Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Aplikace Jeden svět, 20 let Febiofestu a 292 filmů

kultura | 5. 3. 2013

Filmový březen začíná, dva největší pražské festivaly Jeden svět a Febiofest uvedou dohromady 292 filmů a chystají se i další filmové lahůdky (jak se dočtete ZDE). Položili jsme ředitelům obou zmíněných festivalů Hany Kulhánkové a Fera Feniče pár otázek.

[jeden_svet_vs_febio_fest.jpg]

V čem bude letošní ročník Vašeho festivalu výjimečný?

HK: Uvedeme 102 skvělých dokumentů o velmi aktuálních otázkách, které zajímají každého zvídavého člověka. Přijede mnoho sympatických a často odvážných hostů z řad lidskoprávních aktivistů, filmových hrdinů a hrdinek i režisérů a režisérek. A hurá, máme hotovou mobilní aplikaci, která pomůže divačkám a divákům si vybrat filmy, které odpovídají jejich zájmům a vkusu. 

FF: Je to dvacátý ročník MFF Praha - Febiofest. Slavíme kulatiny, o kterých se mi při skromných počátcích akce ani nesnilo. To se mi nezdálo ani o multiplexu, jako je Cinestar, ve kterém se nyní konáme. Výjimečný bude letošní rok mimo jiné v počtu hvězd světového kina, protože udělíme pět Kristiánů za přínos světové kinematografii, třeba Jerzymu Stuhrovi nebo Jeremy Thomasovi, který produkoval filmy Takeshimu Kitanovi, Davidu Cronenbergovi a dalším osobnostem. Výjimečný je letošek i sekcí 20 let Febiofestu, kam se se svými filmy vracejí osobnosti oceněné v minulých letech Kristiánem nebo poctou, Claudia Cardinale, Olivier Assayas, Volker Schlöndorf a další. Promítáme 190 filmů.

Na jaký z uváděných snímků se osobně těšíte?

HK: Například na film Bez proudu (Black Out), tento film mě naprosto uchvátil a těším se, jak se na něho znovu v kině podívám a nechám si tak převyprávět příběhy mladých lidí v Guiney, kteří musí chodit po večerech na letiště nebo na benzínové pumpy, aby si mohli číst knihy do školy. Jinde není elektřina. Ale samozřejmě nejvíc se těším na hosty, kteří na Jeden svět přijedou, a budu mít konečně možnost je poznat osobně a taky na celkovou atmosféru festivalu, která je vždycky velmi inspirující.

FF: Jsem zvědavý na Americano, nový film s Geraldine Chaplinovou a Salmou Hayekovou, který u nás Geraldina Chaplinová osobně uvede. Těším se na novou soutěžní sekci, ve které se o 3 ceny utkají středometrážní filmy včetně českého a slovenského zástupce. Aku Louhimies uvede svoje filmy a já se půjdu podívat na Odhalený přístav, jeho nový film, na který mám výborné reference. A doufám, že se dostanu alespoň na jeden koncert nebo hudební film do Malostranské besedy. Těším se na setkání s Richardem Lesterem, který uvede průřez svou tvorbou. Je to ale těžké, každý z členů mého festivalového štábu mi doporučuje něco jiného.

Liší se v něčem filmoví fanoušci v Praze od jiných měst, Slovenska?

HK: To nedokážu říct, nikdy jsme si nedělali žádnou srovnávací analýzu. Ale všeobecně je jasné, že lidsko-právní festivaly zajímají lidi, kteří nejsou lhostejní k okolnímu světu a taky se snaží k problémům aktivně přistupovat. A na Jeden svět chodí taky hodně lidí, kteří mají všeobecně rádi film, protože dáváme opravdu skvělý výběr ze současné dokumentární produkce.

FF: Myslím, že ne. Ve větších městech je pochopitelně početně silnější artové publikum a asi větší koncentrace cinefilů, ale i hlavní porota Febiofestu (do které se lidé hlásí odkudkoli) dokazuje, že film funguje v zásadě všude stejně.

Stihnete vyrazit i na druhý velký festival?

HK: Určitě. Snažím se chodit na všechny filmové festivaly a přehlídky. Film je mým největším koníčkem, jestli se to tak dá říct.

FF: Nejspíš ne, máme práce nad hlavu :)

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Sauny u řeky, v Národním divadle, v obchodním centru, v kasárnách i mimo centrum. Tady je výběr těch nejlepších a nejzajímavějších saunovacích míst po celé Praze, abyste se nemuseli potit při jejich hledání na webu.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!