Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Březen, do kina vlezem (5 filmových událostí tohoto měsíce)

kultura | 4. 3. 2013

Těžko říci proč, ale březen patří v Praze filmu. Jakmile se rozdají České lvy, vypuká období červených koberců, zahraničních hostů a netradičních snímků. Probíhají dva nejznámější pražské festivaly, dokumentární Jeden svět a Febiofest. Vedle nich ale nezapomeňme také devátý ročník Festivalu otrlého diváka, přehlídku filmů vybočujících ze zažitého rámce filmové estetiky v kině Aero. A to pořád není všechno.

Přečtěte si také rozhovor s Fero Feničem a Hanou Kulhánkovou.

Připravil: Josef Šachta

filmový%20březen/america3000e.jpg
Amerika 3000 - Festival otrlého diváka

Jeden svět začíná už dnes. Na jaký snímek se těší, jsme se zeptali ředitelky festivalu Hany Kulhánkové: "Například na film Bez proudu (Black Out), tento film mě naprosto uchvátil a těším se, jak se na něho znovu v kině podívám a nechám si tak převyprávět příběhy mladých lidí v Guiney, kteří musí chodit po večerech na letiště nebo na benzínové pumpy, aby si mohli číst knihy do školy. Jinde není elektřina." Hana Kulhánková nás také upozornila na to, že letos poprvé může divák využít festivalovou mobilní aplikaci, která mu poradí, jaké filmy by mohly zaujmout právě jeho (aplikace je pro iPhone i Android).

Bez proudu
Bez proudu - Jeden svět

tuto středu nezapomeňte na start předprodeje lístků na jubilejní dvacátý Febiofest (ve 12:00 na pokladnách Cinestaru a ve 23:59 online). Letošní ročník (14. – 22. března) se koná kromě Cinestaru na Andělu také v Malostranské besedě, kde proběhne sekce Od swingu k rapu uvádějící filmové muzikály české, americké, současné i minulé. Třeba 20. března můžete vyrazit na Rolling Stones/Shine a Line, od Martina Scorseseho. Jako vždy je nabídka pestrá a rozvržená do mnoha sekcí, letošní specialitou je Cesta na sever zaměřená na finskou kinematografii. Kromě hlavní sekce Nová Evropa se nově bude soutěžit také mezi středometrážními snímky v rámci Tří oříšků pro Popelku. V garážích pod Cinestar poběhne opět doprovodný Music Festival, kde hned první den 15. března vystoupí kapela Traband (náš starší článek o této kapele). V dalších dnech vystoupí třeba Švihadlo, The Spankers nebo Čankišou, později v půl desáté pak budou hrát DJ's z Rádia 1 (vstup zdarma).

 filmový%20březen/Foto-%20Febio%20Fest.jpg
Fero Fenič (Febiofest - Václav Jedlička)

Za zmínku stojí také Mocný vládce Oz, snímek od tvůrců filmu Alenka v říši divů, který bude od 7. března uvádět IMAX. Zajímavé je, že film začíná jako černobílý standardní 2D formát a až poté, co se děj přesune do země Oz, přechází obraz do barevného širokoúhlého formátu a změní se do 3D.

filmový%20březen/oz-the-great-and-powerful-poster-1.jpg
Mocný vládce Oz - IMAX 

Na závěr určitě musíme zmínit i legendu Čtyřlístek, jejíž první filmové dobrodružství od minulého týdne uvádějí pražská kina. Nejvíce se zatím řeší údajně značně přehnaný product placement, ale to děti nejspíš Myšpulínovi a jeho bandě odpustí.

filmový%20březen/Čtyřl%C3%ADstek%20-%20Pohoštěn%C3%AD.jpg
Čtyřlístek ve službách krále

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Sauny u řeky, v Národním divadle, v obchodním centru, v kasárnách i mimo centrum. Tady je výběr těch nejlepších a nejzajímavějších saunovacích míst po celé Praze, abyste se nemuseli potit při jejich hledání na webu.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!