Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Na co do kina: Mezipatra, Kino Brasil a dobrodružný Interstellar

kultura | 6. 11. 2014

Předoskarové období přináší již tradičně filmovou sklizeň. Tentokrát vypíchneme tři americké snímky, které jistě budou soupeřit o holohlavé trofeje. Vaší pozornosti však nesmí uniknout ani filmový festival Mezipatra nebo Festival svobody.

Připravuje: Lucie Šimůnková

[filmy/FL-29933r.jpg]

[filmy/filmari-klapka-logo.gif]Premiéry 6. listopadu: Adopce: Konkurz na rodiče, Boj sněžného pluhu s mafií, Frank, Interstellar, Jáma, K oblakům vzhlížíme, Lovu zdar!, Pirátské sítě, Pohádkář, Včelka Mája, Zmizení Eleanor Rigbyové: On, Zmizení Eleanor Rigbyové: Ona

Jen jedno slovo: Interstellar. Nejočekávanější film týdne, měsíce a možná i podzimu získává nadšené ohlasy na filmových databázích (i když například hodnocení IMDb je velmi sporné) i u kritiků. Dobrodružnou sci-fi s Matthew McConaugheyem v hlavní roli (sekunduje mu třeba Anne Hathaway nebo Michael Cane) se rozhodně vyplatí vidět na co největším plátně. Snad nemusím ani říkat, že obrazovka počítače není to pravé – utíkejte do IMAXu.

Pokud Christopher Nolan tentokrát sází na vizuální stránku věci, pak další dvoj-premiéra tohoto týdne přinese zejména psychologickou sondu. Zmizení Eleanor Rigbyové napsal a natočil Ned Benson velmi unikátním způsobem – jde o dva filmy vyprávějící jeden příběh z pohledu dvou lidí. Muže a ženu ztvárnili James McAvoy a Jessica Chastain. Třeba se konečně dozvíme, jak je to s tím Marsem a Venuší.

S premiérami ještě zdaleka nekončíme – do kin se valí nejnovější dokumenty z Jihlavy! Pět promítaných filmů nabídne širokou paletu témat: adopce, myslivost, pirátství, autotunning i trochu jiný pohled na Ukrajinu. Českou radost uvedou kina Atlas, Evald, Mat, Ponrepo i Bio Oko.

U posledně jmenovaného kina (kde se můžete posadit mimo jiné do auta!) ještě zůstaneme. O víkendu se zde odehraje kratičká přehlídka brazilských filmů Kino Brasil. Šestici snímků všech žánrů doplňuje také animované pásmo pro děti a dva taneční večery v Café Jedna. Tradiční událostí podzimu jsou také Mezipatra, queer filmový festival. Začíná již dnes, potrvá sedm dnů a promítne 73 filmů z celého světa.

[filmy/2435_TPT_00022R_CROP.jpg]

                                                                                                                     
[filmy/filmari-klapka-logo.gif]Premiéry 13. listopadu: Get On Up – Příběh Jamese Browna, Jessabelle, Kukuřičný ostrov, Leviatan, Magické stříbro – hledání kouzelného rohu, Pavel Wonka se zavazuje, Železná srdce

Když se Brad Pitt naposledy "zúčastnil" druhé světové války, byli z toho geniální Hanební pancharti. Nikdo se tak nemůže divit, že se všichni těšíme na Železná srdce, i když se tentokrát hraje na vážnější notu. Parta drsných hochů prostě nasedla do tanku a jede vyhrát válku. Celé to napsal a zrežíroval David Ayer, který naposledy natočil originální policejní thriller Patrola.

Ostatně ani další hollywoodská premiéra vás nenechá v klidu sedět. Každý jistě znáte (i když asi ne podle jména) nestárnoucí hit Get Up Sex Machine od Jamese Browna. Americký zpěvák označovaný za Kmotra soulu a zakladatele funku vyrůstal ve velmi chudých poměrech, a tak je s podivem, že jsme se jeho životopisu dočkali až nyní. Pro zajímavost: film Get On Up produkoval mimo jiné Mick Jagger.

Jak jsme si již řekli v minulém vydání – na podzim se s filmovými festivaly roztrhl pytel. Tento týden si v kině Lucerna na Festivalu svobody (a doufám, že i jinde) připomeneme 25 let, které uplynuly od sametové revoluce. Kromě filmů nových (Pan Wonka se zavazuje, Magický hlas rebelky) uvidíte například dokument Občan Havel, drama Corpus delicti nebo záznam z Divadla Na zábradlí, hudební inscenaci Velvet Havel.

S Festivalem svobody i státním svátkem 17. listopadu souvisí i další dokumentární film, který jde do kin tento týden. Pavel Wonka se zavazuje není, jak by název napovídal, pokračováním dětského filmu o majiteli čokoládovny . Wonka byl posledním politickým vězněm, který zemřel ve vězení v roce 1988. Autorka dokumentu dochází k zajímavým zjištěním, které však radíme konzultovat s výzkumy odborníků. Koneckonců, také dokumenty jsou pouze subjektivní náhledy na danou věc.
 


filmy/web_1850x1040_header.jpg  filmy/LucieSimunkovaNEW.jpg

přehled článků

Navzdory koronakrizi začaly na jaře v Praze fungovat téměř dvě desítky nových podniků. Tady je 18 nováčků, včetně unikátních konceptů jako je podnik zaměřený pouze na plněné knedlíky, muzeum slivovice nebo galerie na veřejných záchodech.

Vybrali jsme sedm pražských kaváren, kde je skvělá káva standardem, ale servírují k ní vždy ještě něco navíc. P.S. Neukazujte tento seznam na Pražském hradě!

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!