Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

V okolí "nóbl" Dejvic prvotřídních hospod je nejvíc! (díl první)

doporučujeme | 22. 7. 2014

Činžovní bloky s přepychovými byty jsou olemovány rozsáhlými luxusními vilovými čtvrtěmi. Zdejší ulice jsou čisté a chodníky tvoří pestrobarevné obrazce z dlažebních kostek. Na první pohled vás možná překvapí neposkvrněné omítky domů, protože Praha 6 si jako jediná dokázala poradit se sprejery. Pojďme se v prvním díle o Dejvicích podívat, jaké kulinářské zázraky může tahle "nóbl" čtvrť nabídnout.

Text: Petr Ryska (autor webu Praha neznámá)
Foto: Petr Ryska, archiv podniků

Device.jpg
 


Dejvice byly za první republiky naplánovány s velkým rozmachem kolem náměstí podkovovitého tvaru, do nějž se sbíhají široké radiální třídy. Původní koncept bohužel zůstal nedokončen, přesto můžeme obdivovat velkorysost tehdejšího pojetí, kdy i vedlejší ulice jsou tak široké jako na Vinohradech ty hlavní. To vše je proloženo okružním zeleným pásem a spoustou parků. 
 

Neopakovatelné dejvické gastro

Secesní rohák na křižovatce Jaselské a Eliášovy je kromě toho, že zde bydlí vdova po architektu Kaplickém, zajímavý i tím, že je tu už od roku 1911 nepřetržitě pohostinství. Místu dnes rozhodně nedělá hanbu poctivá česká restaurace U Veverky s nepasterizovanou Plzní z tanku, která bezesporu patří mezi nej v celé Praze. Zajímavostí je i zahrádka na stojáka před Veverkou, což vzhled ulice přibližuje tradičnímu londýnskému stylu.

Hned na protějším rohu je stále živá italsko-chorvatská restaurace Una Bella Canzone, která si zakládá na čerstvosti používaných surovin a především na mořských specialitách. Milovníci historie by neměli vynechat unikátně zachované pohostinství Na Rozhraní tří ulic (Srbská, Jaselská, Čs. Armády) a dvou čtvrtí (Dejvice, Bubeneč) z roku 1910 s originálním dřevěným ostěním. Kulinářskou hvězdou je Argument restaurant-cafe v Bubenečské, pyšnící se násobnými oceněními Grand Restaurant.

album/News_Model_News/721/UnaBellaCanzone.jpg
Una Bella Canzone
 

Hned naproti v trojúhelníku mezi ulicemi láká pod stromy rázovitý hostinec U Viléma. Potkáte tu osvíceného majitele s osobitým a zapáleným přístupem pro věc, který vyznává základní morální hospodské principy až tak, že například cizincům neoplývajícím českou měnou dá na sekeru a na druhou stranu neváhá vyhodit neukázněné hosty, i když přijde o zisk. Uvnitř v podzemních prostorách stylově mezi vstupy na WC a naproti výčepu uchovává nestandartní pamětní desku s verši Magora Jirouse, jehož osobně znal.  

Kdo má rád lahůdkářství v retro stylu, měl by zamířit na "Kulaťák" do Nedělní cukrárny s bezkonkurenčními chlebíčky a dortíky.
 

album/News_Model_News/721/UVilemainterer3.jpg
U Viléma 
 

Kde to voní kávou...

V ulici na Hutích nás čeká dvojjediná atrakce Kavárna nahoře a restaurace dole, kde se dole dobře sofistikovaně najíte a nahoře to můžete probrat na intelektuální úrovni.  

Vypálené koťátko v Mařákově ulici je kavárna, kde si hlavně maminky s dětmi můžou vymalovat vlastní nádobí a keramiku, podobně jako v Korunní na Vinohradech. Café Calma v Kyjevské vám nabídne venkovní posezení s francouzským šarmem a výhledem na náměstíčko s fontánkami, ke kterým si po domluvě můžete donést i karafu s vínem.

Kousek od metra v Bubenečské je literární kavárna Café Exil s velmi intelektuálním prostředím. V tomto unikátním mixu kavárny s francouzskými víny, knihkupectví a antikvariátu s převážně francouzskou literaturou je moc příjemné porozjímat o životě anebo se zaposlouchat do relaxačního čtení či jazzového koncertu.

album/News_Model_News/721/exil.jpg
Café Exil
 

Obchodní střípky

Na rohu Bubenečské a Jaselské název Arbat připomene dříve narozeným podnik stejného jména Na Příkopech a první hranolky v Praze. Ten dejvický je ale největším obchodem v Čechách s nabídkou zboží ze zemí bývalého Sovětského svazu.

V domě, kde žil Alfons Mucha ve stejnojmenné ulici č.15,  je zajímavý dvojobchůdek Můj Šatník s butikovými výlohami, rozdělený na pánskou a dámskou část. Obchůdek se na první pohled jeví jako velmi nóbl, při bližším ohledání však zjistíte, že se jedná o "sekáč" na úrovni s milými cenami.

album/News_Model_News/721/satnik333.jpg
Můj šatník
 

Příští týden se můžete těšit na druhý díl článku o Dejvicích. Podíváme se do exotických restaurací, Dejvické Nádražky, na vysoké školy a kam vyrazit za koncerty i divadlem! 

[PetrRyska%285%29.jpg]

přehled článků

Navzdory koronakrizi začaly na jaře v Praze fungovat téměř dvě desítky nových podniků. Tady je 18 nováčků, včetně unikátních konceptů jako je podnik zaměřený pouze na plněné knedlíky, muzeum slivovice nebo galerie na veřejných záchodech.

Vybrali jsme sedm pražských kaváren, kde je skvělá káva standardem, ale servírují k ní vždy ještě něco navíc. P.S. Neukazujte tento seznam na Pražském hradě!

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!