Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Snídaně v Praze: 5 míst, kde se můžete už ráno pořádně najíst

doporučujeme | 22. 4. 2014

​Vždy jsem byla názoru, že snídaně je nejdůležitější jídlo dne. Napravuje křivdu toho, že musíte vstávat, nabijí vás energií na nadcházející den a utužuje vztahy. O své tipy, kam se vydat, se s vámi ráda podělím.

Text: Terezka Balá (twitter)
Foto: Café Jen

album/News_Model_News/649/jen.jpg


Ze všech možných schůzek mám nejradši, padne-li návrh: "Nezajdeme na snídani?". Když se s mužem vzácně sejdeme dopoledne doma, ráda připravuji opulentní, několikachodové snídaně, ale ještě radši mám, když se domluvíme s pár přáteli a na víkendovou snídani vyrazíme do města. Určitě nevynechejte...


%C4%8D%C3%ADsla/orange-01.jpgHome Kitchen
Tohle malé bistro se přede mnou schovávalo ostudně dlouho, až mi ho museli do naší kavárny "přinést" jeho zaměstnanci. Jistěže mám ráda všechny zákazníky, ale když zjistíte, že někteří z nich jsou také zvyklí oblékat do práce zástěru, máte k nim o kousek blíž.
Když jsem konečně zavítala do Jungmannovy ulice, nemohla jsem začít jinak než snídaní. Ke dvěma dlouhým stolům se vejde odhadem asi 10 strávníků, kteří můžou ladit chuťové buňky pohledem do otevřené kuchyně a nasávat všechny vůně čerstvých surovin těsně před tím, nez se ocitnou na jejich stole. Začala jsem míchanými vajíčky na cibulce a ačkoli se momentálně snažím pečivu vyhnout, neodolala jsem krajíčku čerstvého chleba, který tu denně pečou, a tento hřích rozhodně stál za to.
Až budete mít cestu přes Václavské náměstí, udělejte si sem malou odbočku. Pokud nestihnete snídaně, zasytí vás polévkou, salátem nebo dalšími jednoduchými jídly, vybere si každý!


 

%C4%8D%C3%ADsla/blue-02.jpgCafé Savoy
Honosná patrová kavárna na Malé Straně, která si zakládá na pokračování vídeňské kavárenské tradice, je jednou z nejznámějších počinů společnosti Ambiente. Můžete se zde spolehnout na špičkový servis, kvalitni suroviny a k mé velké radosti i na vzrůstající kvalitu kávy.
Proslulá je zde především nabídka rozmanitých snídaní - ve stylu anglickém, francouzském či po česku. Nabídnou tu zralé sýry, čerstvé pečivo, párečky i spoustu zákusků. Samotná cukrárna kavárny Savoy je proslulá - je nedávno zrekonstruovaná a na jejím chodu se podílí několik členů českého národního týmu cukrářů.
Blízkost starého centra Prahy a nádherné panorama sice skýtá možnost příjemné procházky, ale také je důvodem přítomnosti velkého množství turistů, a tak mějte na paměti, že to v Café Savoy občas hučí jako v úlu.

 

Café Savoy

Restaurace a kavárna navazuje na prvorepublikovou kavárenskou atmosféru....


 

album/News_Model_News/649/jen2.jpg
 

%C4%8D%C3%ADsla/pink-03.jpgMonolok
Monolok je kavárna pro ty z nás, kdo: a) rádi vyspávají, b) bydlí na druhé straně města. O víkendu můžete přijet na snidani klidně v 11 hodin a zvolna si objednávat jeden chod za druhým.
Pokaždé se cestou do kavárny rozhoduju, jestli si dát anglický snídaňový talíř nebo míchaná vajíčka s crème fresh, které byly hned po mé první návštěvě tím nejlepším vajíčkovým jídlem, které jsem kdy jedla. Druhý chod je úplně jasný, to musí být lívanečky z podmásli s javorovým sirupem.
Monolok mám ráda také proto, že nemusím dělat kompromis mezi skvělou snídaní a výbornou kávou. Bar je zásobován českými pražírnami Coffee Source a Doubleshot, a tak začátek i konec snídaně lemuje cappuccino i filtrovaná káva na V60.

 

Monolok cafe

Kavárna s prvotřídní kávou a vším, co k ní patří....


%C4%8D%C3%ADsla/red-04.jpgLa Bottega di Finestra
V bistru na Starém Městě nakoupíte mnoho italských potraviny a zakousnete malý oběd i snídani. Ale pokud by to měl být podnik jedné jediné pochoutky, jednoznačně by šlo o Vejce Benedikt. Kombinaci zastřených vajec, slané šunky, nasládlého pečiva a nakyslé holandské omáčky láká labužníky z celé Prahy.
Krom toho si na své přijdou milovníci kvalitních uzenin a sýrů, křehkých italských baget i typických zákusků, které zde vyrábí italští pekaři a cukráři, na čokoládě spolupracují ale i s (nám už známou) Lucií Glaister.
Jak je na podniku znát italský rukopis v chutném a čerstvém zboží, tak je zde bohužel také znát italský pohled na kávu. Tmavě praženým kávám jsem na chuť nikdy nepřišla, i tak však podnik stojí za snídaňovou návštěvu.

 

La Bottega di Finestra

Obchod a bistro s italskými delikatesami, který nabízí pouze ty nejlepší produkty....


 

%C4%8D%C3%ADsla/green-05.jpgCafé Jen
A kdyby vám připadalo, že můj dnešní výběr podniků je takový "každý pes jiná ves", tak pro vás mám nakonec ještě sladkou tečku z Vršovic. V Kodaňské ulici se schovává další skvost malých nezávislých podniků Café Jen. Hanča a Domča tu pro vás vaří, pečou, melou, pění a míchají s láskou jen to, co samy mají nejradši.
Kávové obzory si tu můžete rozšířit britskou pražírnou Has Bean a pokud vás už omrzela všechna míchaná, smažená, vařená a pošírovaná vejce, zavzpomínejte na dětství s krupicovou kaší. Kdo chce snídat zdravě, dá si jogurt s ovocem, kdo sladce, vybere si z domácích koláčů, a kdo je jako já vajíčkový, ten si pochutná na vajíčkách na cibule a navrch si dá párečky. 

 

Café Jen

Kavárna v pražských Vršovicích. Small spot for quality coffee and breakfast located...


 

album/News_Model_News/649/jen3.jpg
 

Jsem moc ráda, že se tradice snídaní "venku" u nás hezky ujala, ale přece jen by Praha takových podniků uživila víc. Toto samozřejmě není vyčerpávající seznam dobrých "breakfast pointů", řekneme ale, že jsem vás chtěla zase zavést do jiných koutů. Obzvlášt pokud se člověk zaměří na kombinaci "kvalitni snídaně - výběrová káva - příjemná obsluha", výběr se vám zužuje. Takže pokud někdo z vás, čtenářů, přemýšlí o vlastním snídaňovém podniku, říkám jen směle do toho! Poptávka tu je...Další články Terezky Balé:
Kam na kávu s knihou? 5 míst, kde si můžete nerušeně číst
Rikšu ověnčenou baristy i movember v kavárnách. To přinesl rok 2013!
5 nejlepších kávových metropolí, kam se vyplatí vyrazit na kávu!
Espresso bary konečně dorazily na českou kávovou scénu!


přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Přinášíme vám tipy na 13 dalších míst v Praze a okolí, kam se můžete společně vypravit za okřídlenými, ozubenými, čtyřnohými nebo třeba chlupatými tvory.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!