Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Kdo nemůže být bez vody, ať zamíří do Podolí (první díl)

doporučujeme | 16. 9. 2014

Podolí je svou podstatou vodní čtvrť svázaná s řekou a vodou vůbec. Kdyby zanikla Vltava, zaniklo by určitě i Podolí. Snad všechny vodní atrakce jsou spojené s Podolím – počítejte se mnou: plavecký stadion, Žluté Lázně, vodárna, Veslařský ostrov, Yacht klub, Botel Racek... raději ale popadněte plavky a hurá do Podolí.

Text: Petr Ryska (autor webu Praha neznámá)
Foto: Petr Ryska, archiv podniků

album/News_Model_News/765/plaz.jpgPodolí – centrum (nejen) vodních sportů a rekreace

Synonymem Podolí je bezpochyby plavecký stadion. Ačkoliv byl postaven už před padesáti lety, platí dodnes za nejlepší v republice. Budova ve tvaru vlny, uvnitř s 50-metrovým krytým bazénem, uzavírá plavecký areál směrem k rušné Podolské ulici a zároveň umožnila vybudování tribun přímo na střeše, na ohybu vlny. Vznikl tak příjemný uzavřený vnitřní prostor olemovaný skalními útesy bývalého lomu s divokou, na jaře krásně kvetoucí vegetací, který vytváří jakési vnitřní mikroklima s relativním bezvětřím. Kromě dvou bazénů 50 metrů a 33 metrů se skokanskou věží je tu rozsáhlá travnatá pláž, dětské brouzdaliště a tobogán. Pořádají se tu i kursy plavání a potápění. 

album/News_Model_News/765/zlutelazne3.jpg


Protipólem plavečáku jsou Žluté Lázně. Co jim chybí v nabídce plaveckých možností, to dohánějí svou rekreačně-zábavní funkcí. Odvážlivci sice můžou (a skutečně to i dělají) vlézt do studené a možná i ne úplně čisté vltavské vody, ale hlavně si tu můžou zahrát beach volejbal, petanque, obří šachy, poflakovat se u baru s bosýma nohama v jemném bílém písku a k tomu si poslechnout DJs hrající v přilehlém stanu, kde se dá večer i prima tancovat. A komu to nestačí, ať si zaběhne do tančírny, třeba tam budou hrát něco lepšího. Anebo si vychytá jednu z mnoha akcí, které se tu pořádají.

Příznivci pomalejší rekreace mohou posedávat, případně polehávat nebo se různě objímat v plážových dřevěných domečcích s rákosovou střechou, pozorovat labutě s mláďaty ve vodotrysku, pochutnávat si na dobrotách v restauracích nebo si koupit jen tak do ruky klobásu nebo špíz. Romantici rádi posedí na pontonu při západu slunce. Nezapomíná se tu ani na děti, které tu mají celý velkokout i s bazénkem, brouzdalištěm a mělkou lagunou pro šlapadla. 

album/News_Model_News/765/beach.jpg


Ke sportům spojených s vodou patří i rybaření a tak ve starém činžáku v Podolské nabízí Rybářské potřeby celý arzenál prutů, "čekacích" křesílek, návnad živých i neživých, ale i maskáčové stany a obří slunečníky.

Široká paleta vodních sportů je korunována yachtingem. Dřevěná budova Českého yacht klubu byla postavena na cípu úzké kosy nad přístavištěm už téměř před sto lety. Yacht Club Cere tu pořádá jachtařské tréninky pro děti a dospělé a i půjčuje klubové plachetnice.

Nevodním podolským sportem je nejdelší in-line a cyklo-stezka v Praze, která začíná v Podolí a táhne se až na Zbraslav (momentálně se prodlužuje až do Vraného nad Vltavou). Pro pěší je tu souběžná (škoda, že opomíjená) cesta přímo u řeky a pak trochu hardcorová stezka nad bazénem. Podolí se chce určitě dostat mezi top sportovní čtvrtě v Praze, neboť tohle vše mu nestačí a do své nabídky zařadilo i psí výcvikové hřiště – agility park, a to těsně u vodárny.

album/News_Model_News/765/agility.jpg
 

Život studentský

Jako z jiného světa působí areál vysokoškolských kolejí ČVUT nahoře na kopci. Není divu, je to jediný urbanistický soubor v Praze postavený ve stylu nefalšovaného socialistického realismu (sorely). Takže tu najdeme spoustu arkád, balustrád a budovatelských ozdob. Někomu se to může líbit, jinému ne, každopádně je to zajímavý zážitek, tím spíš, že pro veselý (nejen) studentský život tu je k dispozici Madona music bar, adekvátně pomalovaný klubík U Dna, jehož název umocňuje sestup do opravdového undergroundu a v podloubí je navíc přívětivý bufáček Le Bistrot.

album/News_Model_News/765/KolejePodoli.jpg
 

Ve druhém díle o Podolí (vyjde už příští týden) se podíváme do místních restaurací i wineshopů a vydáme se na procházku po zajímavých industriálních a fukcionalistických stavbách Podolí.


[PetrRyska%2810%29.jpg]Další pražské čtvrtě

[Letna%282%29.jpg]

[VINOHRADY1%281%29.jpg]

[Zizkov%282%29.jpg]

[DEJVICE1%281%29.jpg]
 

přehled článků

Dáte si máslový, čokoládový, pistáciový nebo zbrusu nový citronový? A co takhle rovnou všechny! Janečkův věnečkový boutique má otevřeno každý všední den od 11 do 18 hodin.

Přinášíme vám tipy na 13 dalších míst v Praze a okolí, kam se můžete společně vypravit za okřídlenými, ozubenými, čtyřnohými nebo třeba chlupatými tvory.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!