Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Kde se baví Vinohrady (díl druhý)

doporučujeme | 26. 11. 2013

Po přehledu těch nejzajímavějších venkovních i uzavřených restauraci a všech možných mezinárodních obchůdků v kopcích Vinohrad, vám přinášíme druhou část průvodce po čtvrti nad Národním muzeem. Ta je totiž tak nabitá zajímavými místy, že do jednoho článku jsme je prostě nacpat nemohli. Dnes se podíváme, kam za legendární zábavou nebo za vynikající kávou.

Připravil Petr Ryska (web)
 

album/News_Model_News/502/ALCAFETERO.jpg
Al Cafetero

Kavárny 

Začneme, kde jinde, než zase v Americké. Tam to prostě žije, je to nejen gastronomická páteř této části Vinohrad, což hlavně platí pro tepající náměstíčko vytvořené křižovatkou Americké a Záhřebské, které je celé obklopeno kavárnami a bary. Židle na zahrádkách jsou otočené směrem do náměstí, takže si najednou připadáme jako v Paříži a navíc ještě můžeme pozorovat nestvůrky, které chrlí vodu ve fontáně uprostřed.  Největší zahrádku má kavárna Zanzibar. Jestli milujeme karibské a jihoamerické rumy, neměli bychom vynechat bar Sbohemrozume, kde jich najdeme přes 100 druhů. Na protějším nároží lákavě svítí kavárna s knihkupectvím Blatouch, kterou si oblíbila moje kamarádka Petra, lokální patriot a milovnice Vinohrad. Zastavujeme se, vítá nás domácí atmosféra, knihovna a lampy s velkými stínidly a s vypínačem pod tkaným kobercem, jehož umístění navozuje ještě domáctější atmosféru, zvlášť při nesprávně zaměřeném kroku, který funguje jako místní icebraker a je následován přerušením bzukotu hovorů a společným hledáním příčiny problému… Pestrý kaleidoskop kaváren na Vinohradech interaktivně doplňuje Kavárna Maluj v Korunní třídě, hodně netradiční prostor, kde si v kavárenském prostředí může každý sám vyzdobit svůj kus keramiky, u stolů se tak tady sejdou všechny věkové kategorie. 

album/News_Model_News/502/KavarnaMaluj.jpg 
Kavárna Maluj


Příkladem, kdy svěží vítr zavanul do konzervativního českého smýšlení je arabská cukrárna Sweet Palace ve Slezské. Možná ale zavanul trochu nebo i značně předčasně a předběhl svoji dobu. Milí manželé, kteří Vás opravdu srdečně obslouží, musí proto kromě arabských specialit nabízet i klasické české dortíky, aby byla jejich živnost lukrativnější. Na závěr jsem si nechal skutečnou perlu mezi kavárnami - Al Cafetero za rohem v Blanické, která získala první místo v kategorii Nejlepší café bar/kavárna soutěže Czech Bar Awards 2009. Jedná se vůbec o první kavárnu v ČR, která začala nabízet kávu ve "vacuum potu" s přípravou přímo u stolu spojenou s výkladem. Vztah kavárníka Karla Gregora k jeho hostům je v našich končinách netradičně osobní, při obsluhování k nim klidně přisedne a zapřede s nimi velmi podrobnou debatu o přípravě kávy. Sláva kavárny už dávno přesáhla hranice Vinohrad, čehož důkazem je, že místní tvoří jen asi čtvrtinu klientely.

[%C4%8Dl%C3%A1nky2/beecka.jpg]
Tip CityBee: Na sushi vyrazte do Café Buddha. Mrkněte na naši reportáž.

 
album/News_Model_News/502/RETRO.jpg 

 

Kultura a zábava

První podnik na ráně hned u „Míráku“ je Retro. Teda vlastně ne jeden, ale hned tři různé podniky v jednom. Jednak je to restaurace Retro, která díky blízkosti k metru je vlastně takovým meeting pointem pro přijíždějící na Vinohrady. Univerzální styl umožňuje setkání univerzálních lidí v univerzálním čase - „rozhodně jeho návštěvou nic nezkazíte“. Po setkání v restauraci můžete vhodně navázat v Retro Music Baru, kam snadno sestoupíte po schodech rovnou z restaurace. Výhodou je, že návštěva music baru je nenáročná, nemáte ani pocit, že tam jdete a že se na to musíte duševně připravovat.  Můžete tam jen tak sedět, tancovat, prostě si užívat univerzální partying.  Nejvíce odvazu bezesporu poskytne Retro Music Hall, kde se scházejí hip hoppeři a rockeři na specializované středně velké akce a užít si můžou i příznivci klasického nadupaného disca (hlavně o víkendu). V Korunní třídě láká fialovým světlem Mandragora, která se z původně vinného sklípku vyvinula v živoucí kulturní centrum. Pořádají se zde výstavy i koncerty, rád bych zmínil alespoň benefiční koncert Lenky Dusilové. Ve vinotéce, která je zároveň klubem i barem, si přijdou na své nejen vinaři. Milovníci regionálních pivovarů budou překvapeni neobvyklou nabídkou piva Kocour z pivovaru Varnsdorf. V cihlových sklepních prostorách, kde si jako kluk hrával i malý Jaroslav Foglar, který žil v domě 60 let, se dnes scházejí místní kulturně živelní a oduševnělí hosté. Pokud ještě nejste unaveni, zaskočte si v místech, kde Francouzská opouští Vinohrady a začíná prudce klesat do Vršovic, do Boudoiru U sta rán, kde fakt můžete zůstat (nejen) do (jednoho) rána. V podniku se scházejí duhoví hosté z celé Prahy, ale může sem přijít kdokoliv a víc než pohodově posedět v  potemnělé atmosféře, nasávajíc zdejší pozitivní energii. 
 

album/News_Model_News/502/MANDRAGORA.jpg 
 

[%C4%8Dl%C3%A1nky3/PetrRyska.jpg]

Chcete, aby vám nic v Praze neuteklo? Abyste si život ve městě užili naplno? Vytvořte si svůj účet na CityBee, stavte si svou Prahu a my vám každý čtvrtek pošleme do mailu to nejlepší, co se o víkendu děje v Praze.

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Přinášíme vám tipy na 13 dalších míst v Praze a okolí, kam se můžete společně vypravit za okřídlenými, ozubenými, čtyřnohými nebo třeba chlupatými tvory.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!