, pouze anglicky hovořícím personálem. V restauraci se mě ujal její manažer, který mě celou restaurací provedl a neopomněl zdůraznit, že se jedná o mladší sestru původní Indian by Nature I v Karlíně, kterou vede jeho bratr, vyhlášený šéfkuchař Jayant Sarkar. Na téhle restauraci je nejkrásnější, že její vedení odmítlo jít cestou nejvyšších cen a dosáhlo tím v Praze snad nejlepšího poměru cena - výkon. Kdo by nevěřil, může si pro důkaz  zajít třeba na polední bufet "Sněz co můžeš" za 125 Kč.  

album/News_Model_News/731/indian-restaurant-prague-8.jpg
Krevety v Indian by Nature II
 

Zato Yam Yam Thai Food & Café v Mařákově ulici nabízí nejostřejší polévku v Praze s přiléhavým názvem "Dangerous". Když si ji chcete objednat, je to jako když podepisujete u doktora revers – musíte podepsat prohlášení, že ji budete konzumovat na vlastní nebezpečí. Pokud by vám ani tohle nestačilo, tak si můžete dát celé "Hell menu", ještě s hlavním jídlem pro statečné "Are you brave?" a ďábelskou proceduru zakončit exxxtra pálivými kešu oříšky. Vše označeno 5 papričkami. Restaurace má v Praze dvojče, které uvidíte přímo z vagónu metra na stanici Vyšehrad.

Jinou cizokrajnou kuchyni objevíte v Eliášově ulici. Restauraci a prodejnu v jednom se slovinskými a středomořskými delikatesami tu nabízí Nenasyta, který originálně a zároveň efektivně využívá i »okolostromový« prostor před vchodem.

album/News_Model_News/731/Nenasyta1.jpg
Nenasyta
 

Kam na koncert

Třeba do mimořádné kombinace kavárny, hudebního klubu a baru s přiléhavým názvem Potrvá a útulnou zahrádkou pod vzrostlými stromy. Program tu mají nabitý – konají se tu koncerty, literární čtení, divadelní čtení nebo pravidelné open mic večery.

Zato Dejvická Nádražka – to je jiný kafe. Přímo ve funkční nádražní budově čeká ty zasvěcené alternativně rockové, uvolněné, i když trochu drsnější prostředí, zasedá tu společnost přátel hlasatele Frýby, a k tomu všemu nabízejí jednu velkou zahradu pod stromy a druhou malou přímo na nástupišti, otevřenou do pozdních hodin.

album/News_Model_News/731/Nadrazkaposezeninanastupisti.jpg
Dejvická Nádražka - posezení na nástupišti
 

Dejvice divadelní a vysokoškolské

V Dejvicích najdeme na malé ploše hned tři divadla. Po různých peripetiích tu svou novou adresu našel legendární Semafor, a to přímo na Dejvické.

O kousek vedle se zas přestěhovalo Divadlo Spejbla a Hurvínka. To nemůžeme minout, neboť na nás z bočního štítu shlížejí postavičky nejenom Spejbla a Hurvínka, ale i Máničky, paní Kateřiny a psa Žeryka. Oba hlavní hrdiny navíc potkáme na lavičce, přímo u vchodu do divadla. Status profesionální scény má i mimořádně populární Dejvické divadlo o něco dále v Zelené, pod vedením uměleckého šéfa Miroslava Krobota.

V areálu rozsáhlého vysokoškolského kampusu je podařená budova Národní technické knihovny ve tvaru krychle se zaoblenými rohy.  Nejzajímavější je ale vnitřní atrium s betonovými pásy "počmárané" komiksovými kresbami.

album/News_Model_News/731/ntk.jpg
Atrium Národní technické knihovny
 

Funkcionalistické perly

Celá čtvrť přímo oplývá architektonickými skvosty z období první republiky. Ať už je to soubor Francouzských škol v Bílé ulici, nebo například vila Lídy Baarové, proslulé hvězdy černobílých filmů, v Neherovské ulici na Hanspaulce. Svou velkolepostí udiví i vila Vlasty Buriana s tenisovými kurty a bazénem v Kadeřávkovské. Skutečným funkcionalistickým unikátem, i v evropském kontextu, je vilová osada Baba, kde snad jako v jediné čtvrti mimo centrum města najdeme v ulicích domácí i cizojazyčné turisty s bedekrem v ruce.

album/News_Model_News/731/baba.jpg
Vila Glücklich v osadě Baba
 

Tipy našich čtenářů...

Pod prvním dílem našeho dejvického průvodce se rozběhla debata, na jaké zásadní podniky jsme prý zapomněli. Děkujeme za vaše tipy, tady jsou všechny sepsané:

 

Ristorante Da Emanuel

Útulná a přátelská restaurace....


 

Pálavská vinárna

Vinárna v Dejvicích....


 

Království piva

Pivotéka....


 

Kafka na mol

Underground forever....


 

Vinotéka Lenka

Vinotéka....


 

Kavala

Řecká restaurace....


 

Brown Bag Burger

Nejlepší burgery v Dejvicích....


 

Kulaťák

První a jediný Pilsner Urquell Original Restaurant v Praze 6....


 

Kafemat

Obchod s kávou...


 

Strongcafé

Mini kavárna poblíž tréningového studia....


 

U Profesora

Moderní pivní restaurace....[PetrRyska%286%29.jpg]

přehled článků

Navzdory koronakrizi začaly na jaře v Praze fungovat téměř dvě desítky nových podniků. Tady je 18 nováčků, včetně unikátních konceptů jako je podnik zaměřený pouze na plněné knedlíky, muzeum slivovice nebo galerie na veřejných záchodech.

Vybrali jsme sedm pražských kaváren, kde je skvělá káva standardem, ale servírují k ní vždy ještě něco navíc. P.S. Neukazujte tento seznam na Pražském hradě!

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!