Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí
28
července

Pražské folklórní dny

Prague Folklore Days

zpět na výpis akcí
 

Cílem festivalu je představit návštěvníkům bohatství a krásu lidového umění.

Začátek:28. 07. 16
Konec:30. 07. 16
Cena:Zdarma
Čas:00:00 - 00:00
Kategorie: kultura|ostatní

Stejně jako v předchozích letech i letošní festival slibuje pestrou podívanou. Akce se zúčastní téměř 70 tanečních souborů z 25 zemí Evropy, Asie a Jižní Ameriky. Celkem v Praze vystoupí více než 1700 zpěváků, tanečníků a hudebníků. Pražské folklorní dny tak tradičně oživí pražskou kulturní nabídku v období letních prázdnin.

Veřejnost i zahraniční návštěvníci se budou moci zaposlouchat do lotyšských, estonských, finských a německých lidových písní.  Se švýcarskou skupinou  Trichlergruppe Euthal do Prahy přijedou hráči na alpský roh. Po roce v Praze opět zazní kravské zvony.

Nejdůležitější úlohu ale bude hrát tanec. Tance, které účastníci festivalu předvedou, budou velmi rozmanité.  Z Rakouska pochází tradiční Schuhplattler, skočný tanec pantomimického rázu, provázený potleskem dlaní o chodidla a stehna, výskoky a podupy.  Soubor z Andorry Esbart Valls del Nord zatančí  lidové tance s hudebním doprovodem s využitím různých předmětů, jako jsou tyče, meče, dýmky či kapesníky.   Exotickými rytmy se nechají unést mladí tanečníci z Indonesie. Pestrobarevnou podívanou nabídne izraelský soubor Machol Chof Ashkelon.  Publiku předvedou tanec horu. Významná je i letošní účast z Baskicka.  Jejich tance vychází z tradičního zemědělského života a napodobují činnosti na usedlostech a farmách.  Nesmíme zapomenout ani na slavné flamenco, které nám přiblíží Compañia de Danza "Nuevo Amanecer Angel Martinez" z historického Toleda.

Pražská náměstí určitě roztančí Ballet Folklorico Yaocuauhtli  z Mexika, které na housle a kytary doprovodí skupina Mariachi Garibaldi.  Vycházíme tak vstříc zájmu publika o etnickou hudbu a world music. Skupina vystupuje v tradičním oděvu Charro Mexicano (charro = mexický vesničan).  Charros mají oblečení se zdobením ze stříbrného materiálu na švech kalhot, zdobené sako a sombrero s širokou patkou s barevným zdobením a ornamenty. 

Budeme mít neopakovatelnou příležitost obdivovat bohatě zdobené lidové kroje, které se oblékaly k nejrůznějším příležitostem: kroj na trh, kroj bohatých lidí, svatební šaty, oděv oráče, pastýře či lovce. Často se jedná o originální kroje, které se dědí z generace na generaci.  Klenotem určitě budou bohatě vyšívané slovanské kroje souborů z Polska a Chorvatska. Součástí vystoupení jednotlivých folklorních souborů budou v neposlední řadě také ukázky lidové tvorby dané země či regionu.

V Praze přivítáme i národnostní menšiny, které nás zasvětí do lidových zvyků svých původních zemí.  Tanzgruppe der Siebenbürger Sachsen  z německého Kasselu nám ve svých písních předvedou, že dialekt svých předků opravdu nezapomněli. Tradice stále žijí v jejich tancích.

Po letech se do Prahy vrací i folklor z Turecka. Záměrem festivalu je nejen zaujmout a pobavit diváky, ale i dokázat, že folklor není nudný ani nezáživný.

Nesmíme zapomenout na český a slovenský folklor. Soubor Bystřina ze Zlivi zatančí tance z Jižních Čech. Mladší Bystřinka tančí v červených a starší Bystřina v modrých sukních. Dospělí tanečníci mají kroj šitý jako rekonstrukci původního kroje, který se ve Zlivi a okolí nosíval. Inspirovali se v kronikách a také na mozajce, která je vyobrazena v místním kulturním domě. Děti tančí pro radost z pohybu a doufají, že kousek své radosti dokáží předat i publiku. Naši hosté ze Slovenska, Obidský citarový súbor, divákům představí citaru, což je maďarský strunný drnkací lidový hudební nástroj s plochým trupem ze 16.století. Svůj repertoár se neustále snaží obohacovat o nové a nové písně.

Každé vystoupení na festivalu bude důkazem, že zpěv, hudba a tanec jsou univerzálním jazykem pro porozumění tam, kde slova nestačí.

Vystoupení souborů se uskuteční na venkovních pódiích v centru Prahy - na Hradčanském náměstí (29.7.celý den a 30.7. odpoledne), na Náměstí Republiky (30.7. celý den)  a Alšově nábřeží u Rudolfina  (28.7. odpoledne, 29.7. a 30.7. celý den).

Vyvrcholením festivalu bude sobotní průvod všech souborů Starým Městem.  Akce je přístupná pro všechny diváky zdarma.

Mapa po Praze

Tato akce má více míst konání po Praze

Také by tě mohlo zajímat:

Naše speciální výběry pro milovníky městského života. Navštivte doporučené akce i místa, která stojí za to.

 

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Doporučujeme vyzkoušet: