Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí
27
března

Nové realismy na Československé výtvarné

Galerie hlavního města Prahy

zpět na výpis akcí

Moderní realistické přístupy na československé výtvarné scéně 1918–1945

Začátek:27. 03. 24
Konec:25. 08. 24
Čas:10:00 - 18:00
Kategorie: kultura|galerie

Pojmem nové realismy se rozumí širší spektrum dobově aktuálních realistických přístupů zahrnujících oblasti tvorby tradičně označované jako neoklasicismus, verismus, nová věcnost, sociální umění, magický realismus a primitivismus, ve fotografii zejména nové vidění.

V obsahové rovině se často jedná o zachycení moderního života a jeho proměn v souvislosti s rozvojem technologií, ženské emancipace, možností cestování, komunikace, zábavy. Tato díla reagují jak na společenský úspěch nově se etablující střední třídy, tak na palčivé sociální problémy ekonomicky rozdělené společnosti.

Záměr souhrnně představit tyto moderní realistické přístupy z československého prostoru navazuje na nedávné podobné projekty v Německu, Itálii, Rakousku či USA, s nimiž československá scéna, ukotvená ve středoevropském prostoru, v některých ohledech koresponduje, současně ale nese také svá regionálně podmíněná specifika. Projekt sleduje formálně i obsahově příbuzná díla reflektující moderní realistické tendence dvacátých let 20. století, jež stála až donedávna vesměs stranou převážně frankofonně zaměřené interpretace vývoje dějin umění v Československu. V expozici v Městské knihovně budou prezentovány obrazy, sochy, kresby a grafiky, samostatný oddíl bude věnován fotografii a filmu, včetně dobových časopisů.

Cílem výstavy je obsáhnout moderní realistické projevy uvedeného časového období se zohledněním etnických menšin a solitérních autorů v hranicích někdejšího Československa a zároveň nabídnout alternativní pohled na dosud zažité vnímání modernity ve výtvarné kultuře sledovaného období. Zastoupeni budou například Karel Čapek, Jan Zrzavý, Otto Gutfreund, František Muzika, Miloslav Holý, Pravoslav Kotík, Milada Marešová, Zdenek Rykr, Vlasta Vostřebalová-Fišerová, Konštantín Bauer, Sándor (Alexander) Bortnyik, Ferdiš Duša, František Foltýn, Jaromír Funke, Paul Gebauer, Edmund Gwerk, Karel Holan, Běla Kašparová, Béla Kontuly, Alfred Kunft, Ladislav Majerský, Erwin Müller, Ernest Neuschul, Edith Plischke-Fleissner, Arthur Ressel, Jaroslav Rössler, Gejza Schiller, Ilona Singer, Erika Streit, Imrich Weiner-Král‘, Eugen Wiškovský a další.

Výstava navazuje na výzkum podpořený Grantovou agenturou České republiky.

Projekt bude uveden v říjnu 2024 až únoru 2025 v modifikované a rozšířené verzi v dvojvýstavě ve Východoslovenské galerii v Košicích (zejména témata jako žitá realita, portrét, zátiší) a v Liptovské galerii Petra Michala Bohúňa v Liptovském Mikuláši (zejména médium fotografie a filmu s důrazem na sociální aspekty a propagandu).

Městská knihovna
Tel: 725 421 792
Mariánské náměstí 98/1
Praha 1, 11000
Navigovat
MHD

Také by tě mohlo zajímat:

Naše speciální výběry pro milovníky městského života. Navštivte doporučené akce i místa, která stojí za to.

 

Sauny u řeky, v Národním divadle, v obchodním centru, v kasárnách i mimo centrum. Tady je výběr těch nejlepších a nejzajímavějších saunovacích míst po celé Praze, abyste se nemuseli potit při jejich hledání na webu.

Doporučujeme vyzkoušet: