Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Prosek? To je město i vesnice, bobovka i skály

zábava | 15. 4. 2014

Tentokrát se vypravíme na vysoký kopec (ale nebojte, kdo chce, může tam vyjet metrem!) s nádhernými výhledy do dálky, kde si nebudeme jen užívat ve spoustě hospůdek v zajímavě dochované staré vesnici, ale projdeme se i skalami (ve kterých je dodnes zachovaný labyrint podzemních chodeb), koupíme si víno přímo na vinici a vyzkoušíme adrenalin.

Text: Petr Ryska (autor webu Praha neznámá)
Foto: Petr Ryska, archiv podniků

album/News_Model_News/632/haha.jpg
Foto: Restaurace Bobová dráha Praha Prosek
 

Sport a příroda

Než začneme rozmazlovat naše chuťové buňky a ochutnávat lahodné nápoje pustíme se do sportů – bobovou dráhu na Proseku nemusím ani představovat. Můžete si dolů svištět až šedesátikilometrovou rychlostí. Hezká je ale i cesta nahoru, když vás táhne lanovka podél vinice, to si pak připadáte jako na prázdninách. Pro koho by to bylo adrenalinově naprosto nedostatečné a nestačí mu ani se sklouznout do místního lanového parku, ten si ještě může odskočit dolů do Vysočan, kde je u parku Podviní Lanové centrum PROUD.

album/News_Model_News/632/park2.jpg
Foto: Lanové centrum PROUD

Když už vyjedeme nahoru lanovkou asi po sté, těžko odoláme vůni grilování v Restauraci na bobovce a třeba do něčeho kousneme na venkovní terase s krásným výhledem do údolí. Jednou jsem tu byl v říjnu skoro sám, venku mlha, světla města nebyla vidět, sedělo se jen vevnitř a připadal jsem si jak na osamělé horské chatě vysoko nad krajinou. Hned napravo od bobovky je vchod do vinice Máchalka, kde si můžeme koupit místní víno a v čase vinobraní sedět přímo uprostřed vinohradu a ochutnávat burčák.

Kdo pak přejde hlavní a bude pokračovat úzkou uličkou dál, dostane se až k přírodní památce Prosecké skály. Co je ale fakt pecka, že tu bude zpřístupněné rozsáhlé podzemní skalní bludiště Močálka

album/News_Model_News/632/vinicesbobovkouvpozadi.jpg
Vinice Máchalka s bobovou dráhou v pozadí (Foto: Petr Ryska)
 

Je libo starou ves a "venkovské krčmy"?

Večeři si nemusíme dávat jen na Bobovce, stačí si odskočit na bývalou proseckou náves, kde ve stínu 1000 let starého kostela sv. Václava se zvonicí nasajeme venkovskou atmosféru i v celé kupě útulných hospůdek ve starých domech a na rozdíl od vnitřní Prahy všude s milou, domáckou obsluhou a v létě se spoustou zahrádek.  

Ve starém hostinském sále, kde má pohostinství už víc než stoletou tradici, je dnes restaurace Konkurence, kterou by byla mimořádná chyba vynechat a Prosečákům ji dneska závidí řada "přespolních". Osobně ji jako svou srdcovou záležitost provozují dva spolumajitelé, kteří dokáží vyrobit nemožné z české kuchyně na počkání a gastronomické zázraky z moderní evropské kuchyně do pár minut. Výstava obrazů na zdech mění pak posezení v restauraci na návštěvu galerie.

Přímo na návsi je ve starém klasicistním domě rustikální hospůdka Zlaté Sele (to sele vevnitř opravdu objevíte). Tady to hučí hlavně při proseckém posvícení, kdy je přímo naproti na návsi hlavní stage. Kdo by se rád podíval na atmosféru nefalšované venkovské zábavy a nechce jet dál než 15 minut od Muzea, ten by neměl vynechat středy v nárožní hospodě U Brabců, kdy se za doprovodu mini kapelky tancuje  přímo v lokále.

album/News_Model_News/632/zlateseleinterier.jpg
Interiér v rustikální hospůdce Zlaté Sele (Foto: Petr Ryska)
 

Pět top na závěr

Restauraci s místně vtipným názvem Ristorante Prosecco najdete přímo u stanice metra Prosek. Industriální prostředí podtržené betonovými sloupy se díky světlým a tmavým tónům přírodních barev stává útulným a společně s "fusilli" svítidly od Ingo Mauera vytváří unikátní moderní atmosféru pro špičkovou italskou kuchyni. Dostanete tu podle mě tu nejlepší pizzu v Praze a to s tenkou vrstvičkou těsta. Ale nejedná se jen o obyčejnou "pizzerii", určitě se vyplatí nevynechat zdejší speciality z různých regionů slunné Italie. Poměr ceny a výkonu je tady na jedničku. Šéfkuchař Dušan Jakubec navíc každý večer nabízí různé variace rissota a opravdovým lákadlem jsou degustační "Prosecco flavours" a další vyhlášené gastro akce.

album/News_Model_News/632/Prosecco.jpg
Interiér Ristorante Prosecco (Foto: Petr Ryska)

O kousek dál na okraji prosecké vilové čtvrtě se slavnou funkcionalistickou Hajnovou vilou je v Klíčovské ulici pro milovníky pivních speciálů schovaný minipivovar Beznoska s (nejen) výborným ležákem a pšeničným pivem.

Když už budete mít pocit přesycení a přepití, běžte se proběhnout nebo si zajezdit na in-linech do parku Přátelství, kde je nejdelší vodní kaskáda v Praze, zurčící po stupních v délce 450 metrů napříč celým parkem. Kaskáda pramení vodotryskem v jezírku a vytváří spleť kanálů s ostrůvky, o kousek dál při své dlouhé cestě voda naráží na břevna vodopádu a po průchodu velkou loukou zakončuje svou pouť v jezeře, nad kterým na terase září světla jedné z parkových pizzerií. Krásné místo na piknik je kolem prstence s vodními tryskami anebo na louce.

album/News_Model_News/632/kaskadyvparkuPratelstvi.jpg
Vodní kaskáda v parku Přátelství (Foto: Petr Ryska)

Jestli máte sebou děti tak je na druhém konci parku potěšíte (když vychytáte otvírací dny) nádražím Praha - Prosek, kde několik nadšenců vytvořilo modelovou železnici na velkém kolejišti o ploše 20 x 4 metrů.

A odjet odsud pak můžete ne vlakem, ale z trochu kontroverzní (podle někoho prý nejhezčí, podle jiných příliš drahé a okázalé) stanice metra Střížkov ve tvaru velrybí kostry. 

[PetrRyska%282%29.jpg]

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Pokud vám je zima, vyrazte se ohřát. Sauna vás nejen zahřeje, ale zlepší i váš krevní oběh, postará se o detoxikaci organismu a získáte díky ní větší imunitu. A to se může hodit!

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!