Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Exkluzivní průvodce okolím nových stanic metra

poznání | 19. 3. 2015

Až se 6. dubna pojedete podívat na nově otevřené stanice metra, neudělejte tu velkou chybu, že zůstanete jen u prohlídky průčelí vestibulů... Krásný okolní obvod Praha 6 nabízí totiž nespočet jedinečných zajímavostí v jejich okolí. Pojďme se tedy společně podívat, do jakých končin nás nově prodloužený úsek linky A přiváží.

Motto: "Když  6. dubna, tak poznejte extrémně bohatou nabídku Prahy 6"

Text: Petr Ryska (autor blogu Praha neznámá)
Foto: Petr Ryska, archiv podniků

album/News_Model_News/914/novestanicemetra.jpg

 

Stanice Bořislavka

No, upřímně řečeno, ona ta Bořislavka není tak úplně na Bořislavce. Původně se totiž stanice měla nazývat Červený vrch podle sídliště, na jehož okraji leží. Výstup z ní je situován směrem k Horoměřické ulici, kde má vzniknout obří nákupní centrum Bořislavka, které je tak velké, že se prostírá až k vlastní Bořislavce, a podle nějž byla stanice nakonec pojmenována. 

Stanice se nachází mezi dvěma vilovými čtvrtěmi patřícím k nejluxusnějším v Praze – Ořechovkou a Hanspaulkou. V jádru Ořechovky se nacházejí ulice hrázděných anglických domků, rondokubistických řadových vilek a umělecké kolonie malířů a sochařů, vystavěné z režného zdiva pro změnu v holandském duchu. Jsou tu i překrásné solitérní vily se slavnou Loosovou vilou jako třešničkou na dortu. Na Hanspaulce zas najdeme vily prvorepublikových hvězd filmového plátna jako Lídy Baarové a Vlasty Buriana, to vše korunované funkcionalistickou kolonií Baba s krásnými výhledy od romantické zříceniny.

album/News_Model_News/914/Orechovka3.jpg
Vila na Ořechovce
 

Stanice Nádraží Veleslavín 

Sem je nejlepší přijet rovnou s kolem, protože stanice oplývá jedním z nejkrásnějších přírodních okolí. To je dáno blízkostí Divoké Šárky s jejími skalisky, roklemi, horolezeckými příležitostmi a koupalištěm Divoká Šárka u krásné zahradní restaurace Dívčí Skok pod stejnojmennou skálou. Komu by se zdálo tohle koupaliště s vodou tak křišťálově čistou, že už ani křišťálovější být nemůže, studené nebo malé, tak si může pořádně zaplavat v mnohem větším, i když už ne tak průzračném Džbánu.

Na opačné straně se pod pískovcovými skalami choulí starobylá vesnička Veleslavín s hezkým barokním zámkem, postaveným nejspíše podle plánů samotného K.I. Dientzenhofera, kde je dneska sice soukromé sanatorium, ale zámecký park je přístupný. Kdo má rád typické venkovské hospůdky, ten mezi zámkem a zvoničkou najde secesní hostinec Na Závisti a o trochu výš restauraci U Marčanů datovanou letopočtem 1910. Probíhají zde každovečerní folklórní večery s cimbálem, fujarou a dudy a vy si můžete při písničkách z Čech, Moravy a Slovenska zazpívat, zatančit a vychutnat lechovická vína přímo z koštýřů. 

album/News_Model_News/914/HostinecNaZavistiinterier.jpg
Na Závisti
 

Stanice Petřiny

U téhle stanice asi nebudeme vědět, co vyzkoušet dřív. Tak přímo naproti vás uprostřed pravoúhlého sídliště překvapí poněkud pohádkově laděná čtvrtička různorodých domů s rozmanitě zalamovanými zdmi, vysokými střechami se spoustou vikýřů i věží a k tomu všude samé lodžie a balkóny roztodivných tvarů. Tento romantický přelud se nazývá Hvězda a je dílem architekta Vlada Miluniće.  

Kdo má rád starší romantiku, ať si zaběhne kousek na Větrník, kde najde budovu bývalého větrného mlýna. Ten ve svých útrobách ukrývá historické prostory restaurace včetně salónku v podzemí hlavní věže a krbu. V zahradě nepřehlédnete unikát – třicet metrů hlubokou, do pískovce ručně vytesanou studnu zásobující již stovky let zdejší usedlost vodou.

Kdo má rád večerní zábavu, toho určitě potěší blízký studentský klub Hvězda, který na rozdíl od ostatních klubů a diskoték žije hlavně ve všední dny, či spíš noci. Kousek pod Větrníkem se rozkládá klášterní zahrada svaté Markéty s ovocným sadem nahoře a s upravenými terasami a klášterem dole. Nechybí tu ani Klášterní šenk, kde vaří své vlastní pivo, které si můžete dát ve starobylé síni u krbu. Pro milovníky rychlých motorek je hned vedle plochodrážní stadión Markéta.

album/News_Model_News/914/klaster3.jpg
Klášterní šenk


Na opačné straně od stanice metra je renesanční letohrádek Hvězda obklopený velkou oborou, kde si můžete dobře zaběhat… Po sportu nebo procházce je fajn pocit si sednout do tradiční zahradní restaurace U Holečků s venkovním grilem a třeba tam i uvíznout až do večera a užít si koncerty od klasického rock a rollu až po pop a jazz.

Na oboru navazuje v Libocké ulici řetězec starobylých vil, z nichž nejzajímavější je Schubertova. V její bývalé zahradě se nachází restaurace Libocká studna, v domku na první pohled tak malém, že byste nevěřili, že se tam nějaká restaurace vůbec může vejít. Po vstupu dovnitř je však návštěvník překvapen nečekaně rozlehlým a hodně osobitým podzemním interiérem s 32 metrů hlubokou studnou s rumpálem. Můžete si sem klidně dojet na večeři posledním metrem, vaří tu totiž až do 2 hodin ráno. O něco níž pak navazuje stará vesnička Liboc s kostelíkem na kopečku nad rybníkem jak vystřižená z Ladových obrázků.

S konečnou tramvaje sousedí čtvrtička prvorepublikových činžovních vil, uprostřed níž se dovedně skrývá novotou a entusiasmem provozovatelů vonící restaurace-kavárna Story restaurant. Také díky šéfkuchaři Michalovi Černému, s praxí v londýnských restauracích prvoligových jmen, patří k zářící hvězdě na celočeském gastronomickém nebi. Za kulinářskými uměleckými díly sem dojíždějí dychtiví nadšenci až z Pardubic i Liberce.

album/News_Model_News/914/Story.jpg
Story restaurant


 

Stanice Nemocnice Motol

Je zahloubená do prudkého svahu stoupajícího až k památné Bílé Hoře. Kousek nad stanicí dominuje v kopci starobylá usedlost Šafránka, od níž je krásný výhled do motolského údolí se zeleným golfovým hřištěm. Když se v parním letním dnu při odpalovaní míčků zapotíte, není nic jednoduššího než přeskočit potok a osvěžit se na koupališti u jednoho z motolských rybníků.

Jinou formou se můžete osvěžit kousek za zámkem s rozsáhlým dvorem, a sice na zahrádce v nádvoří blízkého Hotelu Starý pivovar. A ti, kteří by si rádi dopřáli něco luxusnějšího na zub, by neměli být líní přidat ještě pár kroků a dát si večeři v restauraci U Lípy, nejlepší v Grand-restaurant 2007.

Nejen v údolí, ale i na hřbetu kopce se vyřádí sportovní fanoušci. A to v parku na Ladronce, kde je obrovská síť různých cest pro různé účely, mezi nimi i 4,3 km dlouhý systém in-line drah, které se táhnou až k Vypichu. Když si zapomenete vzít s sebou kolo nebo inlajny – žádný problém! Uvnitř krásně zrekonstruované starobylé usedlosti vám to všechno, a ještě spoustu dalších sportovních potřeb, půjčí. Při vrácení si pak můžete pochutnat na zdejších kulinářských specialitkách.

album/News_Model_News/914/stary5.jpg
Starý pivovar
 

[PetrRyska%2820%29.jpg]Pražské čtvrtě:

[Karlin%286%29.jpg]

[VINOHRADY2%282%29.jpg]

[NUSLE%282%29.jpg]

[PROSEK%281%29.jpg]

přehled článků

V květnu si zdarma prohlédnete více než 70 běžně nepřístupných budov, po setmění nahlédnete do kostelů, vezmeme vás na hudební festival i velkolepý ohňostroj, designové trhy, zadarmo do kina, poradíme vám, kam můžete bezplatně vyrazit s dětmi. Ale nejen to!

Vezmeme vás na místa, kde jste ještě zaručeně nebyli. Poradíme vám, kde si dát ta nejlepší křidýlka, kde najdete automatizovanou kantýnu nebo kde oslavit narozeniny vašeho psa.

Ať vás ani nepadne zapínat televizi! Máme pro vás pět tipů, kam vyrazit s dětmi, když je za okny zrovna nečas. Co třeba chytat ryby v muzeu, zkusit najít králíka v rádiu nebo si vytvořit vlastní plechový hrnek?