Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Známe novinky z rozzářeného SIGNAL festivalu!

zábava | 2. 9. 2014

Akce plná světla Signal festival se do Prahy přižene už v říjnu! Letošní ročník uvede více než 20 světelných instalací (10 z nich ve světových premiérách), 4 videomappingy, řadu interaktivních projektů a do Vltavy vypustí Krakena, legendárního mořského živočicha. Tady máte všechny novinky a vychytávky z jejich tiskové zprávy! A nezapomeňte, je to zadarmo!

album/News_Model_News/757/JenLewin_ThePool_foto_JeremyHui.jpg
Jen Lewin, The Pool, Foto: Jeremi Hui


 

…nová místa!

Do Prahy se po roce vrátí největší přehlídka audiovizuálního umění, která využívá jedinečného charakteru města Prahy k realizaci světelných uměleckých instalací. Oblíbené videomappingy tak návštěvníci uvidí nově na paláci Kinských na Staroměstském náměstí nebo na budově Městské knihovny na Mariánském náměstí. Pro jedinečnost místa i charakteru budovy si vybrala dvě umělecká uskupení stejně jako vloni kostel svaté Ludmily na náměstí Míru a také Michnův palác.

Festivalová mapka pak zavede návštěvníky na Náplavku, přes Platnéřskou ulici k Vltavě, do Zítkových sadů, na Střelecký ostrov, na Ovocný trh nebo Palackého náměstí. Festivalové instalace ale nebudou chybět ani na Karlově mostě.

album/News_Model_News/757/TheElectricCanvas-CityLife_videomapping_Mestskaknihovna_foto_archivSignal.jpg
The Electric Canvas - City Life

 

… nové umělecké osobnosti!

Na festivalu bude k vidění více než 20 světelných děl – ani jedno však nebude totožné s loňským ročníkem.

Nejatraktivnější částí programu jsou videomappingové projekce – ty pro Prahu připravili experimentátoři ze Španělska Onion Lab, mágové videomappingu z Austrálie The Electric Canvas, kolektiv autorů z Turecka Nerdworking a maďarští Maxin10sity.

Ze světelných instalací se diváci mohou těšit na interaktivní dílo americké umělkyně Jen Lewin nebo francouzského kolektivu Chevalvert. Střelecký ostrov ovládnou Kimchi & Chips – korejsko-britské duo. Na dalších místech se představí umělci z Holandska nebo Finska. Světelné objekty a nová díla představí z českých umělců Petr Nikl a David Vrbík, Richard Loskot, Gabriela Prochazka nebo svérázný umělec David Černý a další.

album/News_Model_News/757/Murmur_autorafoto_Chevalvert.jpg
Murmur, autor a foto: Chevalvert

 

…nové zážitky!

Náměstí Míru zažije videomappingovou evoluci
Po loňském úspěchu videomappingu od českého uskupení The Macula na kostel sv. Ludmily na náměstí Míru na stejné místo zavítají experimentátoři z Barcelony Onion Lab, aby adaptovali projekt spojený s tématem evoluce. Diváci se mohou těšit na souhru světla a zvuku s důrazem na témata transformace a alterace reality prizmatem času. 

Městská knihovna se stane gigantickým projekčním plátnem
Australští mágové videomappingových projekcí The Electric Canvas rozsvítili například slavnou budovu opery v Sydney. V Praze se jejich um předvede na fasádě Městské knihovny, kterou promění v jedno gigantické plátno. Umělci jsou známí svým nekompromisním jasem obrazu, barevností a humorem obsahu, který se nevyhýbá ani figurativním motivům. Připravují animované epizody, spojené s kouzlem a posláním místa. 

I letos budou potřeba 3D brýle!
Jediný videomapping, který si diváci vychutnají ve 3D, připravuje turecký kolektiv autorů Nerdworking pro fasádu Michnova paláce. Jedná se o abstraktní poezii linií, ploch a iluzivních prostorů. 

album/News_Model_News/757/Maxin10sity_videomapping_PalacKinskych_foto_archivSignaljpg
Maxin10sity, videomapping Palác Kinských


Maximálně intenzivní zážitek na Staroměstském náměstí
Palác Kinských na Staroměstském náměstí je připraven na "maximální intenzitu" z dílny maďarských kreativních profesionálů Maxin10sity, kteří jsou mistry obrazu i zvuku. 

Na Kampě si budou hrát se světlem velcí i malí
Na louku u Hergetovy cihelny by měl zavítat každý, kdo si rád hraje, nejen se světlem. Po úspěchu instalace The Pool autorky Jen Lewin v Sydney nebo Singapuru si budou moci diváci také v Praze užít tuto výjimečnou interaktivní instalaci americké umělkyně. Skládá se ze stovky na zemi v kruhovém uspořádání rozložených světelných stupínků, které jsou vzájemně propojeny. Pohybem po tomto poli mohou návštěvníci svou pozicí a pohybem společně ovlivňovat barevnost a změnu uspořádání světla v prostoru. 

256 svítících balónků se vznese nad Zítkovy sady
Zítkovy sady ožijí sítí 256 héliem a ledkami plněných balónků, které autoři Maxime Houot & Nohista používají jako interaktivní světelné pole. V instalaci CYCLIQUE programují souhru pulzujícího a putujícího světla spolu se zvukem, aby diváky vtáhli do nepřeberných variací světelných vzorců a pohybů. Podle autorů se jedná o dílo, které se nachází mezi "digitálním minimalismem a monumentální kinetickou instalací."  

album/News_Model_News/757/2.jpg
Cyclique by Maxime Houot and Nohista, foto: Maxime HouotVe Vltavě se objeví Kraken, legendární mořský živočich
 „Kraken je legendární mořský živočich gigantických rozměrů, o kterém se tvrdí, že přebývá na pobřeží severních zemí. Podle některých zdrojů, se má tento podzim objevit na tajném místě ve Vltavě, v Praze. Zajímavosti: ve dne je lehce k přehlédnutí, v noci však spouští svou magickou světelnou show, připomínající bioluminiscenci hlubinných tvorů.“ Autorka Gabriela Prochazka projekt umělého svítícího organismu vytváří ve spolupráci s umělcem Petrem Puflerem a programátorem Dmitri Berzonem. Ve Vltavě na návštěvníky čeká instalace KRAKEN DIGITALIS.

Uprostřed dvora taneční konzervatoře vznikne světelná vodní instalace
Instalace autorské dvojice Petra Nikla a Davida Vrbíka navazuje na předchozí práce významného českého výtvarníka Petra Nikla. Světlo reflektoru se odráží o zrcadlovou plochu, která je ponořena do mělkého bazénku s vodou. "Na projekční ploše se kombinuje přímý odraz a odraz deformovaný zčeřenou vodní hladinou. Vodu lze čeřit nejen mechanicky, ale i elektroakusticky zvukovými vlnami." Autoři použijí čtyři bazénky pro každou stěnu uzavřeného prostoru dvora taneční konzervatoře, a tímto způsobem navodí spolu s ambientním hudebním doprovodem sugestivní atmosféru. 

Návštěvníci budou ovládat světlo vlastním hlasem
Interaktivní instalace MURMUR od Chevalvert převádí vlny zvuku na vlny světla. Pomocí speciálního zařízení umožňuje návštěvníkům hlasem ovládat projekci, a to v pražském případě přímo na boční stěnu Staroměstské mostecké věže.

Oči návštěvníků ošálí iluze barevného spektra
Skupina výtvarníků, designérů, programátorů a pedagogů Ring Ging Bling přetvoří prostor galerie na náplavce v unikátní světelné prostředí. Rychle problikávající základní barvy, červená, zelená a modrá, iluzivně rozpohybují statické grafické elementy na stěnách i další objekty. Vznikne tak svérázný efekt animace. 

Na Smetanově nábřeží se rozzáří socha z luceren
Smetanovo nábřeží se rozzáří poutavým, leč intimním sochařským objektem FYR LIGHTHOUSE od Jari Haanperä, který tvoří desítky postupně se rozsvěcujících a zhasínajících luceren. Inspirací projektu jsou majáky, nikoli nadarmo byl proto prvně uveden v Dánsku. 

album/News_Model_News/757/FYR_Autorafoto_JariHaanpera.jpg
FYR, foto: Jari HaanperaNa Ovocném trhu se na čtyři večery rozzáří duha
Autor Richard Loskot, letos podruhé nominovaný na Cenu Jindřicha Chalupeckého, připravuje speciálně pro prostor Ovocného trhu světelnou instalaci inspirovanou duhou – jejím spektrálním efektem. „Duha je přírodní optický jev. Provází člověka už od nepaměti, ale i tak je stále pro mnoho lidí záhadou.“ Umělec využije pomalu rotujících skleněných hranolů, které rozloží bílý paprsek na všechny barvy duhy. V tomto zvětšeném experimentu se stíny diváků stanou součástí spektra. "Můžete přistoupit k duze, ale tentokrát vám neunikne. Dochází k míchání, sčítání a odečítání barev. Krása je v jednoduchých věcech, záleží na formě podání. Světlo je vše, co vidíme, nic víc. Světlo má v sobě veškeré informace." 

Světelný tunel z křišťálových ověsů dotvoří sami diváci
Před budovou Rudolfina se ocitne unikátní světelně-krystalová instalace Jaroslava Bejvla ml. CRYSTALLATION, do jejíhož dotvoření se budou moci zapojit tisíce návštěvníků festivalu. Instalace v podobě průchozího tunelu bude vyzdobena tradičními skleněnými ověsy pouze z poloviny. Druhou část instalace dotvoří sami návštěvníci. Souhra světla a broušených krystalů slibuje jedinečný zářivý zážitek. Instalace vzniká ve spolupráci s přední českou sklářskou firmou Preciosa.

Hra pohybu a světla v iluzivním aerodynamickém tunelu
Interaktivní světelná instalace FLOW, která návštěvníky zve k hravému prozkoumávání proudu barevných částic v iluzivním prostředí aerodynamického tunelu. Pohybem rukou se částice dávají do pohybu a obtékají tvar karoserie automobilu, aby zviditelnily jeho geometrii. Instalace vzniká ve spolupráci se společností Mercedes-Benz. Autory jsou Andrej Boleslavský & SIGNAL team.

A co na to David Černý?
Autor slibuje návštěvníkům festivalu, jak jinak, unikátní sochařské dílo, tentokrát pracující se světlem. Více ale zatím prozradit nelze... 

album/News_Model_News/757/Nerdworking_videomapping_MichnuvPalac_foto_archivSignaljpg
Nerdworking, videomapping Michnův palác

 

…nový doprovodný program!

Návštěvníci se budou moci zapojit do festivalového dění i díky doprovodnému programu, a to nejen po setmění. Během všech čtyř festivalových dnů se mohou zájemci účastnit workshopů malování světlem, tagtoolingu nebo videomappingu. Festival bude také organizovat komentované prohlídky světelných instalací – pěšky, na kole i na vodě. Pro odbornou veřejnost jsou připravené diskuze a kulaté stoly na různá témata. Každý festivalový večer si pak mohou návštěvníci užít hudební program v klubu La Loca. 

album/News_Model_News/757/Autorafoto_RingGingBlingjpg
Autor a foto: Ring Ging Bling


 

…nové festivalové Light Pointy! Podpořte již nyní svou oblíbenou akci!

V centru města vznikne během akce několik Light Pointů – stánků, kde bude možné se občerstvit, zakoupit upomínkové předměty festivalu a letos nově navíc zakoupit brožuru v dvojjazyčné verzi – průvodce festivalem s mapou a popisem instalací za 40 Kč. Festival mohou ale podpořit jeho fanoušci již za krátkou dobu, kdy bude spuštěn e-shop s festivalovými předměty. 

 

Signal - Prague light Festival 2014

Fresh Films s.r.o.

16.10. - 19.10.

 

přehled článků

Jděte si zabruslit! Jestli ještě nevíte, kde se letos v metropoli bruslí, mrkněte na náš velký přehled 16 venkovních kluzišť a běžte se klouzat – v centru, na střeše, na Letné, zadarmo, v noci, s dětmi...

Poradíme vám, jak vrátit figuru a finance do kondice a ještě se u toho pobavit, vzdělat či si odpočinout. Zadarmo si v lednu můžete zabruslit, zajít na návštěvu do muzeí a galerií. Nebo na několik koncertů...

Vybrali jsme pro vás 11 nejzajímavějších saun v Praze. Kdy mají otevřeno? Kolik stojí vstup? Kde nabízejí něco navíc? Vše najdete v jednom přehledném článku. A pokud byste si nevybrali, máme pro vás jedno mrazivé překvapení na závěr...