Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí
02
srpna

Mezi Prahou a Káhirou. 100 let české egyptologie

Český egyptologický ústav

zpět na výpis akcí
 

U příležitosti 100 let od prvních egyptologických přednášek vypsaných na české části UK proběhne retrospektivní výstava v prostorách Karolina

Začátek:02. 08. 19
Konec:08. 09. 19
Cena:Zdarma
Čas:10:00 - 18:00
Kategorie: poznání|muzea, památky

 

V letošním roce uplyne 100 let od prvních česky přednášených egyptologických přednášek, které na Univerzitě Karlově v letním semestru roku 1919 vypsal zakladatel české egyptologie, soukromý docent František Lexa. Ta od té doby urazila obrovský kus cesty, který si Český egyptologický ústav FF UK, jediné pracoviště tohoto druhu v naší zemi, při příležitosti stého výročí připomene výstavou uspořádanou ve spolupráci s Univerzitou Karlovou ve výstavních prostorách Karolina.

 

                Expozice nejdříve provede návštěvníky těžkými počátky ústavu, kdy se ve skrovných poměrech panujících na univerzitě v první polovině 20. století rodil nový vědecký obor. Druhá část výstavy nechává nahlédnout do období let 1960–2019, kdy ústav již organizoval archeologické výzkumy přímo v Egyptě od účasti na záchranné akci UNESCO v Núbii až po výzkum v Západní poušti a dnešním Súdánu. Představen je pak zejména Abúsír, který je dodnes hlavní koncesí českých egyptologů. Dobové fotografie ukazují na proměnu nejen samotné archeologické lokality, ale i okolního prostředí, které v průběhu století dostálo mnoha změn. Satelitní snímek dává nahlédnout rozlehlost území a jeho potenciál pro další generace vědců.

 

                V neposlední řadě výstava představí konkrétní úkoly a projekty, kterým se členové výzkumného týmu věnují v současnosti a jejich spolupráci s mnoha dalšími vědeckými obory.

 

Karolinum
Tel: 221 619 613
Ovocný trh 5
Praha 1, 110 00
Navigovat
MHD

Také by tě mohlo zajímat:

Naše speciální výběry pro milovníky městského života. Navštivte doporučené akce i místa, která stojí za to.

 

Navzdory koronakrizi začaly na jaře v Praze fungovat téměř dvě desítky nových podniků. Tady je 18 nováčků, včetně unikátních konceptů jako je podnik zaměřený pouze na plněné knedlíky, muzeum slivovice nebo galerie na veřejných záchodech.

Doporučujeme vyzkoušet: