Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Karlínu a Libni zdaleka se vyhni? To už dneska neplatí!

doporučujeme | 17. 6. 2014

Říkávalo se, že karlínský viadukt odděluje Karlín od Evropy nebo "Karlínu a Libni zdaleka se vyhni". Situace se ale od základu změnila. Osobně vidím Karlín jako nejpestřejší a hodně živou pražskou čtvrťPřes den se to tu hemží kravaťáky, pro které jsou otevřené denní rychlé občerstvovny, večer a o víkendech opanují karlínská prostranství místní, kteří se tu promenádují jak na pařížských bulvárech. Karlín se zkrátka musí prožít!

Text: Petr Ryska (autor webu Praha neznámá)
Foto: Petr Ryska, Mainpoint Karlín, Danube House

 

album/News_Model_News/697/karlin.jpg
Kancelářská budova v Karlíně (foto: Mainpoint Karlín)


Karlín je dnes takový tavící kotel, kde vedle sebe najdete malé pavlačové činžáčky s dvorky, ve kterých se může skrývat antikvariát, a hned za rohem supermoderní kancelářská budova. O kousek dál jsou chátrající zbytky továrny a naproti business centrum v nádherně zrekonstruované industriální architektuře. A navíc se tato čtvrť stala i průchoďákem pro turisty, kteří tu našli chytrou trasu od stanice Křižíkova přes tunel k památníku na Vítkově. 
 


 

Karlín pohostinný

Karlín se od ostatních pražských čtvrtí liší hlavně tím, že jsou tu všechny ulice rovné a kříží se zásadně pravoúhle. Byl totiž založený před 200 lety na šachovnicovém půdorysu s tím, že se  v nárožních domech nalézaly zájezdní hostince, kde mohli pocestní levně přenocovat těsně před vjezdem do Prahy. Dodnes z nich zůstalo zachováno pohostinství v domě U Města Hamburku, které se právě přestavuje na další podnik sítě Lokál.

Místem srazu pro pivní fajnšmekry z celé Prahy je Pivovarský klub naproti Karlínskému divadlu, kde na ně kromě točených šesti druhů piv, která se neustále obměňují, čeká přes 200 druhů piv lahvových.

Když půjdete směrem k tunelu na Žižkov, tak už zdálky ucítíte vůni grilování. Má to svůj dobrý důvod. Místo kdysi slavné Černé kočky u tunelu je na rohu Pernerovy a Thámovy Kocour, a to ne černý, ale čepovaný a mají ho společně s Konrádem v Peter´s Burger Pubu – odtud ta libá vůně. Na chodníku před pubem nabízejí grilované burgery a steaky, k tomu hrají pouliční muzikanti a uvnitř nás přivítá nebývale zdvořilý personál evokující atmosféru rodinného podniku.

album/News_Model_News/697/PetersBurgerPub4.jpg
Peter's Burger Pub (foto: Petr Ryska)


Jedním z nej vietnamských bister v celé Praze je bezesporu Red Hot Chilli na Křižíkově. Je tak oblíbené, že si tam přes poledne nesednete, takže si kravaťáci raději hromadně odnášejí chuťovky skvělé a autentické vietnamské kuchyně přímo do kanceláří.

Karlínskou restaurační klasikou jen pár domů odtud je Charleston, navozující příjemný pocit bezstarostného života první republiky včetně hudební produkce na klavír. Za rohem na náměstí prozradí kavárna Frida svou vůní mexickou kuchyni, a to v intelektuálním prostředí, které navozuje už název kavárny.

Na Sokolovské je vyhlášená a útulná Polévkárna s mladou obsluhou, kde kromě obměňované nabídky polévek najdete i domácí pečivo, saláty a sladkosti. Na stejné ulici se těsně u karlínskému viaduktu choulí Mlsná Kavka, což je výborná vegetariánská restaurace, v níž z čerstvých a sezónních surovin vaří a obsluhují vás bývalí psychiatričtí pacienti, jež se snaží zařadit zpět do normálního života.

album/News_Model_News/697/Polevkarna1.jpg 
Polévkárna (foto: Petr Ryska)
 

Karlínská promenáda

Nápojovou Karlínskou osu top úrovně tvoří zajímavě sehraná trojice – kavárna, čajový obchod a vinný bar. Tyto tak rozdílné podniky si vyměňují navzájem zkušenosti a hledají styčné body, jejich klienti se různě mísí, všichni se znají, panuje tu opravdová sousedská atmosféra a z Křižíkovy se v těchto místech stává promenáda.

Kavárna Můj šálek kávy si už dobyla svou hvězdičku na pražském kavárenském nebi super kávou i servisem. Čajový obchod Tea Mountain zbavuje laiky bloků z čajoven a snaží se jim přiblížit jednoduchou přípravou. Trumfovým esem originálního vinného baru Veltlin Bogdana Trojaka je uvolněná a přátelská atmosféra při organizovaných degustacích nevšedních vín. 

album/News_Model_News/697/Mujsalekkavy.jpg
Můj šálek kávy (foto: Petr Ryska)
 

Když chceme překvapit partnera

Porto v Urxově je tip, jak strávit večer na vlnách Středozemního moře, kde je cool si dát business lunch nebo romantickou večeři s přítelkyní. Tento přístav (italsky porto) má srbské majitele, kteří třikrát týdně doplňují zásoby čerstvými rybami.

Večer má Karlín pro své návštěvníky přichystanou ještě jednu bombu – a sice bar v oblacích – však se také jmenuje Cloud 9, a už sám příchod do něj působí velkolepě! Musíte do hotelu Hilton a po výstupu z výtahu na vás čeká blikající světelná chodba a na jejím konci bar s bezva drinky a terasou s fantastickým výhledem na Prahu a Vltavu.

 album/News_Model_News/697/BarvCloud9.jpg
Bar Cloud 9 (foto: Petr Ryska)

Karlínský shopping

Obrovskému centrálnímu náměstí vévodí neorománský kostel, za nímž vás barvy, chutě a vůně vyhlášených Karlínských farmářských trhů každou sobotu dopoledne přenesou do Francie pod platany. Do obrazu dnešního Karlína přesně zapadá Concept Store Karlín, na rohu náměstí a Křižíkovy, ve kterém si na své přijdou obdivovatelé moderních interiérů.

Do parteru secesního činžáku na nároží Křižíkovy a Vítkovy zase zamíří kroky milovníků francouzského vína a delikates, kde v obchodě Sladká Francie mohou při kávě v klidu pouvažovat, zda nepřikoupit i něco ze chic francouzského designu. A ten, kdo má rád české koláče, by  rozhodně neměl vynechat pekařství  s vůní domova na hlavní třídě Simply good.
 

album/News_Model_News/697/Simplygood4.jpg
Nabídka obchodu Simply good (foto: Petr Ryska)
 

Karlínská kultura, sport a matky

Na úplném začátku Karlína se v podzemí nárožního funkcionalistického domu skrývá jedno z mála zachovaných původních pražských kin - Atlas, kde se v komorním prostředí kromě běžných snímků promítají i nezávislé art filmy. Hudební divadlo Karlín je druhé největší pražské divadlo a také jedno z nejstarších – už od roku 1881 sloužila krásná novobarokní budova pro cirkusy, potom pro varieté a dneska tu najdeme nejvýznamnější české hudebně-zábavné divadlo. V zahradě bývalého karlínského Národního domu v Hybešově promítá Letní kino Regina a hned za ním prosvítá mohutný barokní komplex Invalidovny.
 

album/News_Model_News/697/dan.jpg
Foto: Danube House


Sportovcům Karlín nabídne cyklostezku podél Vltavy a přes Rohanský ostrov, po které můžou fičet až do Libně.  Na jejím začátku cyklisti prosviští kolem Danube House, přezdívaného také "Karlínský Titanik", který svým lodním kýlem připomíná, že Karlín býval přístavem.

Specialitou v rámci celé Prahy je podnik Kristýny Lišky Bokové Divoké matky  "pro Vás a vaše spratky", kde se cítí svobodně jak matky, protože nemusí hlídat děti, tak i děti, protože nejsou hlídané matkami, a všichni si můžou dělat, co je baví. Děti si hrajou a matky si můžou dát prima kávu nebo i panáka. Navíc tady pořádají spoustu akcí a kurzů pro děti i dospělé.

[PetrRyska%284%29.jpg]

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Sauny u řeky, v Národním divadle, v obchodním centru, v kasárnách i mimo centrum. Tady je výběr těch nejlepších a nejzajímavějších saunovacích míst po celé Praze, abyste se nemuseli potit při jejich hledání na webu.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!