Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí
Buďte ohleduplní & info o akcích v Praze

Než vyrazíte na akci, ověřte si aktuální informace u pořadatele. A respektujte prosím všechna hygienická opatření.

přehled článků

V okolí "nóbl" Dejvic prvotřídních hospod je nejvíc! (díl první)

doporučujeme | 22. 7. 2014

Činžovní bloky s přepychovými byty jsou olemovány rozsáhlými luxusními vilovými čtvrtěmi. Zdejší ulice jsou čisté a chodníky tvoří pestrobarevné obrazce z dlažebních kostek. Na první pohled vás možná překvapí neposkvrněné omítky domů, protože Praha 6 si jako jediná dokázala poradit se sprejery. Pojďme se v prvním díle o Dejvicích podívat, jaké kulinářské zázraky může tahle "nóbl" čtvrť nabídnout.

Text: Petr Ryska (autor webu Praha neznámá)
Foto: Petr Ryska, archiv podniků

Device.jpg
 


Dejvice byly za první republiky naplánovány s velkým rozmachem kolem náměstí podkovovitého tvaru, do nějž se sbíhají široké radiální třídy. Původní koncept bohužel zůstal nedokončen, přesto můžeme obdivovat velkorysost tehdejšího pojetí, kdy i vedlejší ulice jsou tak široké jako na Vinohradech ty hlavní. To vše je proloženo okružním zeleným pásem a spoustou parků. 
 

Neopakovatelné dejvické gastro

Secesní rohák na křižovatce Jaselské a Eliášovy je kromě toho, že zde bydlí vdova po architektu Kaplickém, zajímavý i tím, že je tu už od roku 1911 nepřetržitě pohostinství. Místu dnes rozhodně nedělá hanbu poctivá česká restaurace U Veverky s nepasterizovanou Plzní z tanku, která bezesporu patří mezi nej v celé Praze. Zajímavostí je i zahrádka na stojáka před Veverkou, což vzhled ulice přibližuje tradičnímu londýnskému stylu.

Hned na protějším rohu je stále živá italsko-chorvatská restaurace Una Bella Canzone, která si zakládá na čerstvosti používaných surovin a především na mořských specialitách. Milovníci historie by neměli vynechat unikátně zachované pohostinství Na Rozhraní tří ulic (Srbská, Jaselská, Čs. Armády) a dvou čtvrtí (Dejvice, Bubeneč) z roku 1910 s originálním dřevěným ostěním. Kulinářskou hvězdou je Argument restaurant-cafe v Bubenečské, pyšnící se násobnými oceněními Grand Restaurant.

album/News_Model_News/721/UnaBellaCanzone.jpg
Una Bella Canzone
 

Hned naproti v trojúhelníku mezi ulicemi láká pod stromy rázovitý hostinec U Viléma. Potkáte tu osvíceného majitele s osobitým a zapáleným přístupem pro věc, který vyznává základní morální hospodské principy až tak, že například cizincům neoplývajícím českou měnou dá na sekeru a na druhou stranu neváhá vyhodit neukázněné hosty, i když přijde o zisk. Uvnitř v podzemních prostorách stylově mezi vstupy na WC a naproti výčepu uchovává nestandartní pamětní desku s verši Magora Jirouse, jehož osobně znal.  

Kdo má rád lahůdkářství v retro stylu, měl by zamířit na "Kulaťák" do Nedělní cukrárny s bezkonkurenčními chlebíčky a dortíky.
 

album/News_Model_News/721/UVilemainterer3.jpg
U Viléma 
 

Kde to voní kávou...

V ulici na Hutích nás čeká dvojjediná atrakce Kavárna nahoře a restaurace dole, kde se dole dobře sofistikovaně najíte a nahoře to můžete probrat na intelektuální úrovni.  

Vypálené koťátko v Mařákově ulici je kavárna, kde si hlavně maminky s dětmi můžou vymalovat vlastní nádobí a keramiku, podobně jako v Korunní na Vinohradech. Café Calma v Kyjevské vám nabídne venkovní posezení s francouzským šarmem a výhledem na náměstíčko s fontánkami, ke kterým si po domluvě můžete donést i karafu s vínem.

Kousek od metra v Bubenečské je literární kavárna Café Exil s velmi intelektuálním prostředím. V tomto unikátním mixu kavárny s francouzskými víny, knihkupectví a antikvariátu s převážně francouzskou literaturou je moc příjemné porozjímat o životě anebo se zaposlouchat do relaxačního čtení či jazzového koncertu.

album/News_Model_News/721/exil.jpg
Café Exil
 

Obchodní střípky

Na rohu Bubenečské a Jaselské název Arbat připomene dříve narozeným podnik stejného jména Na Příkopech a první hranolky v Praze. Ten dejvický je ale největším obchodem v Čechách s nabídkou zboží ze zemí bývalého Sovětského svazu.

V domě, kde žil Alfons Mucha ve stejnojmenné ulici č.15,  je zajímavý dvojobchůdek Můj Šatník s butikovými výlohami, rozdělený na pánskou a dámskou část. Obchůdek se na první pohled jeví jako velmi nóbl, při bližším ohledání však zjistíte, že se jedná o "sekáč" na úrovni s milými cenami.

album/News_Model_News/721/satnik333.jpg
Můj šatník
 

Příští týden se můžete těšit na druhý díl článku o Dejvicích. Podíváme se do exotických restaurací, Dejvické Nádražky, na vysoké školy a kam vyrazit za koncerty i divadlem! 

[PetrRyska%285%29.jpg]

přehled článků

Vybrali jsme 10 nově otevřených podniků za rok 2020, které podle nás na pražské scéně nejvíc zazářily. Kolik z nich jste už navštívili a ochutnali?

Sbalte si svačinu do batůžku a jděte na čerstvý vzduch. Nechte se inspirovat místy v metropoli a okolí, která máme rádi v redakci CityBee.cz.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!