Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí
14
listopadu

Přeměna bývalého Telecomu na Centrum Nového Žižkova

CENTRAL GROUP a.s.

zpět na výpis akcí
 

Veřejná debata o přeměně bývalého Telecomu na unikátní Centrum Nového Žižkova

Datum:14. 11. 19
Cena:Zdarma
Čas:17:00 - 19:00
Kategorie: poznání|po praze

Proč veřejná debata?
Pro území Nového Žižkova zahrnující i Olšanskou ulici a Nákladové nádraží Žižkov bude zpracována celková urbanistická a dopravní studie. Před jejím zadáním by měla proběhnout velká a vyvážená veřejná debata.

Pro koho je debata určena a kdo zde vystoupí?
Tato informativní a diskusní akce je určena pro širokou veřejnost zejména z Prahy 3, pro zástupce městské části Praha 3, pražského magistrátu, Institutu plánování a rozvoje (IPR) a pro investory působící v této lokalitě. V rámci akce vystoupí i světoznámá architektka Eva Jiřičná, jejíž návrh zvítězil ve velké mezinárodní architektonické soutěži. Té se účastnilo 98 ateliérů z 30 zemí celého světa. Architektka Jiřičná svůj záměr v těchto měsících diskutuje s politiky, úřady a veřejností a po těchto diskusích pak svůj prvotní návrh upraví a dopracuje. Na této akci bude veřejnosti také představen zcela nový podrobný model návrhu Centra Nového Žižkova.

O čem se bude diskutovat?
Diskutovat se bude o všech aspektech budoucího rozvoje celého širšího území z pohledu veřejného i soukromého sektoru. V rámci veřejné debaty bude architektka Jiřičná diskutovat o možných úpravách svého návrhu a investor Central Group zde představí své finanční příspěvky a další plnění pro městskou část v souvislosti s připravovanou výstavbou. Rovněž zde bude prezentovat možnost finančního zvýhodnění nových bytů v připravovaném projektu pro občany Prahy 3 a ty kupující, kteří se v nových bytech přihlásí k trvalému pobytu, z čehož by pak měla profitovat městská část.

V čem je záměr unikátní?

  • Záměr architektky Jiřičné počítá s přeměnou tohoto velkého vysloužilého areálu na živoucí lokální centrum se zhruba tisícovkou bytů a řadou služeb, obchodů, restaurací a kaváren.

  • Návrh počítá s tím, že na téměř 70 procentech celkové plochy pozemku o velikosti 40.000 m2 bude vytvořen unikátní veřejný prostor s rozsáhlou zelení, vodními prvky a uměleckými díly. To odpovídá velikosti tří Staroměstských náměstí. V kombinaci s živým městským parterem a mimořádnou architekturou tak zde může vzniknout skutečně unikátní „Centrum Nového Žižkova“.

Jaké budou hlavní benefity projektu pro obyvatele Prahy?

  • Mezi investorem a městskou částí Praha 3 byla 10. prosince 2017 uzavřena podrobná smlouva o spolupráci.

  • Central Group v souladu s uzavřenou smlouvou mimo jiné zdarma vybuduje pro městskou část velkou mateřskou školku s rozsáhlou zahradou a hřištěm v hodnotě zhruba 30 milionů korun, která bude součástí nového areálu.

  • Na své náklady zde také zřídí velký veřejný park včetně bohatého městského mobiliáře.

  • V rámci veřejné debaty je pak investor připraven nabídnout městské části i další příspěvek a plnění.

Jak budou stavby velké a jaký bude vliv na dopravu?

  • Návrh Evy Jiřičné počítá s menším objemem nových staveb a má také menší dopravní zátěž pro okolí než současný nebytový areál s velkým parkovacím domem. Také maximální výška nepřesahuje 100 metrů, což je limit stanovený připravovaným Metropolitním plánem.

  • Central Group nyní žádá o změnu územního plánu ze specifické administrativně-technologické funkce na funkci smíšenou. Jedná se jen o změnu funkčního využití, nikoliv o zvýšení koeficientu zástavby. Současný administrativně-technologický areál má zhruba 106.000 m2 podlažní plochy, pracovní kapacitu 2,5 tisíce lidí a po přesném zaměření dosahuje výšky 98,3 metru.

  • Tento areál má velkou výhodu v tom, že leží přímo u zastávek tramvají a jen zhruba 400 metrů (5 minut chůze) od stanice metra Želivského. Do budoucna by navíc bylo určitě vhodné rozšířit na Žižkov novou linku metra D. Central Group je také připraven vyčlenit na svém pozemku v rámci Nákladového nádraží Žižkov koridor pro novou tramvajovou trať.

  • Co se týká občanské vybavenosti, investor bude na své náklady v rámci projektu realizovat mateřskou školku. Zajištění dalších školských zařízení by mělo být úkolem veřejné správy, protože na DPH a dalších daních stát získá z tohoto projektu kolem miliardy korun (zhruba milion za každý byt).

Palác Akropolis
Tel:
Kubelíkova 27
Praha 3, 13000
Navigovat
MHD

Také by tě mohlo zajímat:

Naše speciální výběry pro milovníky městského života. Navštivte doporučené akce i místa, která stojí za to.

 

Navzdory koronakrizi začaly na jaře v Praze fungovat téměř dvě desítky nových podniků. Tady je 18 nováčků, včetně unikátních konceptů jako je podnik zaměřený pouze na plněné knedlíky, muzeum slivovice nebo galerie na veřejných záchodech.

Doporučujeme vyzkoušet: