Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí
Buďte ohleduplní & info o akcích v Praze

Než vyrazíte na akci, ověřte si aktuální informace u pořadatele. A respektujte prosím všechna hygienická opatření.

přehled článků

5 akcí, o nichž se na podzim bude mluvit

doporučujeme | 17. 9. 2014

Pokud chcete mít jistotu, že vám letos zásadní události neutečou, nesmíte se hnout z Prahy minimálně celý říjen. A připravte se na životní rytmus: výstavy, kavárna, rychlý běh, všechno jinak, kavárna, hodně světel, hudba, hodně kofeinu a rychlý běh. Máme pro vás dvě jistoty, jeden pokus zopakovat loňský úspěšný debut a dva úplné nováčky.

1. Tak trochu jiná Praha

 

Zažít město jinak 2014

Zažít město jinak

20.09. 15:00

Festival Zažít město jinak zažijeme tento víkend už podeváté a opět nám chce dokázat, že ulice nejsou jen trasy pro auta, ale mohou být živým a příjemným prostředím. Jednotlivé sousedské slavnosti oživí celkem 46 čtvrtí. Adéla Brabcová ze spolku Auto*mat nám napsala, že nová místa plodí i nové nápady, jak oživit program v jednotlivých lokalitách. Právě lidé, spolky, instituce a samotní účastníci jsou tvůrci každého nového ročníku, společně prohlubují sousedský prvek města. My vás speciálně zveme k našim sousedům, do kulturní sportovny Radlická.

album/News_Model_News/767/Zazitmestojinak.jpg 


Zajímavost:
Na mnoha místech bude možnost protáhnout zatuhlé svalstvo na józe, ale třeba na tai chi či čchi kungu, v Nuslích proběhne beseda s Jiřím Padevětem, autorem skvělé knihy Průvodce protektorátní Prahou. Odpoledne ve Vererkově ulici se zase bude volit nejkrásnější letenský vořech. Vltava ožije díky improvizovanému říčnímu přívozu spojující Přístav 186 00, Štvanici a Prazeleninu. Poprvé bude k dispozici program v mobilní aplikaci.
 

2. Oživlé kavárny 

 

Kavárny naživo

KAVÁRNY NAŽIVO

03.10. - 01.11.

Zcela nový koncept představí tento kavárenský festival, do něhož je prý zapojeno 20 kaváren a 200 umělců a který v průběhu jednoho měsíce chce do kaváren po celém městě přinést výstavy, koncerty, přednášky, poezii, divadlo a další umělecké projekty všemožných druhů a žánrů. Jakuba Stejskala z týmu pořadatelů jsme se zeptali, jak hodnotí současnou pražskou kavárenskou scénu? "Podle mě je rozmanitá a inspirativní. Kavárny jsou místa, kde  se lidé potkávají, poznávají a obohacují. Tuhle jejich kouzelnou atmosféru bychom chtěli podpořit."
U nových projektů nás také vždycky zajímá, jak vybírají termín konání. Jakub říká: "V říjnu se už kavárenští povaleči dávno vrátili do města a začínají pátrat po tom, kde se co děje." Podzim se tak stává vrcholem roku pro milovníky káv a kaváren, v listopadu se mohou těšit také na Prague Coffee Festival.

album/News_Model_News/767/Kavarnynazivo2.jpg 
 

3. Vylezte si na strom

 

Designblok

Designblok

07.10. - 12.10.

album/News_Model_News/767/Designblok.jpgDesignblok není třeba představovat. Ředitelky Jany Zielinski jsme se proto zeptali, v čem bude letošek výjimečný? "Všechna hlavní výstavní místa jsou tentokrát na Praze 1 a dají se pěšky oběhnout. Doporučuji začít v Superstudiu HRA v Mikulandské, kde bude výstava k hlavnímu tématu letošního ročníku. Bude to interaktivní hra, kterou připravili evropští designéři. Pokud chtějí návštěvníci nakupovat, doporučuji Openstudio U Minuty na Staroměstském náměstí. Pro milovníky módy máme přehlídky v Kostele svatého Šimona a Judy a v Superstudiu Evropa na Václavském náměstí uvidíte instalace nábytku, svítidel a doplňků."

Zajímavost:
Maxim Velčovský navrhl pro Vitru instalaci ve stromě. V korunách lípy si můžete dát drink nebo ochutnat speciality z Čestru od Ambiente. Strom najdete uprostřed dvora Superstudia HRA v Mikulandské.


4. Praha - město tisíce světel

 

Signal - Prague light Festival 2014

Fresh Films s.r.o.

16.10. - 19.10.

Signal festival zkusí zopakovat skvělý úspěch z loňska. Pražané se zamilovali do video mappingu, laserů, světélek i světel. Na co se těšit letos? K vidění bude více než 20 světelných děl – ani jedno však nebude totožné s loňskem. Novinkou jsou jiné lokace, architektonické objekty a samozřejmé noví čeští i zahraniční umělci. Nejatraktivnější částí programu prý budou videomappingové projekce, které připravili experimentátoři Onion Lab (Španělsko), The Electric Canvas (Austrálie), Nerdworking (Turecko) a Maxin10sity (Maďarsko).

album/News_Model_News/767/Nerdworking_videomapping_MichnuvPalac_foto_archivSignaljpg.jpg
 Nerdworking - MichnuvPalac (foto z loňska)


Zajímavost:
Díky spolupráci s plavební společností Pražské Benátky budou moci návštěvníci prožít jedinečný zážitek v podobě projížďky historickým přívozem. Plavba trvající přibližně 50 minut povede přes několik videoinstalací a nabídne netradiční pohled na osvětlenou noční Prahu.


5. Skutečně městský běh

 

ČEZ City Trail Run

City Trail Run Czech Republic

19.10. 10:00

album/News_Model_News/767/CityTrailRun2.jpgMožná máte pocit, že těch běžeckých závodů už je až příliš. City Trail Run, druhý nováček našeho výběru, bude ale prý hodně jiný. Pořadatel Mirek Jiřík nám napsal: "Start a cíl jsou na různých místech. Závodník tak proběhne velkou část města, nikde se nevrací, neběží po stejných místech. Tak těžký a rozmanitý city trail se možná neběhá nikde na světě. Ač se to nezdá, Praha je pro tento typ závodu ideální místo. Kde jinde můžete běžet sadem, vinicí, královskou i botanickou zahradou, příkopem, tunelem, finišovat v nemocničním parku, a to vše v úchvatných kulisách stověžaté Prahy? ČEZ City Trail Run není o rekordním čase, ale o komplexních běžeckých dovednostech." My myslíme, že bude hlavně o vytrvalosti, protože na 16 km trati překonáte 442 metrů převýšení.
Mirka jsme se také zeptali, proč právě říjen? "Chceme běžcům ukázat jejich město z jiné perspektivy. A v říjnu jsou barvy podzimu v pražských parcích nejkrásnější. Jde nám o zážitek, nikoliv o soutěžení." 
 

přehled článků

Vybrali jsme 10 nově otevřených podniků za rok 2020, které podle nás na pražské scéně nejvíc zazářily. Kolik z nich jste už navštívili a ochutnali?

Konečně i Prahu zavalila sněhová peřina, a protože kopce nám snad jen tak nějaký PES nezavře, našli jsme pro vás nejlepší místa, kam můžete v metropoli vyrazit sáňkovat a bobovat.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!