Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Na co do kina: Mezipatra, Kino Brasil a dobrodružný Interstellar

kultura | 6. 11. 2014

Předoskarové období přináší již tradičně filmovou sklizeň. Tentokrát vypíchneme tři americké snímky, které jistě budou soupeřit o holohlavé trofeje. Vaší pozornosti však nesmí uniknout ani filmový festival Mezipatra nebo Festival svobody.

Připravuje: Lucie Šimůnková

[filmy/FL-29933r.jpg]

[filmy/filmari-klapka-logo.gif]Premiéry 6. listopadu: Adopce: Konkurz na rodiče, Boj sněžného pluhu s mafií, Frank, Interstellar, Jáma, K oblakům vzhlížíme, Lovu zdar!, Pirátské sítě, Pohádkář, Včelka Mája, Zmizení Eleanor Rigbyové: On, Zmizení Eleanor Rigbyové: Ona

Jen jedno slovo: Interstellar. Nejočekávanější film týdne, měsíce a možná i podzimu získává nadšené ohlasy na filmových databázích (i když například hodnocení IMDb je velmi sporné) i u kritiků. Dobrodružnou sci-fi s Matthew McConaugheyem v hlavní roli (sekunduje mu třeba Anne Hathaway nebo Michael Cane) se rozhodně vyplatí vidět na co největším plátně. Snad nemusím ani říkat, že obrazovka počítače není to pravé – utíkejte do IMAXu.

Pokud Christopher Nolan tentokrát sází na vizuální stránku věci, pak další dvoj-premiéra tohoto týdne přinese zejména psychologickou sondu. Zmizení Eleanor Rigbyové napsal a natočil Ned Benson velmi unikátním způsobem – jde o dva filmy vyprávějící jeden příběh z pohledu dvou lidí. Muže a ženu ztvárnili James McAvoy a Jessica Chastain. Třeba se konečně dozvíme, jak je to s tím Marsem a Venuší.

S premiérami ještě zdaleka nekončíme – do kin se valí nejnovější dokumenty z Jihlavy! Pět promítaných filmů nabídne širokou paletu témat: adopce, myslivost, pirátství, autotunning i trochu jiný pohled na Ukrajinu. Českou radost uvedou kina Atlas, Evald, Mat, Ponrepo i Bio Oko.

U posledně jmenovaného kina (kde se můžete posadit mimo jiné do auta!) ještě zůstaneme. O víkendu se zde odehraje kratičká přehlídka brazilských filmů Kino Brasil. Šestici snímků všech žánrů doplňuje také animované pásmo pro děti a dva taneční večery v Café Jedna. Tradiční událostí podzimu jsou také Mezipatra, queer filmový festival. Začíná již dnes, potrvá sedm dnů a promítne 73 filmů z celého světa.

[filmy/2435_TPT_00022R_CROP.jpg]

                                                                                                                     
[filmy/filmari-klapka-logo.gif]Premiéry 13. listopadu: Get On Up – Příběh Jamese Browna, Jessabelle, Kukuřičný ostrov, Leviatan, Magické stříbro – hledání kouzelného rohu, Pavel Wonka se zavazuje, Železná srdce

Když se Brad Pitt naposledy "zúčastnil" druhé světové války, byli z toho geniální Hanební pancharti. Nikdo se tak nemůže divit, že se všichni těšíme na Železná srdce, i když se tentokrát hraje na vážnější notu. Parta drsných hochů prostě nasedla do tanku a jede vyhrát válku. Celé to napsal a zrežíroval David Ayer, který naposledy natočil originální policejní thriller Patrola.

Ostatně ani další hollywoodská premiéra vás nenechá v klidu sedět. Každý jistě znáte (i když asi ne podle jména) nestárnoucí hit Get Up Sex Machine od Jamese Browna. Americký zpěvák označovaný za Kmotra soulu a zakladatele funku vyrůstal ve velmi chudých poměrech, a tak je s podivem, že jsme se jeho životopisu dočkali až nyní. Pro zajímavost: film Get On Up produkoval mimo jiné Mick Jagger.

Jak jsme si již řekli v minulém vydání – na podzim se s filmovými festivaly roztrhl pytel. Tento týden si v kině Lucerna na Festivalu svobody (a doufám, že i jinde) připomeneme 25 let, které uplynuly od sametové revoluce. Kromě filmů nových (Pan Wonka se zavazuje, Magický hlas rebelky) uvidíte například dokument Občan Havel, drama Corpus delicti nebo záznam z Divadla Na zábradlí, hudební inscenaci Velvet Havel.

S Festivalem svobody i státním svátkem 17. listopadu souvisí i další dokumentární film, který jde do kin tento týden. Pavel Wonka se zavazuje není, jak by název napovídal, pokračováním dětského filmu o majiteli čokoládovny . Wonka byl posledním politickým vězněm, který zemřel ve vězení v roce 1988. Autorka dokumentu dochází k zajímavým zjištěním, které však radíme konzultovat s výzkumy odborníků. Koneckonců, také dokumenty jsou pouze subjektivní náhledy na danou věc.
 


filmy/web_1850x1040_header.jpg  filmy/LucieSimunkovaNEW.jpg

přehled článků

Nové chutě, vůně, záliby nebo inspiraci do šatníku můžete objevovat v desítce nových podniků, které se pro vás otevřely v srpnu 2020.

Mnohá vinobraní byla sice kvůli vy-víte-komu letos zrušena, ale pořád je kam vyrazit. Našli jsme pro vás hned devět míst v Praze, kde bude k ochutnání nejen výběr z bobulí.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!