Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Vánoce ze stříbrného plátna: Finále Hobita i velká nálož českých filmů

kultura | 4. 12. 2014

Po Hunger Games a Interstellaru útočí na kina předposlední velkofilm roku – Hobit: Bitva pěti armád. České filmy, byť jich kina v premiéře uvedou do konce roku ještě pět, mu budou jednoznačně spíše sekundovat.

Připravuje: Lucie Šimůnková

[filmy/9UowkOiCqLzwNyhU4SHzHbBrKDu.jpg]


Hned pět českých filmových premiér uvedou kina do konce roku. Spolu s bouřlivý děním kolem filmového fondu, tak bude českého filmu všude plno. Distributoři nevsadili na vánoční tématiku (byť loňská Křídla Vánoc se stala hitem) a snaží se adventní deprese rozehnat humorem. Pouze ta první přitom vypadá slibně. Retrokomedie Jak jsme hráli čáru vypráví o rodině rozdělené hranicemi a jednom klukovi, který se je snaží překonat. 

Méně lákavá nabídka přichází z produkce Magnusfilm. Modelky s.r.o. natočili David Laňka s Tomášem Magnuskem, což není úplně nejlepší vizitka (předchozí spolupráce těchto pánů přinesla tragické Jedlíky aneb sto kilo lásky). Ve filmu se objeví snad všechny bulvární celebrity a jelikož snímek jistě co nejdřív skončí na TV Barrandov, kazit si s jím náladu před Vánoci nemusíte. Z modelkovského světa do hereckého se přesuneme s komedií Šťastná debutantky Evy Toulové a během Vánoc uvítáme pánské obsazení Hodinového manžela.

Jedinou výjimkou v sérii bude erotický thriller Raluca (žánrové označení přímo od distributora). Podle toho, jak většinou dopadají thrillery v českém podání ale očekáváme, že i tady se nějakého – i když nechtěného – humoru dočkáme. V hlavní roli dalšího režijního debutu (Zdeněk Viktora) Jan Dolanský.

Bohužel to vypadá, že v českém filmu koncem roku jednoznačně vítězí kvantita. Druhý prosincový týden tedy snad zachrání Středoevropský festival italského filmu, který se poprvé odehraje v pražském kině Lucerna. Pod krkolomným názvem se skrývá přehlídka současné italské kinematografie, která se kromě Prahy odehraje v Budapešti, Bratislavě a Krakově.

[filmy/1415970348_cara2.jpg]


Pokud jste si zatím nekoupili lístky na další výpravu Petera Jacksona do Středozemě, měli byste tak hodně rychle udělat. Po vstupenkách na první dny po premiéře se jen zaprášilo a je jasné, že Bitvu pěti armád musíte vidět na velkém plátně. Hobit bude zkrátka největší filmovou událostí konce roku.

To je dobrá zpráva i pro ty, kdo rozruch kolem špičatých uší a chlupatých nohou nemohou vystát. Jde totiž podle všeho o poslední díl Středozemské ságy – práva na další Tolkienovy příběhy nebyla ZATÍM prodána žádnému filmovému studiu.

A zatímco pod Osamělou horou se bude bojovat, můžete se vypravit do Aera za jinými kopci. Konkrétně tedy na BANFF Mountain Film Festival, který nabídne dva bloky filmů a přednášku o zdolávání Jižního pólu. Jde o přehlídku toho nejlepšího z kanadského soutěžního festivalu, který se specializuje na filmy o horách a lyžování.

Minule jsme si říkali, jakou máme radost z filmového adventu v Holešovicích. Nyní se tato předvánoční štědrost rozšířila do dalších kin. Atlas, Evald, Lucerna a kino Mat uvedou v rámci Best Film Festu všechny
nejnavštěvovanější filmy tohoto roku za zvýhodněnou cenu 69 korun
. Můžete takhle zhlédnout například Zmizelou, Divoké historky, Tři bratry, nebo novějšího Pohádkáře, Interstellar či drama Mami!Rychlý přehled dalších filmů: 
Do kin se vřítí i pokračování Noci v Muzeu. Jedná se o třetí díl komedie s Benem Stillerem a navíc poslední film, ve kterém si zahrál Robin Williams.

Jestli o Vánocích nebudete mít dost Mrazíka, můžete se do kina vypravit na ruskou animovanou pohádku Sněhová královna. Je tomu už velmi dávno, co nám kinodistribuce naservírovala nějaký podobný ruský výtvor. 

Pokud jste si někdy povídali s britskými dětmi, určitě se nezapomněly zmínit o velice oblíbené postavičce Paddington. Teď ji, zejména se svými potomky, můžete obejvit i vy!

Posledním blockbustrem tohoto roku bude snímek s názvem EXODUS: Bohové a králové. Těšte se na návrat "sandálového filmu", kterým byl naposledy nejspíše Gladiátor, samozřejmě také od Ridleyeho Scotta. A protože se chystá nový film Ben Hur režírovaný Timurem Bekmambetovem, možná se tento žánr znovu oživí.
 

[filmy/filmari-klapka-logo.gif]Premiéry 4. prosince: Dva dny, jedna noc, Hledání Vivian Maier, Jak jsme hráli čáru, Jimmy P., Modelky s.r.o., Návrat blbýho a blbějšího, Velkolepé muzeum


[filmy/filmari-klapka-logo.gif]Premiéry 11. prosince: Hobit: Bitva pěti armád, Příběh Marie, Raluca


[filmy/filmari-klapka-logo.gif]Premiéry 18. prosince: Noc v muzeu: Tajemství hrobky, Sněhová královna, Šťastná


[filmy/filmari-klapka-logo.gif]Premiéry 25. prosince: EXODUS: Bohové a králové, Hodinový manžel, Paddington
 

filmy/ae-post-028.jpg  filmy/LucieSimunkovaNEW.jpg

 

přehled článků

Máte hlad? Hledáte inspiraci do šatníku? Nebo chcete ulovit nové zážitky v metropoli? Mrkněte na 11 nováčků na pražské módní, oděvní i gastro scéně.

Do Chorvatska se vám nechce a jinam k moři se letos nedostanete? Přestaňte ronit slzy, vlastní malé moře si doma v paneláku stejně nevypláčete, a vyrazte radši na koupaliště.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!