Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Holešovice: Klenot uprostřed meandru (první díl)

doporučujeme | 25. 8. 2014

Holešovice žijí nonstop. Hned ráno se otevírá tržnice a nákupčí čerstvé zeleniny, ovoce a spousty dalších nezbytností se sbíhají, aby dobře vybrali. Lidé, kteří se sem sjíždějí tramvajemi, střídají jinou generační skupinou, která teprve odjíždí z místních klubů. Přes den pestrou směsici doplňují čile pobíhající kravaťáci z místních office buildingů, designéři a freelanceři. A večer patří příjemné domácké atmosféře místních na zdejších náměstíčkách. 

Pojďme se v prvním díle podívat, kde se baví i dobře nají Holešovice! Na pokračování (plné kultury a industriální architektury) se můžete těšit už ve středu.

Text: Petr Ryska (autor webu Praha neznámá)
Foto: Petr Ryska, archiv podniků

album/News_Model_News/746/trznice.jpg
Pražská tržnice


Pochoutky a la Holešovice

Za exotikou není třeba jezdit mimo republiku, stačí zavítat do Pražské tržnice, která našla své sídlo v hezky opravených "industriálních" halách bývalých jatek. Tržnice je takové samostatné město ve městě, kde kromě kamenných obchodů známých značek ševelí vietnamské tržiště se vším všudy a navíc tu můžete na poštu, do Normy, do ALZY, do nevěstince, pro peníze do bankomatu, do restaurací různého levelu - od stánků až po exkluzivní SaSaZu.

Tahákem je hala číslo 22, v níž se nachází největší tržiště s ovocem a zeleninou v Praze a kde vám nabídnou i ryby, sýry a uzeniny. Hitovkou je slavný stánek pod číslem 8 (myslí se tím hala číslo 8), kde se objevilo v Praze mimo SAPU první a dodnes jedno z nejlepších pho v Praze. Zaměstnanci z místních office buildingů na něj stojí frontu, tvrdíc, že prý je to jedno z nejlepších míst v Holešovicích na polední menu. Musíte ovšem vynaložit trochu úsilí k jeho nalezení uprostřed stánků s textilem, ale místní to znají a poradí.

album/News_Model_News/746/sasazu2.jpg
SaSaZu


SaSaZu v jedné z velkých hal propojuje restaurant s klubem. Jedna z nejkvalitnějších restaurací v Praze, zařazená do Mauerova výběru Grand restaurant, uchvátí velkolepým exotickým designem a tomu odpovídající cenovou hladinou, kde při návštěvě rozhodně nevynechejte ochutnávkové menu.

V Tusarově číslo 58 připomene přístavní minulost Holešovic Port 58. Ten sdílí společné nádvoří s přilehlými filmovými studii. Prostor oddělený vysokou zdí od ulice vytváří zelenou oázu uprostřed kamenného moře Holešovic. Restaurant se zaměřuje na obědy mimořádné kvality a chuti z čerstvých surovin, ale pořádá i degustační večeře a střídavě tu nabízí místa k posezení double decker. Majitel má nabitý výhledový plán – počítá mimo jiné s hostováním kuchařů a večery s živou hudbou.

Kroky fanoušků slunné a srdečné Itálie neomylně míří do Biblioteca del Vino v ulici Komunardů, která nabízí špičková italská vína z vybraných malých italských regionálních vinařství a k nim čerstvé potraviny jako výborné prosciutto a různé sýry, dovážené z Itálie každý týden. Pro fajnšmekry, kteří rádi ochutnají od všeho něco, tu pořádají v interiéru vytvořeném italským desigenrem Francem de Rem italské degustační večery. 

album/News_Model_News/746/biblioteca.jpg
Biblioteca del Vino


Holešovice pivní

Pivní Galerie v ulici U Průhonu byla první svého druhu, která začala prezentovat piva malých a středně velkých pivovarů. Nabízí přes 240 druhů piv a můžete tu ochutnat jakékoliv z nich v degustačním koutku.

V Pinta - Pivním Steakhousu najde muž vše, co potřebuje (tedy kromě žen, které se tu mimo personál nevysktytují)  –  to jest pivní speciality a masové fláky v podobě rozličných steaků, burgerů a jiných masových formací. Na čepu čeká 14 druhů piv a komu to nestačí, může si dát třeba pivní pálenku.

Rozlehlý mini Pivovar Marina nabídne italskou restauraci pro slavnostnější příležitosti a českou pivnicí s gigantickými obrazovkami, velkou zahradou a s výbornými, zde uvařenými pivy. Pivovarský areál je umístěn v historické přístavní budově přímo v areálu bývalého přístavu. Nejkrásnější je si tu sednout přímo na nábřeží u kůlů, kde se dřív přivazovaly lodě a užívat si zašlé slávy přístavní atmosféry.

album/News_Model_News/746/Pivnigalerie.jpg
Pivní galerie


Holešovice clubberské

V tržnici je pod jednou střechou se stejnojmennou restaurací velkorysý prostor klubu SaSaZu se špičkovým zvukovým vybavením, kde se uskutečnily koncerty a parties takových světových hvězd jako třeba Kosheen a Paul Van Dyk.

Tradiční Mecca elektronické scény sídlí v bývalé továrně v ulici U Průhonu a zve po své nedávné rekonstrukci tancechtivé clubbery do nově pojatého prostředí.

Pohybující se důmyslná monstra vás vtáhnou (i kdybyste nechtěli) do spleti podzemní chodeb a klikatých prostor Crossu. Tenhle klub je opravdu na "křižovatce", a to Plynární a Argentinské. Dvě stage se tu skrývají mezi divnými kovovými součástmi strojů a starými užitnými  předměty s novou designovou funkcí. Původně poměrně malý prostor postupně prorostl třemi podlažími velkého rohového činžáku a dnes je to hotový labyrint s ukazateli, kde ne vždy najdete tu správnou cestu.

album/News_Model_News/746/cross.jpg
Cross Club


[PetrRyska%288%29.jpg]
 Další pražské čtvrtě

[Letna.jpg]

[Zizkov.jpg]

[VINOHRADY1.jpg]

[DEJVICE1.jpg]


přehled článků

Prodejci využívají předvánočně naměklých nálad a útočí na naše peněženky. Nezoufejte, vybrali jsme pro vás takové prosincové akce, kde můžete být bez obav naměkko i švorc.

Můžete surfovat, hrát si (třeba na bojovníky), nechat se vystrašit, zajezdit si na motokárách, prozkoumat (pod)mořský svět, vyzkoušet si lukostřelbu...

Ať vás ani nepadne zapínat televizi! Máme pro vás pět tipů, kam vyrazit s dětmi, když je za okny zrovna nečas. Co třeba chytat ryby v muzeu, zkusit najít králíka v rádiu nebo si vytvořit vlastní plechový hrnek?