Úvodem do tématu bude přednáška filmového vědce Martina Jirouška, na kterou naváže projekce hororu Kabinet doktora Caligariho.
V šeru pátku třináctého představí další díl série GHMP Late téma dvojnictví v hororu. Úvodem do tématu bude přednáška hororového aktivisty a filmového vědce Martina Jirouška, na kterou naváže projekce hororového kultovního filmu Kabinet doktora Caligariho. Na přednášku i projekci je možné přinést si občerstvení z kavárny Zvon. Pro návštěvníky zůstane otevřená výstava Dvojník až do 22 h, pokladna zavírá ve 21 h.
Harmonogram večera:
18.00–19.00 přednáška Martina Jirouška
19.00–19.30 přestávka
19.30–20.45 promítání filmu Kabinet doktora Caligariho
21.00 zavírá pokladna a knihkupectví
22.00 zavírá expozice
O filmu Kabinet doktora Caligariho
Na karnevalu se Francis a jeho přítel Alan setkají s šíleným Dr. Caligarim. Tento doktor předvádí svého somnambula Cesareho, hypnotizovaného muže, který prý vidí do budoucnosti. Cesare předpoví Alanovu smrt, a do rána se jeho děsivé proroctví naplní, což z něj udělá hlavního podezřelého. Je ale Cesare skutečně vinen, nebo ho ovládá doktor? Filmový skvost Kabinet doktora Caligariho je ukázkovým příkladem expresionistického filmu a přispěl k mezinárodnímu uznání německé kinematografie.
O přednášce Dvojník v hororu
První filmový horor Pražský student (1913) je otcem Kabinetu doktora Caligariho a kmotrem Upíra Nosferatu. Zároveň je také prvním filmem, který v kinematografii neodvratně tematizuje fenomén dvojnictví. Natočil jej nejskandálnější autor 1. poloviny 20. století, Hanns Heinz Ewers, přítel Oscara Wilda a Gustava Klimta. Ten jej zasadil do historické části staré Prahy, města, které přitahovalo dvojníky odpradávna. Dvojníci představují také ústřední motiv zakladatele moderního hororu Kristiána H. Spiesse, jehož základy moderní hrůzy iniciovaly dílo Edgara Allana Poea či Stephena Kinga. Spiess a Ewers jsou nositeli osvícenské role hororu v umění. Nejen o nich bude přednáška Martina Jirouška na prahu věku, kdy je nejasné, co je skutečné, poněvadž simulace působí opravdověji než život.
Martin Jiroušek je nezávislý hororový aktivista, filmový vědec a historik zaměřující se na multimediální provázání hororu a avantgardy. Spolupracuje s nakladatelstvím Protimluv, kde vydal esejistickou příručku Černý bod: horor v českých zemích a dále se podílel na vydání knih Fantasmagoriana, Ďáblovy knihy či Fialoví ďábli. Vydal první transgenderový román z roku 1928 Nalezené ptáče: Fundvogel od H. H. Ewerse. V GHMP Zvon v roce 2016 provázel a přednášel o vizionářském filmaři na výstavě David Cronenberg: Evolution.
Také by tě mohlo zajímat:
Naše speciální výběry pro milovníky městského života. Navštivte doporučené akce i místa, která stojí za to.
Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.






