Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Dejvice, díl druhý: stylová Nádražka, tři slavná divadla a fantastické vily

doporučujeme | 29. 7. 2014

prvním díle o Dejvicích jsme se podívali, jaké kulinářské zázraky může tahle "nóbl" čtvrť s luxusními vilami a čistými ulicemi nabídnout. Nyní se vydáme mimo jiné do exotických restaurací, Dejvické Nádražky nebo Národní technické knihovny.

Text: Petr Ryska (autor webu Praha neznámá)
Foto: Petr Ryska, archiv podniků

album/News_Model_News/731/ntk2.jpg

Národní technická knihovna
 

Exotika

Indian by Nature II, hned za šraňkami v Dejvické, je autentická, vonící, indicky zvučící restaurace, samozřejmě s indickým, pouze anglicky hovořícím personálem. V restauraci se mě ujal její manažer, který mě celou restaurací provedl a neopomněl zdůraznit, že se jedná o mladší sestru původní Indian by Nature I v Karlíně, kterou vede jeho bratr, vyhlášený šéfkuchař Jayant Sarkar. Na téhle restauraci je nejkrásnější, že její vedení odmítlo jít cestou nejvyšších cen a dosáhlo tím v Praze snad nejlepšího poměru cena - výkon. Kdo by nevěřil, může si pro důkaz  zajít třeba na polední bufet "Sněz co můžeš" za 125 Kč.  

album/News_Model_News/731/indian-restaurant-prague-8.jpg
Krevety v Indian by Nature II
 

Zato Yam Yam Thai Food & Café v Mařákově ulici nabízí nejostřejší polévku v Praze s přiléhavým názvem "Dangerous". Když si ji chcete objednat, je to jako když podepisujete u doktora revers – musíte podepsat prohlášení, že ji budete konzumovat na vlastní nebezpečí. Pokud by vám ani tohle nestačilo, tak si můžete dát celé "Hell menu", ještě s hlavním jídlem pro statečné "Are you brave?" a ďábelskou proceduru zakončit exxxtra pálivými kešu oříšky. Vše označeno 5 papričkami. Restaurace má v Praze dvojče, které uvidíte přímo z vagónu metra na stanici Vyšehrad.

Jinou cizokrajnou kuchyni objevíte v Eliášově ulici. Restauraci a prodejnu v jednom se slovinskými a středomořskými delikatesami tu nabízí Nenasyta, který originálně a zároveň efektivně využívá i »okolostromový« prostor před vchodem.

album/News_Model_News/731/Nenasyta1.jpg
Nenasyta
 

Kam na koncert

Třeba do mimořádné kombinace kavárny, hudebního klubu a baru s přiléhavým názvem Potrvá a útulnou zahrádkou pod vzrostlými stromy. Program tu mají nabitý – konají se tu koncerty, literární čtení, divadelní čtení nebo pravidelné open mic večery.

Zato Dejvická Nádražka – to je jiný kafe. Přímo ve funkční nádražní budově čeká ty zasvěcené alternativně rockové, uvolněné, i když trochu drsnější prostředí, zasedá tu společnost přátel hlasatele Frýby, a k tomu všemu nabízejí jednu velkou zahradu pod stromy a druhou malou přímo na nástupišti, otevřenou do pozdních hodin.

album/News_Model_News/731/Nadrazkaposezeninanastupisti.jpg
Dejvická Nádražka - posezení na nástupišti
 

Dejvice divadelní a vysokoškolské

V Dejvicích najdeme na malé ploše hned tři divadla. Po různých peripetiích tu svou novou adresu našel legendární Semafor, a to přímo na Dejvické.

O kousek vedle se zas přestěhovalo Divadlo Spejbla a Hurvínka. To nemůžeme minout, neboť na nás z bočního štítu shlížejí postavičky nejenom Spejbla a Hurvínka, ale i Máničky, paní Kateřiny a psa Žeryka. Oba hlavní hrdiny navíc potkáme na lavičce, přímo u vchodu do divadla. Status profesionální scény má i mimořádně populární Dejvické divadlo o něco dále v Zelené, pod vedením uměleckého šéfa Miroslava Krobota.

V areálu rozsáhlého vysokoškolského kampusu je podařená budova Národní technické knihovny ve tvaru krychle se zaoblenými rohy.  Nejzajímavější je ale vnitřní atrium s betonovými pásy "počmárané" komiksovými kresbami.

album/News_Model_News/731/ntk.jpg
Atrium Národní technické knihovny
 

Funkcionalistické perly

Celá čtvrť přímo oplývá architektonickými skvosty z období první republiky. Ať už je to soubor Francouzských škol v Bílé ulici, nebo například vila Lídy Baarové, proslulé hvězdy černobílých filmů, v Neherovské ulici na Hanspaulce. Svou velkolepostí udiví i vila Vlasty Buriana s tenisovými kurty a bazénem v Kadeřávkovské. Skutečným funkcionalistickým unikátem, i v evropském kontextu, je vilová osada Baba, kde snad jako v jediné čtvrti mimo centrum města najdeme v ulicích domácí i cizojazyčné turisty s bedekrem v ruce.

album/News_Model_News/731/baba.jpg
Vila Glücklich v osadě Baba
 

Tipy našich čtenářů...

Pod prvním dílem našeho dejvického průvodce se rozběhla debata, na jaké zásadní podniky jsme prý zapomněli. Děkujeme za vaše tipy, tady jsou všechny sepsané:

 

Ristorante Da Emanuel

Útulná a přátelská restaurace....


 

Pálavská vinárna

Vinárna v Dejvicích....


 

Království piva

Pivotéka....


 

Kafka na mol

Underground forever....


 

Vinotéka Lenka

Vinotéka....


 

Kavala

Řecká restaurace....


 

Brown Bag Burger

Nejlepší burgery v Dejvicích....


 

Kulaťák

První a jediný Pilsner Urquell Original Restaurant v Praze 6....


 

Kafemat

Obchod s kávou...


 

Strongcafé

Mini kavárna poblíž tréningového studia....


 

U Profesora

Moderní pivní restaurace....[PetrRyska%286%29.jpg]

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Přinášíme vám tipy na 13 dalších míst v Praze a okolí, kam se můžete společně vypravit za okřídlenými, ozubenými, čtyřnohými nebo třeba chlupatými tvory.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!