Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Kde v Praze najít Německo... und viel Spass!

kultura | 14. 10. 2013

Už ve středu začíná Das Filmfest, přehlídka něměcké kinematografie. Pokud šprechtíte rádi německy, milujete currywurst  a čtete Kische nebo Broda, máme pro vás pár tipů, jak se s naším západním sousedem trochu více poznat.

Připravila Jana Samšuková

Za organizací většiny německých událostí, ať už festivalů a jiných kulturních akcí, fór či seminářů, stojí Goethe Institut. Goethe Instituty přináší německou kulturu a německý jazyk do celého světa. V Praze poskytuje velmi rozsáhlou nabídku jazykových kurzů a jazykových zkoušek. Součástí institutu je také knihovna, která shromažďuje veškeré informace o současném dění v Německu ve všech sférách a knihy si samozřejmě můžete půjčit domů.

%C4%8Dl%C3%A1nky2/GI.jpg


Das Filmfest
Filmem o filosofce Hannah Arendtové započne 16. října další ročník festivalu německy mluvených filmů Das Filmfest. Mezi pořadateli vedle Goethe Institutu stojí také Rakouské fórum a Švýcarské velvyslanectví. Letos se tvůrci programu zaměřili na dilemata antihrdinů nejmladší generace, a tuto sekci filmů nazvali ‚Generace Y‘. Mimo tyto snímky se můžeme těšit na dokumentární filmy, nejnovější počiny německy mluvících filmařů, archivní snímky nebo zfilmovaná literární díla. Zajímavým filmovým zážitkem budou bezpochyby 100 minutové bloky krátkometrážních filmů 300‘ Shorts, které festival nabídne v pátek. Promítat se bude v kinech Atlas a Lucerna. S sebou můžete někde ve fast foodu koupit bratwurst, a máte zážitek kompletní. (Jestli ještě nemáte lístky na Das Filmfest – vysoutěžte si je ZDE  do úterního poledne)

%C4%8Dl%C3%A1nky2/HANNAH_ARENDT_5_(c)Heimatfilm.jpg
z filmu Hannah Arendt

Další zajímavostí je netradičně pojatý internetový magazín pro česko-německé studenty 'jádu'. Neobvyklý název spojuje slova já a neměcky ty „du“. Obsahuje velké množství poutavých článků z kulturního, sociálního, ale i zábavního prostředí Německa a Česka, které tvoří studenti obou těchto zemí. Články jsou vždy přeloženy i do druhého jazyka, a tím má zkvalitňovat vzájemné porozumění. 

(Důležité je vědět, že pokud vás německá kultura zajímá, nemusíte nutně německy také mluvit. Všechny akce pořádané Goethe Institutem jsou vždy tlumočeny, takže se nemusíte bát, že skončíte někde v Hamburgu mezi krabicemi, když jste přitom měli být na plese.)

Německý design
Ale samo sebou – ne ve všech německých kulturních zážitcích v Praze má prsty jen Goethe Institut. Zajímavou výstavu si připravila Česká centra společně s Mezinárodním muzeem designu v Mnichově a organizací Czechdesign. A to expozici s názvem Německý design. Minulost – současnost. Výstava průmyslového designu od 19. století a toho současného byla uvedena v rámci Designbloku. V prostorách Českého centra v Praze ji ale můžete navštívit až do konce listopadu.

%C4%8Dl%C3%A1nky2/Rejected_AyzitBostan-p186hdi27u9551ess80b189h14n8.jpg


Pražský literární dům
Pro milovníky knih a pražsko-německé literatury vznikl Pražský literární dům autorů německého jazyka. Nadační fond původně vznikl pro příznivce někdejšího pražského literárního kruhu, kam přispíval mimo jiné i Franz Kafka. V obrovské knihovně si můžete vypůjčit až 1000 svazků německy píšících autorů, kteří působili v Praze, nebo se můžete zúčastnit mnoha literárních večerů a seminářů.

A na závěr jedna moc milá záležitost. Tou je česko-německá kavárna. Nejedná se o kavárnu v pravém slova smyslu, jako spíš o skupinu lidí, kteří mají rádi německou kulturu a baví je se sejít, pokecat a podnikat spolu různé akce. Scházejí se každé pondělí v osm večer v restauraci U Švandrlíka. Tak jestli mluvíte alespoň trošku německy, budete vítáni!

Pokud vás víc než kultura zajímají bratwursty a currywursty, ale i ta dobrá německá kuchyně, zajděte třeba do Shorty’s Fast Foodu nebo do restaurace Alpský dvůr v Jenštejnské ulici. Jako správní Němci (a koneckonců i Češi) dostanete pořádnou porci, kterou zalijete velkým a dobrým pivem. Tak „Grüß Gott“!

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Přinášíme vám tipy na 13 dalších míst v Praze a okolí, kam se můžete společně vypravit za okřídlenými, ozubenými, čtyřnohými nebo třeba chlupatými tvory.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!