Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí
Buďte ohleduplní & info o akcích v Praze

Pozvánky zde na webu můžou být neaktuální, snažíme se je upravit. Než vyrazíte na akci, ověřte si aktuální informace u pořadatele. A respektujte prosím všechna hygienická opatření.

19
října

Vltavíny a jejich lokality v Jižních Čechách

Národní muzeum

zpět na výpis akcí
 

Vltavíny – tajemní poslové z vesmíru, jejichž vznik je stále ještě částečně nejistý.

Datum:19. 10. 20
Cena:Zdarma
Čas:17:30 - 19:00
Kategorie: poznání|muzea, ostatní

Tyto povětšinou zelené kameny se nacházejí téměř výhradně na našem území, a tak se dá s jistotou tvrdit, že vltavín je vlastně tím pravým národním kamenem. Většina vltavínových lokalit se nachází v sedimentárních pánvích v Jižních Čechách a sedimentačním prostoru paleořek jihozápadní části Moravy. V přednášce bude vysvětlen pojem „tektit“, jak takový materiál vzniká, jak se liší jednotlivé světové tektity, jak a proč z této rodiny přírodnin vybočuje právě náš vltavín. Poté se budeme věnovat základním charakteristikám těchto zelených sklíček a velký prostor je věnován jejich lokalitám nacházejícím se na území Jihočeského kraje, přičemž budou vyzdvihnuty především rozdíly vzniku těchto lokalit a také charakteristického vzhledu vltavínů z těchto míst. Probereme si také rozdíl mezi legální a nelegální těžbou vltavínů, jak a proč probíhá padělání tohoto materiálu, ale i další témata. Součástí přednášky bude ukázka některých vltavínů a dalších tektitů ze soukromé sbírky přednášejícího. Vltavínovým světem vás provede Mgr. Jakub Mysliveček.
Přednáška je pořádána Společností Národního muzea – Mineralogickou sekcí.

Přednáší: Mgr. Jakub Mysliveček, Ph.D. student UK
Místo konání: přednášková místnost 102, Historická budova Národního muzea, Václavské náměstí 68, Praha 1
Kontakt: Lukáš Zahradníček (lukas.zahradnicek@nm.cz)

Národní muzeum
Tel: 224 497 111
Václavské nám. 68
Praha 1, 11579
Navigovat
MHD

Další akce pořadatele:

Také by tě mohlo zajímat:

Naše speciální výběry pro milovníky městského života. Navštivte doporučené akce i místa, která stojí za to.

 

Sbalte si svačinu do batůžku a jděte na čerstvý vzduch. Nezapomeňte, že aktuálně je možné ven pouze ve dvou (pokud nejste rodina). Nechte se inspirovat podzimními místy v metropoli a okolí, které máme rádi v redakci CityBee.cz.

Doporučujeme vyzkoušet: