Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

[standa.jpg]

Standa Sekyra

kritik sekce gastro

Vystudoval jsem průmyslovku technologie masa a fakultu hygieny potravin na Veterinární univerzitě. Nyní vedu v Makru nákupní týmy masa, ryb, ovoce-zeleniny, vína a destilátů. Považuji se za food-seekera, rád bych vám dodával inspirující impulsy.

poslat mail

 
 

22. ledna 2015

20 nejlepších akcí roku podle našich kritiků

Jaké akce v první půlce roku byste neměli prošvihnout, jsme vám prozradili v našem průvodci (na druhou půlku se těšte příští týden). Nyní se dozvíte, na co se v roce 2015 nejvíc těší tým našich kritiků.

...
Z akcí doporučuje Apetit piknik (tradičně se koná v červnu) a Street food festival, který loni zaplavil Stromovku (termín zatím není známý). Nejvíce ale čeká od slibných nových podniků. Podle zvěstí by se měla v Karlíně otevřít kombinace restaurace, bistra a pekárny z dílny Ambiente, další vinný bar Veltlin v centru města, Vinograf na Andělu a v Dejvicích nový a větší Můj šálek kávy (v dubnu či květnu). Událostí bude i soutěž Vinař roku.

apetit.jpg
Apetit piknik

 

16. ledna 2014
 

…Španělsko dobi(y)to!

Co nedokázal ani Karel IV. se svými expanzními schopnosti, to dokázala jeho česká "nástupnická" krev o sedm století později. Je to jen shoda náhod, že jsme to dokázali v "oblasti", kde z nás Karel IV. s Buškem z Velhartic udělali Evropany:)!

Sklepmistr.jpg


… a teď vážně. Tentokrát je fotka etikety  "česko-španělské fusion" jen srandička proti tomu, co jsou schopni s námi dělat někteří "sklepmistři". V posledních letech se soustředili především na stáčené "sudovky"… Pokud chcete alespoň trochu vědět, co se tam děje, tak doporučuji odkaz Potraviny na pranýři, jež vychází z oficiálních nálezů dozorových orgánů, konkrétně SZPI (Potravinářská inspekce)

Je spousta lidí, jež sudová/stáčena vína vnímá jako lepší než vína balená. Pravdou je, že se v této oblasti "sudovek" dnes děje mnoho podvodů, počínaje daňovými a konče především falšováním odrůd a původů vína. Obehranou písničkou ve vinařské branži je, že v 99 % vinoték najdete sudovou Pálavu a přitom ve skutečnosti je 99 % Pálavy na Moravě lahvováno.

Kdo rozluští tento rébus?  …vy, dozorové orgány, nová vláda a její zákony?

Je zřejmé, že jsem tedy "sklepmistry" nemyslel moravské výrobce vína, ale především ty, jež se za ně vydávají, vesele vozí cisternová vína ze zahraničí a prodávají je (tak trochu) jako moravská….

Make fusion in love, not in wine!
7. ledna 2014

Grand Restaurant U …

Na přelomu roku opět vyšla nenápadná brožurka, jež se snaží popsat zajímavé restaurace v České republice. V "komunitě" dlouhodobě bují diskuze o (ne)závislosti a kompetentnosti hodnotitelů, na základě nichž se restaurace posuzují a stanovuje se jejich pořadí. Jsou i takové restaurace, které se v brožuře cíleně ani vyskytovat nechtějí, byť patří mezi ty respektované...
 

album/News_Model_News/557/Grandrestaurant.jpg
 

Fanoušky CityBee a milovníky dobrého jídla může těšit, že v TOP 10 máme sedm pražských želízek!

O vánočních svátcích jsem měl víc času, a tak jsem porovnal především, kolik a jaké restaurace vypadly z předchozí brožury. A musím říci, že hodnotitelé a/nebo vydavatel do toho pro letošní rok pořádně "řízli". V předchozích letech se vždy našlo jen pár odpadlíků. Často jsem si i říkal, co jsou zač některé restaurace, o kterých jsem nikdy ani neslyšel a v brožurce se rok co rok stále vyskytovaly. A letos BUM!

Desítky vyřazených restaurací. Jsou mezi nimi často ty, jež mají v názvu "U (někoho či něčeho)", tedy hlavně pivnice a pseudobary. Další skupinou restaurací jsou ty řetězcové (třeba ty s tím postřeleným ptákem). Také vypadly hotelové restaurace. Přišli jsme dále i o kdysi velké ikony (Hacienda Mexicana, Villa Voyta, Radost FX, atd.), jejichž životní cyklus a koncept se pod uvedenými názvy z části nebo zcela naplnil. No a samozřejmě ty "bezpohlavní", o niž jsem se zmínil výše.

Doufejme, že tento "exit" nezpůsobí až taková lidská neštěstí, o nichž čas od času slýcháme ve spjatosti se ztrátou Michelinské hvězdičky.

Ne že bych s "generálním úklidem" v brožuře nesouhlasil, spíše naopak. Jsou tu jako vždy ALE. Některé vypadnuvší "adresy", jako například Sansho (stále trendy excentrik Paul Day), Da Emmanuel (sice komerčnější, ale stále italskou kuchyni respektující "náš" Emmanuel), mně stále říkají, že brožurka je fajn věc, ale stále je třeba také používat při výběru vlastní rozum, tipy přátel, odvahu experimentovat a jiné.

/images/album/News_Model_News/557/granf.jpg" style="width: 205px; height: 200px; margin-left: 5px; margin-right: 5px; float: left;" />'} Motto brožury by tak v duchu slov Járy Cimrmana mohlo nebo mělo znít: "Můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat".

 A o těch podnicích, co do brožury nově přibyly, měly by v ní být a nejsou, nebo se rodí a mají šanci se tam dostat, vám napíšu zanedlouho v mém dalším příspěvku.

Na závěr si pro přání/výzvu dole symbolicky půjčím heslo duchovního otce brožury a tak tedy: Do not eat crap food in year 2014!
 
28. listopadu2013

...Dostihy!

Rychlost a sázky na ni mám moc rád! Na konci listopadu bychom si mohli vsadit na italské koně v dostihu se jménem „Rosticceria" ..:-). 
 

Jeden kůň bude ze stáje Ricarda Luqueho a jeho domovská adresa bude na adrese Ondříčkova 17.

blogy%20kritik%C5%AF/RicardoRosticceria.jpg

Druhý italský kůň má jednu velkou stáj na Strakonické, jen se pro něj ještě trochu rozšiřuje a majitel o ni říká: „…Na začátku prosince pak plánujeme otevření „KONÍRNY,“ ve které již nyní stavíme a připravujeme pravý italský grilovací ráj – barbecue alla italiana….“
Na dostih není vypsán oficiální kurz, takže jde jen o černé sázky. Dejte vědět, kdo vyhrál a doběhl do cíle se jménem „ We are open!“
 
blogy%20kritik%C5%AF/IFcafe.jpgPokud by někoho nebavili koníčci, tak je tu jiné rozptýlení. IF – cukrářka jež srdnatě bojovala v prvním díle kulinářského pořadu „Na nože“, vydává knihy o pečení atd., si zatím bez velké pompy otevřela cukrárnu na Belgické 30. Myslím, že umí a tak jim tam trochu provětrejte vitríny:)!No a nakonec něco pro klasické „masožravce“…!  Webové stránky společného projektu Čestru a momentálně řeznických „stars“, rodiny Kšánů – AMASO, se konečně naplnily zbožím a tak, kdo to má rád „na sucho“, teď může objednávat on-line.
 
.. slušná předvánoční nadílka!!!
 
Eat every day good (a) bit(e)!

 

 

26. listopadu 2013

... těžkej život!

Poprvé, díky svému nezletilému synovi a jeho počínajícímu " food-seekingu",  jsem pochopil co v praxi znamená když někdo mluví o těžkém " džobu byznysmenů "... 

blogy%20kritik%C5%AF/byznysmenyHonzik.jpg 

Dont  work so hard for eating well!

Stanislav25. října 2013

Odvahu, chlapče…..!

....na oslavě kulatých narozenin kamarádky, jsa inspirován sommelierem Ivo Dvořákem a panem Prokešem (o jeho zisku titulu Mistra republiky si můžete přečíst ZDE), jsem přetlačil svůj stud a poprvé to zkusil sám a " na veřejnosti " :-)). Sabrage!
 


Make sabrage, safely!

Stanislav17. září 2013

Pátek třináctého… 

I tuto "magickou" kombinaci dne v měsíci a týdnu si lze zvolit pro otevření nové restaurace... Učinil tak minulý týden majitel nové restaurace George Prime Steak. Majitel je současně zkušeným kuchařem, jež získal pracovaní zkušenosti v mnoha zemích (ve Švýcarsku, Kanadě nebo Itálii). Koncept restaurace je především založen na nabídce nejlepších steakových mas z USA (tzv. prime quality, jejíž výskyt je do cca 3% veškerého masa vyprodukovaného v USA). Restaurace sídlí ve stejné ulici jako masem pověstná La Finestra, a tak bude zajímavé sledovat, jak budou zápasit US prime steak s Bisteca di Fiorentina!
 
Hodně odlišný, ale také zajímavý rozjezd konceptu nové restaurace se rozehrál na Velké Ohradě "na pětce“. V restauraci s přímočarým názvem Kastrol  a rustikálně složeným menu sdílí s hosty své umění dva zkušení kuchaři s praxí v dobrých restauracích. Propojení Kastrolu na šéfkuchaře Václava Friče a jeho dobře fungující restauraci Na Pekárně v Čakovičkách dává jistotu, že lze jít i do této nové restaurace na druhém pólu Prahy bez obav.

primesteak.jpg

 
Eat meat!!

Stanislav3. září 2013

Oslava česko-italského přátelství aneb… 

… kdy jsme slavili tento Svátek přátelství s naším velkým východním ochranitelem si celkem dobře z dětství a dospívání pamatuji, ale který den v roce bychom ho měli slavit s "amici mei italiani" nevím… Že by to byl třeba den, kdy Domenico poznal Ivetu? V podstatě je to jedno, jen aby vám po oslavě tohoto Svátku přátelství nebylo "blbě" :) 

CZ-IT.jpg

Make fusion in love not in food!
 
Stanislav26. července 2013

Tři nové podniky pro fanoušky CityBee

Hned 3 kousky mohou nově vyzkoušet fandové CityBee. První nová restaurace se jmenuje Alriso   ("Na rýži"). Název celkem jasně říká, že někdo nám přenesl italské schopnosti pracovat s rýžovým zrnkem do Prahy a to napříč celým menu konče desertem! Co vy na to, odrodilci rizota ze školních  jídelen? :)
V Průhonicích se nám opět rozrostla gastro enkláva o další restauraci. Jmenuje se Babiččina zahrada. Skeptici mohou říci, že je jen málo co přesvědčí tak, jako jídla jejich vlastní babičky. Protože na koncept dohlíží jeden z top českých kuchařů Radek David (domovská restaurace La Veranda), tak mohou s vaší babičkou trochu zasoutěžit! 
Trochu bokem hlavního dění, v Dolních Počernicích v okolí krásného rybníka, se formuje místo s více typy restaurací, jež je nově doplněno o italský styl v rekonstruovaném mlýně. Proto v něm otevřená restaurace nese symbolické jméno Al Mulino ("Na mlýně"). Zkuste a dejte vědět, jak vám tam bylo! 

[risotto.jpg]


Eat newly!
 
Stanislav


20. června 2013

O víkendu pofičí Karlín a Ořech!

Po velkých vedrech přes týden bude o víkendu venku příjemněji, tak proč nevyrazit na dvě sympatické  akcičky.
Na Karlínském  náměstí pořádá "ladies club" z dobře dělaného časopisu Apetit již tradiční Apetit piknik. Méně formální a o to upřímnější setkání food "hobíků" je opravdu trefa do černého!
Na druhé straně v Prahy v Ořechu, Kopaninské 189, se také v sobotu koná Ořešské medobraní. Všichni fandové včeliček ze Citybee by tam neměli chybět!! Navíc vás tam čeká unikát - včelín s prosklenou stěnou k pozorování včel i včelaře.
 

vcela%282%29.jpg


Make picknicks and eat honey!
 
Stanislav17. června 2013

"Red dot"

 … symbolicky by  tuto cenu světové soutěže designu by měla dostat i jahoda. Ano, to sezónní, krásně vymazlené ovoce, jež konečně vstoupilo do sezony i v Čechách.
A kam by pro něj měli zamířit pražské "včeličky"? Neodmyslitelné jsou už Kunratické jahody. Na dalším místě, kousek za Prahou - v Sedlčánkách u Čelákovic, si je můžete i tam sesbírat sami. Takové chutnají úplně jinak!
A aby cesta nebyla jen za jedním cílem, tak se můžete zastavit v Kunratické stodole, sympatický, poctivě dělaný koncept prodejny (především) s ovocem a zeleninou. Někdo by i řekl jedna z nejlepších v Praze! A pokud byste byli v Sedlčánkách, tak se zastavte u Řeka Simona v Čelákovicích u kulturáku v řeckém bistru Atheny, kde vás jídlem umí přenést do slunného Řecka!

 jahody.jpg

Eat our strawberries!!
 
Stanislav


3. června 2013

"Vyšší moc"

Podle počasí to vypadá, že si "příroda" toto spojení českého kuchařského guru s diskontérem nepřeje:-)! Oprávněně...?

 [lidl.jpg]

 
Eat and live fair!
Stanislav


3. června 2013

Už je to rok co tu pro vás píšu, a tak doufám že nenudím..:-)!!

Eat well whole year!
Stanislav
 

[konfucius-ii.jpg]


23. května 2013

Hospoda se "zahrádkou"

Budou jistě ti, kteří znají dobře schované zahradnictví Chládek ve Střešovicích. Bylo milé překvapení osobně zjistit, jaké rodinné a profesionálně vedené zahradnictví máme blízko centra města. Jejich marketingové "in-store promotions a merchandisingové" schopnosti nás velmi mile překvapily a zanechaly dojem, že sem se chceme vracet.
Aby to nebylo málo, uprostřed zahradnictví najdete jednoduchou restauraci s milou obsluhou a také s terasou s výhledem na venkovní zahradu a horní část "šestky".  Za nás snad jen doporučení, že se nemusí bát do budoucna měnit menu směrem k lehkosti a eleganci, jež je jim blízk,á a přitom logicky propojit tu jejich skutečnou zahrádku s "hospodou!. 
Pro bylinkové "hobíky" tu o víkendu 24.- 26. května chystají speciální akci - Bylinkový víkend. Asi bude narváno :)
Prostě kdo (100 let) umí, ten umí…

 
[standa-1.jpg] [standa-2.jpg]


Eat (your) fresh herb!
 
Stanislav


20. května 2013

Rožmberkové v Asii, aneb další "fusion" 

Tentokrát díky přispění kolegů z vinařství Spielberg tu mám další kousek do kategorie "fusion". Marnivost Petra Voka, pána z rodu Rožmberků, je nám díky kinematografii známa, ale nikdo z nás asi netušil, že jeho stopa má otisk i v Asii! :))
 

[wok.jpg]


Eat only (from real) Wok!
 
Stanislav 6. května 2013

Květinka mezi sommelierskými machos aneb Velký Vinograf

Co nebo kdo je květinka, a co je Velký Vinograf? Květinka, to je pokorná, na první pohled introvertní Klára Kollárová. Stále málo? Zdaleka nejlepší žena mezi nejlepšími českými sommeliery (viz fotografie). Tato sympatická osoba se podílí na otevření nového, druhého wine-baru, sourozence již dobře fungujícího Vinografu v Míšenské na Malé Straně. Větší sourozenec se právě narodil na Senovážném náměstí a jeho budoucí zákazníci/fanoušci mu zvolili demokratickým hlasováním jméno Velký Vinograf. Na Kláru (pracovala také pro michelinský  La Degustation) se, narozdíl od desítek "sommelierů" , můžete spolehnout.
 

[somelierka.jpg]

Drink right wines from right people!
 
Stanislav

22. dubna 2013

"Chřestění"

A po roce a dvou týdnech je tu opět chřestění! Ano, sezona sklizně chřestu. A můžeme být rádi, že opět českého, jež vstal z popela. A pro CityBee lovers je to o to lepší, že si pro chřest můžete zajet od tohoto víkendu přímo "na pole", protože jeho hlavní producent sídlí "pár" kilometrů za Letňanami směrem na Mělník. Až tam budete, tak se taky zajděte podívat na pole, abyste viděli, jak se klube na svět, a pozdravujte pana Červenku, jež je duší jeho pěstování a zasloužil by si řád Zlatého chřestu za to, že nám ho v Čechách dokázal zase umět vypěstovat. Můžete si také počkat a koupi chřestu spojit s Chřestovými slavnostmi, které se uskuteční tamtéž.
Malý výlet za Prahu můžete zkombinovat s návštěvou restaurace Na pekárně v Čakovičkách, kterou vlastní Václav Fryč, jež se současně zaměstnává jako šéfkuchař. V restauraci tohoto guru tradiční kuchyně a dlouholetého kuchaře Prakulu Romana Vaňka je třeba si raději udělat rezervaci. Kdo chce modernější kuchyni, tak doporučuju Prosecco na Proseku.
Nejen tyto dvě, ale mnoho dalších restaurací bude z této kdysi běžné sezonní suroviny vařit v rámci Chřest festu 2013, a tak si pořádně užijte to "chřestěníčko".

asparagus.jpg

 
Eat asparagus!
Stanislav27. března 2013

Svařák z "bordó"

Tohle vydavatel nejčtenějšího bulvárního deníku a zadavatel reklamy moc nezkoordinovali. Nebo že by se ekonomická situace natolik zlepšila, že se začne svařák vařit jen z nejlepších "chateau"? :)

[svarak%282%29.jpg]

Drink (real) wines!

Stanislav

 

21. března 2013

Indie s Indem

O dobrých českých restauracích a kuchyni už máme přehled, o italských taky, o francouzských taky, o japonských asi ano :-).  Ale co indické? Není jich mnoho, moc z nás se v nich nevyzná. A vhledem k zemi, kde žije už víc než miliarda strávníků, se dá předpokládat, že asi nebude stát na "pár" pokrmech.

Mě nepotkalo nic lepšího než se kamarádit s jedním z nich, a tak jsem na včerejší první návštěvu indické restaurace v Praze šel "zcela bez přípravy", bez obav a natěšený. S "domorodým tlumočníkem" jsem si s celou rodinou užil spoustu těch správných nových různých chutí a pálivosti. Kus indické magie také pramení z používání pece tandoor (http://en.wikipedia.org/wiki/Tandoor), o níž jsem často slyšel a četl. První návštěva mi dala i možnost vidět na vlastní oči v kuchyni moderního nástupce těchto tradičních hliněných vertikálních pecí.

No a kam můžete jít i vy bez indického kamaráda? The Pind na Vinohradech je místo, co už bylo pro vás mým indickým kamarádem prověřeno :)

Eat India!!

Stanislav

[indie%204.jpg]

[indie%202.jpg][indie%201%281%29.jpg]


17. března 2013

Guláš v hlavě

Minulý víkend jsem v Rexlexu četl zajímavý článek s Vladimírem Poštulkou o stavu české gastronomie. Pan Poštulka potvrdil, že je jejím znalcem a to nejen doby, když jsem já ještě chodil „po houbách“. S obsahem článku popisujícím především různé nešvary soudobé „kulinařiny“ jsem se nemohl neztotožnit. I s tím, že o jídle dnes také píše spousta samozvaných „food blogerů“ :)
Stejný den večer jsem sledovat na TV reportáž o naší bývalé skokance do vody jíž životní peripetie dovedly až mezi hvězdy pornografie. Z ničeho nic na mne z „ bedny“ vykoukla tvář výše uvedeného pána a jen koutkem oka jsem zahlédl titulek: znalec oblasti pornografie. Vykolejilo mě to a nechtěl jsem tomu ani věřit a proto jsem to po pár hodinách vypustil z hlavy.
No a přišel tento víkend….. Nový Rexlex a v něm „přímý vzkaz“ panu Poštulkovi od producenta pořadu Jiřího Babici týkající se jeho ne nelogické obhajoby cílové skupiny tohoto pořadu a její (ne)možnosti „ snídat míchaná vejce s lanýžem“. Po dočtení časopisu jsem si otevřel víkendovou přílohu Dnes a tam najdu čtyřstránkový rozhovor s panem Poštulkou o pornografii…
A tak nevím, zda to, co mám teď v hlavě, je guláš nebo eintopfJ
Eat and love!
Stanislav

 

1. března 2013

Inspirující "hříšná" Tamara!

Chystáme se s kamarády do Londýna, a tak jsem kouknul, jak to tam tak chodí... Chladným mě nenechal drobný dokumentární materiál ze života dcery "Bernieho" Ecclestona - Tamary, dcery krále F1... Tamča tam měla nedávno "žížu" a skočila si s pár kámoši na bublinky atp. do baru MayFair.
 
Já se před odletem napiju naší kvalitní "želivské", aby mě tam tak strašná "žíža" nepřepadla…
 
I tak dám po návratu vědět, jak to tam s tím pitím a jídlem dopadlo!

 Tamara.jpg


Eat&drink London!!
 Stanislav


27. února 2013

Jméno Titus? A ještě navíc jeho současný nositel?

Věrný jménu, výchově, vzdělání? Nikoliv s patosem historie, ale Titus, rodinným jménem Eliáš, věrný jménu svých předchůdců – bojovníků, otevírá již třetí podnik. Vedle již plně funkčního Na kopci a stále mladého Na konci (psal jsem níže na podzim), otevírá na "šestce" další podnik: Santinka. Můžu se podepsat pod komentář na Scuku, že "šestka" je stále ještě nepřecpaná a každý takový impuls je tam více než vítán! Dle Titova citátu (tentokrát historického) je to pro nás všechny jen dobře: 

"Přátelé, ztratil jsem den"

(Titova reakce na to, že jednou neudělal za celý den nic dobrého. Suetonius, Titus 8, 1.)

santin.jpg


11. února 2013

Skrei.jpg


25. ledna 2013

Žije "food seeker" CityBee správně?

[Maso.jpg]

Čínský filozof Konfucius dal mému životu směr již ve 14 letech a řídí jej dodnes (snad jen s omluvitelnými zakolísáními:)
Eat (fresh) meat!!   

PS: A přidejte před masopustem, například vepřové je teď v ideální kondici!
 
Stanislav


15. ledna 2013

Humr? Tak trošku přerostlá kreveta, no a co?

V Ristorante Prosecco právě teď probíhají Lobster Nights. Připravte se na humry důkladně!

- jako zvíře má jedno z nejlepších vlatních PR :)
- každý by ho měl alespoň jednou zkusit…
- největší export – oblast USA/Kanada
- chytá se do klecí na dně, malí mohou ven, velcí ne...
- nedá se "farmovat" – požírají se a celkově je chov neekonomický
 - o život se nejčastěji připravuje "hozením do vařící vody" či řezem do hlevové části
- toho nejlepšího jsem zatím jedl v Chicagu, jednoduše s přepuštěným máslem

Světově známé třídění velikostí, jejichž jméno se nepřekládá do jiných řečí:
Chix: 454-562 gramů
Quarters: 567-676 gramů
Halves: 680-789 gramů
Medium Selects: 794-907 gramů
Large Selects: 907-1134 gramů
Jumbo: 1134-1814 gramů

Nejvíce lovené druhy na světe (sestupně):
American lobster Homarus americanus (toho znáte třeba z vivárií z Makra)
Norway lobster Nephrops norvegicus (scampi neboli třeba langustýnky – drobní "ráčci" s dlouhými pevnými klepítky)
Caribbean spiny lobster Panulirus argus  (trnitý humr bez klepet z teplých moří)
Tropical spiny lobsters nei Panulirus
Japanese fan lobster Ibacus ciliatus 
Australian spiny lobster Panulirus cygnus 
European lobster Homarus gammarus (humr bretaňský, loví se ho 20x mémě než toho "amerického")

lobster%20again.jpg

Eat lobster!
 
Stanislav10. ledna 2013

Konečně jsme v EU, alias "fusion"?

Tak se nám s těmi zajímavými potravinami roztrhl pytel… Ne, to opravdu není "fejk", jinak ať se utopím v nejhorší UHO! :) Nebo je snad moje představivost o tom, kam až může zajít nyní v gastronomii populární fenomén "fusion", příliš nízká?

P.S.: Omluva za ostrost mých fotek! Jsou jen důkazem proč "ostružinové" telefony usnadnily nástup telefonů "jablečných". Managerský telefon s foťákem, ale bez blesku, to chce hodně kreativity a zákaznického chápání… :)


[Balsamiko%20z%20Bzence.jpg]


Eat fresh!

Stanislav7. ledna 2013

Konec světa měl radši přijít! Budeme pít víno s vejci či mlékem…

Jako by to někdo plánoval! Už jsem chystal článek o nových "vtipných" předpisech EU ohledně značení vína a otevřu FB a "vyjede" na mne sdílený nářek jednoho zákazníka nejmenovaného řetězce, který se ptá, proč má v chlebu Šumava, prodávaném pod jejich vlastní značkou, očekávat dle etikety stopy ryb, korýšů či měkkýšů atp. Tolik "lajků" (cca 3500), sdílení (cca 8500!) a "komentů" (cca 900) jsem kvůli takhle "vážnému" tématu neviděl a ani nečekal. 
Myslíte si, že nová směrnice EU od poloviny roku 2013 ohledně značení vína je může trumfnout? Posuďte sami:

"Povinné značení alergenů obsažených ve víně, které se musí uvádět na zadní etiketě. Vedle již stávajícího označení oxidu siřičitého je nově třeba označit na etiketě takové víno, u kterého bylo při čiření použito čiřidlo na bázi mléčných produktů (Kasein) nebo vajec či vaječných produktů (Lysozym, Albumin). Označení musí být provedeno následujícím textem: vejce, vaječná bílkovina, výrobky z vajec, vaječný lysozym, vaječný albumin, obsahuje-li výrobek stopy vajec či výrobků z vajec. Výraz mléko, výrobky z mléka, mléčný kasein, mléčná bílkovina musí být použit, obsahuje-li výrobek stopy mléka či mléčných výrobků. Označení alergenu se vztahuje na vína vyrobená zcela nebo částečně z hroznů sklizených v roce 2012 a v následujících letech, u kterých byly nalepeny etikety po 30. červnu 2012.

Porazilo by na Facebooku víno chleba?


[vino%281%29.jpg]


Eat fresh!

Stanislav


4. ledna 2013

Olivový olej "Itaňol"

Tento olej ve spotřebitelsky atraktivní láhvi se nabízel v rámci Italského týdne. To, že se šušká, že část řeckých a španělských olivových olejů končí v italských stáčírnách prodávaných poté jako italský, necháme být jako "žárlivou" pomluvu těch, co si patřičný kredit mezi zákazníky nevydobyli.
Vydávat ale za italský Olio extra vergine di oliva původem ze Spagna (Španělsko) a prodávat ho v rámci italských týdnů mně osobě přijde přinejmenším jako laškování s pozorností a s IQ zákazníků nejmenovaného řetězce… Nic na tom nemění, že se v Itálii do lahví "pouze" stáčel...


[olej%281%29.jpg]


Eat fresh!
 
Stanislav


17. prosince 2012

O mladou generaci "food lovers" se bát nemusíme!

Můj syn a 2 synové mého kamaráda (jeho třetího  -nejstaršího baví řídit Citybee:-) si o víkendu udělali "warm-up" na vánoční pečení perníčků. Myslím, že jsme dobře založili budoucí generaci, o níž se nemusíme bát. Mají jasný názor a jídlu u nich má jasnou misi!

ginger%20bread%20top%20gun%20war.jpg


Eat fresh!

Stanislav

14. prosince 2012

Je "uherák" klišé nebo ne?

Dva obchody 100 metrů od sebe, každý jinak zaměřený, dvě venkovní tabule a jeden majitel obou obchodů (známý pražský lahůdkář a taky spolužák)
Ty, ty, ty chytrý Honzo!
Je tedy uherák klišé nebo ne? :)

Sv%C3%A1%C4%8Dek%20tabule%20I.jpg

Sv%C3%A1%C4%8Dek%20tabule%20II.jpg


Eat fresh!
 
Stanislav


26. listopadu 2012

Made of Meat

I když jsou kluci z MADE ze stejného oboru masa jako já, tak vždycky když vidím v Praze jejich auto a slogan, musím smeknout před jejich jednoduchým a úderným sloganem! Podílel se na něm i jejich kolega - můj kamarád, co teď už pár roků brázdí motorkářské nebe… RIP, Peťo!

 

Made.jpg14. listopadu 2012

100 let dozadu nebo dopředu?

Jsou momenty, kdy si uvědomíte, že čas (v této zemi) je relativní. V mém případě to vyjadřují dvě fota. Na prvním je nezištný dárek, který jsem dostal od  "zakladatele" CityBee. Při úklidu půdy doma našel řeznický výuční list z roku 1906 a vzhledem k tomu, že ví, že maso provází můj život již od 14 let, kdy jsem začal studovat na průmyslovce technologii masa, se rozhodl, koho tím zaujmout a obdarovat. Díky, Josi!  Pro mě je to nejen významné připomenutí řemeslné cechovní historie (řeznický cech byl první, jež za pomoc Janu Lucemburskému získal první právo se cechovním titulem pyšnit, a to včetně používání královského dvouocasého lva jako jeho symbolu), ale taky varující reflexe ukončení činnosti "mé průmyslovky", dramatického snížení počtu vyučených řezníků včetně kvality jejich výuky v posledních 20 letech a zhoršení kvality masných výrobků ve stejné době. To vše je spíše výrazem kroku vzad, výrazně za rok 1906.
 

[V%C3%BDu%C4%8Dn%C3%AD%20list.jpg]


Druhé foto mluví samo za sebe, je to replika ubrousku ze Šibřinek Sokola pražského z roku 1891 ( visí zarámované na recepci Sokola pražského v Žitné ulici). Pár jídel a nápojů říká, kde jsme byli, kde jsme nyní a kdy bychom asi měli být po více než 121 letech.

 
[Sokol%20pra%C5%BEsk%C3%BD%20menu.jpg]
 

Eat fresh!

Stanislav

 


7. listopadu 2012

Ani na samém jihu Prahy se na levém nebo pravém břehu Vltavy nebudete nudit!


Pilná včelička ( Citybee :-) se v rozhodla zhodnotit, jak to žije na levém a na pravém břehu Vltavy. Na obou březích jsem v posledních dnech na samém jihu Prahy narazil na něco zajímavého.

Pravidelně kolem šesté ráno brázdím levý břeh a jezdím do Lipenců. Je to místo, kde najdete mezi pátou a sedmou ráno nejvíce vietnamských večerkářů na jednom místě. Víc než na "pravé" straně v SAPĚ v Libuši. A proč? Jeto jediná velkoobchodní tržnice se zeleninou v Praze. Do pařížského "břicha" - tržnice Rungis - to má daleko, ale je "naše". No a kdo musí ráno brzo vstávat a být celý den na nohou, se taky musí pořádně najíst! Nenápadné vietnamské bistro v tržnici v doprovodu vietnamského kolegy... To jde. Pokud si chcete vychutnat poctivý základ pro celý den jako já: "kotel" polévky nudo či závitky nem v šest ráno, rád vás vezmu s sebou!

Hned přes vodu na pravém břehu na kraji Zbraslavi otevřeli novou restauraci Darwin. Místní tradicionalisté zamáčkli slzu nad hospodou "U kotvy", ale to je pro kulturu gastronomie asi dobře :-) Na pár metrech "okolo zámečku" tak zase zhoustla konkurence (Barabizna, pizzerie ANTONIO, Steak house Stará škola), a tak držím palce! Pokud Darwin  vydrží, bude to můj "dobrý šálek čaje".
 

oba.jpg

Eat fresh!
Stanislav

 


5. října 2012

Preso s mlékem, pikolo???

Takto pokládaný dotaz a servírovaná káva (i v dobrých restauracích!) je špatným snem každého sebemenšího italského kavárníka! 

Ale jak to tedy se správně nabízenou kávou je? Pro přesnost využiji informace od kolegy Jardy Petrouše, Mistra kávy ČR 2004 . Základem všech káv je Espresso na něž je použito 7-9g mleté kávy a 30ml vody. Ostatní nápoje z jsou z espressa odvozeny (s výjimkou dopio kde se používá 2x7-9g kávy) a mění se u nich pouze obsah vody či dalších přidaných ingrediencí (viz. názorná tabulka). A jak je to s tím "pikolem" "presem"? Piccolo v italštině znamená malý nebo mladík. Piccolo tady jakoby označuje menší variantu espressa, přitom skutečná velikost je pouze jedna a činí něco okolo 30 ml nápoje v malém šálku. V Itálii termín piccolo nikdo nezná. Správně bychom pro tuto velikost měli objednávat espresso.

Na druhé straně "normální presso", které Češi tak milují a které mívá 100 ml a více, s normálním espressem nemá nic společného. Má téměř třikrát větší objem než správná míra, je řídké a při tak velkém objemu se při průtoku kávovarem do kávy extrahují hořké a svíravé třísloviny, které jsou v chuti nepříjemné. Pokud nám přesto chutná, tak tuto kávu bychom měli objednávat jako café lungo.

U kávy se mě vždy také okamžitě vybaví historka, kdy náš bývalý generální ředitel (Ital) potkal na chodbě centrály společnosti vyletněného českého šéfa IT a pravil: "Georgi, socks in sandals?! It is like cappucinno in the afternoon!" Od té doby vím, kdy se (ne)má cappucinno pít a nikdy jsem si ho už odpoledne nedal.

[espresso.jpg]
 

Drink fresh!

Stanislav

 

4. října 2012

Na konci je na začátku!

Jako patron z pražské pětky ( kde sídlí i pracovitá včelka CityBee ) se s vámi rád dělím o informaci, že od úterka minulého týdne je otevřená první sestřička restaurace Na kopci . Odhodlaný kuchař a majitel Titus Eliáš otevřel kousek za Barrandovem v Lochkově další restauraci jménem Na konci , jež bude bezpochyby navazovat na tu první úspěšnou. A co vlastně dělá Titus Eliáš tak dobře? Jeho restaurace si navenek na nic nehrají a o to víc se odehrává uvnitř (hlavně uvnitř kuchyně)! Jak už řekl kdysi food-kritik Vladimír Poštulka o první restauraci Na kopci: "Měli bychom si všichni přát, abychom ji měli za (každým) rohem"! Ať se daří restauraci, jež je právě na začátku (Lochkova i svojíbudoucnosti)! :)
 
Eat fresh!
 
Stanislav

[na%20konci.jpg]

3. října 2012

Přišel soudný den!

A všichni ( 1. os. č. j. = já; 2. os. č.j. = ty; 3. os. č. j. = on, ona, ono; 1. os. mn .č. = my; 2. os. mn .č. = vy; 3. os. mn .č. = oni) se (u)smažili v horkém olejovém pekle :-) Pokud mohu mít já poslední přání, tak prosím mne "ufritovat" v olivovém extra virgin od kamaráda Dimitrise z Polychrona (Chalikidiki – GR).

[standa%20blog%281%29.jpg]

Eat fresh!

Stanislav

 

 

 

24. října 2012

Zachraňte svíčkovou!

blog%20svickova.JPGNe, nejde o samotné maso - anatomickou část (latinsky: m. psoas major/m. psoas minor). I když tu českou abys taky pohledal :-)

Ano jde tu o klasický pokrm – hovězí maso ve smetanovo-zeleninové omáčce s knedlíkem. Pojí se s ním dlouhá historie, již jako první (a nejen ji) dobře popsala "pramáti" všech dobrých kuchařek M. D. Rettigová už v předminulém století (např. tady ).

Bohužel během 40 let "blahobytu" dostalo i toto jídlo na frak a zkáza pokračuje. Vyjadřují to 2 symptomy. Zaprvé: bůhví, který kreativec přišel s "terčíkem" = plátek citronu a na něm šlehačka (často ze spreje a SLADKÁ). Za druhé: někteří počtáři spočítali, že by se měla prodávat levněji než např. boloňské špagety či gumová kuřecí prsa s "čímkoliv". Pokud ji budete vařit tak poctivě jako kdysi moje babička ze Zlivi (bez terčíku:-), tak budete potřebovat i záložní zdroj od ČEZu (oproti špagetám), takže jednoduše nemůže být levná, pokud má být dobrá!

Akademická diskuze by se mohla vést o brusinkách. Neotřelý vlajkonoš poctivé české klasiky Václav Frič (dříve Pražský kulinářský institut , nyní vlastní restaurace Na Pekárně v Čakovičkách) je používá stejně jako bard české kuchyně Jaroslav Sapík (U koně Klokočná ), a tak otupuje můj vyhraněný postoj. Ale já stejně říkám: Kromě omáčky, knedlíků a masa už nechtějme nic jiného, alias brusinky nechme Švédům v Ikea! A za "terčík" bych mohl slíbit už jen kulinářské peklo!

Eat fresh!

Stanislav 

 

[blog%20svice.jpg]18. října 2012

Sbíráme éčka!
 

Uspořádal jsem pro naše čtenáře soutěž. Tomu, kdo první uhádl, jakou potravinu tvoří níže uvedená éčka, jsem slíbil láhev šampaňského. Martin Pekař 18. září v 15:46 správně odpověděl, že se jedná o rajče jedlé, tedy Solanum lycopersicum.

Zajímavé souvislosti s tímto a podobnými tématy najdete tady


E101 (riboflavin – vitamin B2)

E160a (karoten), E160d (lykopen)

E161 (karotenoidy)

E251 (dusičnan sodný – chilský ledek)

E 262 (octany sodné)

E300 (vitamin C- kyselina askorbová)

E307 (alfa-tokoferol), E308 (gama-tokoferol)

E309 (delta-tokoferol),

E325 (mléčnan sodný)

E330 (kyselina citronová)

E375 (vitamin B3, niacin)

E440 (pektiny)

E544 (vápenaté polyfosfáty) 

E621 (glutaman sodný)


Eat fresh!

Stanislav

[recipe.jpg]

 


8. září 2012

 

 

Staré rybí časy na dálnici D1

 

Mám další tip, tentokrát pro "retrouše", co se vrací domů po D1 do Prahy. Na 42 km v táhlém kopci je nenápadné odpočivadlo a na něm trochu vybočující objekt s věžičkou téměř bez reklamy na to co, v něm najdete.  K velkému překvapení (a na dálnici obzvlášť :-) tam najdete rybí bistro, jež si na nic nehraje, ale patří mezi místa, kde protočí hodně rybích surovin, a to přímo z jejich rybníčků hned vedle!  Zasteskne-li se vám po "starých časech" (např. po rybí jídelně v Jaltě na Václaváku, kde byly k dostání také první hranolky v ČSSR – koukněte na tento blog :-), tak bistro "U rybiček" je to pravé místo, kde si tu dobu připomenout a mít důvod,  jak ty poslední kilometry před Prahou nehrotit :-)

Eat fresh!!

Stanislav

 

  
[rybicky.jpg]
 

28. srpen 2012

 

       Mlsná v Brně

Pro "Pražáky", kteří mají rádi koncepty Riccarda Lucqueho (Aromi, La Finestra di …) a jedou za byznysem do Brna, mám tip: Riccardo tam před 3 měsíci bez opulentních ohňostrojů otevřel restauraci Il Mercatto na Zelném trhu v centru města. Tam si můžete dát kvalitně do nosu.

mercato.jpg

Eat fresh!

Stanislav

 

23. srpna 2012

 

To nejlepší kolem D1

… a dva malé tipy z posledního týdne. První je z východního "exitu" D1. Pokud se vám střed Průhonic zdá okoukaný (Grosetto, Hliněná bašta, Slepičky atp.), tak tam také nakoukněte do Sokolovny, jež je relativně nová a díky tomu, že tam nejvyšší čeští byznysmeni chodí i na snídaně, nebude asi úplně "od věci".

IMG00921-20120811-1542.jpg

Tím hlavním tipem ale je hodně nenápadná, na nic si nehrající kamenno-dřevěná "bašta" U splavu v Uhříněvsi na druhé straně D1. V hezkém prostředí rybníčků vám tam jednoduše naservírují od jejich uzeného pstruha až po solidně udělaný argentinský ribeye. Pokud byste se přejedli, tak tam můžete udělat malou hezkou procházku kolem vody. Stihněte to ale do konce babího léta, volně otevřená restaurace do přírody má co do sebe!

IMG00929-20120812-1617.jpg

Druhým tipem je už celkem známá řecká restaurace Thessaloniki v Davli. Zastavili jsme se tam se synem jen na frappé a dezert a musím i tuto rychlou kombinaci pochválit! Mimo to samozřejmě pestré menu ryb a mas, co stojí za to ochutnat. Rok jsem pracoval v Řecku a tam si vám to troufnu nesměle doporučit :). A navíc používají pitu vyrobenou Simonem, mým řeckým kamarádem z Čelákovic!   Eat fresh!   Stanislav 30. 7. 2012

Na farmu Košík za sýry a klobáskami

jahoda.jpg Jahoda z farmy Košík (zdroj: Facebook)

Dnešní oběd jsem strávil se svým tatínkem a sestrou na hezkém místě blízko svého "rodiště". Protože je to na rozumný dojezd od Prahy, tak se o něj s vámi podělím. Bratr pana prezidenta Havla Ivan se svojí manželkou Dagmar provozují farmu s chovem ovcí. Mají také penzion s restaurací, jež se nachází "přes kopec" ve vesnici Tuchom. Vaří se tam po slovensky, výborně a většina surovin je z jejich farmy (výborné jehněčí, sýry, klobásky, halušky). To že "ve svém" Havlovi snídají obědvají i večeří říká dost :-). Nejvíce mě tentokrát oslovil jejich sezonní višňový nahrubo drcený sorbet. Lepší jsem zatím neměl! Vzhledem k velikosti restaurace/penzionu je lepší si zavolat dopředu. Okolí a cesta zpět do Prahy skýtají další hezká místa - Chateau Mcely (krásný zámeček a zahrada a navíc špičková gastronomie), Chateau Loučeň (bludiště ze stromů), Jabkenice (přebýval zde B.Smetana) a na cestě domů ještě historická vesnice s bylinným zahradami v Ostré u Lysé nad Labem, kterou provozuje "voňavá a přírodní" firma Botanicus (pokud mají víkendový program třeba pro děti, tak je to na celý den...)   P.S.: na Farmě košík je většina tesařské práce od mého bratra:-)   Eat ( and live ) fresh! Standa 26. 7. 2012

Poznávací dovolená s rodinkou s přiměřeným "foodseekingem" formou SMS:-)

[knedliky.jpg] italsko-rakouské soupeření o lepší knedlíky a překvapivá remíza  s "územní" převahou italské strany

Mnichov (D-1): vedro, CZ kamarádi, Olympijský park/BMW HO, (grill)wurst,Obatzder ....  Riva di Garda ( I-7 ): taky vedro, Leon di Oro e Caterina, voda k pití i z trubky, jezera-vedro-hory, strangolapreti, "mama di tutti“, pergolové vinice všude,D.O.P olio z "hor“,  zmrzka za 1eur, Aperol spritz, kiting, CZ bikers, Bonte Baldo a bolavá mladá kolena, esppresso, 100m z výšky sprcha,  ..... Stubai/Insbruk(A-3): alles in ordung, wurst, Tirol speck, taky knodell, kafe bída, bazen v každé vesnici, zničený foták, obst snaps, mlha přede mnou i za mnou, brutus bobovka, Swarovski čaruje, konec světa - HinterTux .... prostě normálka dovolená:-) Eat fresh! Standa 9. 7. 2012

Smažák a "modrý Gordon" si zaslouží lepší zacházení

[smazacek.JPG] Zdroj: tyden.cz

Známí čeští kuchaři a lidé kolem gastroronomie v časopisu Týden hlasovali o největší "noční můry" v české gastronomii. Tento nelichotivý žebříček ovládly pokrmy, ve kterých je sýr - kuřecí prso s broskví, smažák nebo "Gordon blue". Propadák těchto jídel vychází podle mě v používání ne přilíš kvalitních surovin. V případě smaženého sýru se mi vybavuje labužnické pobrukování dr. "tiburóna", profesora na na mexické Zemědělské univerzitě v Méridě, při jeho konzumaci "Na Perle" v Brně v roce 1988 (RIP el profesór!). Asi se od té doby změnila především kvalita eidamu, nebo že by Mexičané "neuměli" jíst a vážili si takového j