Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Espresso bary konečně dorazily na českou kávovou scénu!

gastro | 23. 9. 2013

Pokud sledujete alespoň zpovzdálí českou kávovou scénu, pravděpodobně vám neunikl termín "espresso bar". Možná jste si všimli v Londýně nebo Berlíně, že se jejich pojetí kaváren od našeho dost liší. Předně v málokteré funguje objednávání a obsluhování zákazníka u stolu. Na většině míst si vyberete z nabídky nad barem, rovnou zaplatíte a o kousek dál si pak kávu a dortík vyzvednete. Takové uspořádání šetří místo, čas a při vhodném rozmístění dává šanci přijít k baristovi blíž, pozorovat jeho práci a popovídat si o kávě, anebo naopak nerušeně usednout v koutku a číst si knihu.

Připravila: Terezka Balá (twitter)
Foto: Michaela Koklesová

album/News_Model_News/424/megapixel2.jpg
Megapixel


Dalším trendem je otevírání takových espresso barů na netradičních místech jako jsou prodejny s oblečením anebo různé specializované obchody. Jesti si dobře vzpomínám, poprvé jsem o takovém místě slyšela před třemi lety v Brně, kde tehdy připravovali kávu v koupelnovém studiu. Zatímco jste si vybírali vanu a obklady, personál vám připravil kávu na špičkové úrovni. A tak jsem pro vás dnes vybrala pět míst, kde si v Praze můžete dát skvělou kávu trochu jinak, než jste zvyklí.
 

album/News_Model_News/424/emakolaz.jpg
EMA espresso bar


EMA espresso bar
Žhavou novinkou, kterou kávoví nadšenci očekávali s napětím několik měsíců, je podnik sídlící nedaleko Masarykova nádraží. Světlému prostoru dominuje široký bar, na kterém je umístěn z baristického pohledu velmi zajímavý kávovar La Marzzoco Strada. Nenechte se zmást názvem espresso bar, pochutnat si můžete také na filtrované kávě, jejíž přípravě díky nízkému baru můžete zblízka přihlížet. Domovskou pražírnou jsou zde londýnští Union, avšak na druhém mlýnku se pravidelně střídají kávy z českých, německých i britských pražíren. Posadit se zde můžete buď přímo k baru, na vysoké židličky okolo zdí, anebo k velkému komunitnímu stolu, což je další ze zajímavých prvků, které EMA nabízí.
 
Baron Prášil

Aktualizace: Tato oblíbená kavárna již bohužel není v provozu.

Nenápadný malý prostor v Kodaňské ulici je za každého počasí naplněn vstřícnou náladou a vůní kávy. Jen pár stolečků, bar doslova zaplněný sladkými i slanými koláči, kávovar a nadšený barista. Tady si přijdou na své milovníci Berlína, na mlýnku je obvykle některá z káv pražírny Bonanza. Na Baronu Prášilovi mě nejvíc baví posedlost místních baristů detailem, vyznají se nejen v kávě, ale i v technických detailech mlýnků a kávovarů. Spokojení ale budete i pokud si chcete dát "jen" šálek skvělé kávy. Za zmínku stojí i večerní programy s nejrůznějšími DJ's, babí léto na jejich zahrádce se sklenkou cideru ukládám i já do svého to-do listu na září.

album/News_Model_News/424/prasil_zdrojfacebook.jpg
Baron Prášil (foto: archiv podniku)

Megapixel
Dalším neobvyklým místem, kde si můžete vychutnat výběrovou kávu, je showroom společnosti Megapixel v Holešovicích. Zatímco si vybíráte novou foto techniku, zkušený barista Jiří Sládek vám připraví espresso nebo cappuccino na překrásném kávovaru Mirage z dílny Keese van der Westena. Možnost pochutnat si na kávě není omezena jen pro zákazníky Megapixelu, a tak neváhejte využít možnosti dát si kávu bez čekání. O tomto espresso baru se zatím málo ví, a je to škoda. Osobně podobným místům fandím a doufám, že se trend spojení kvalitního zboží s kvalitní kávou u nás do budoucna zabydlí.

Alza Café
Po otevření tohoto espresso baru pražírny Doubleshot mnozí kroutili hlavou nad nápadem podávat kávu v "čekárně" tohoto obchodu s elektronikou, avšak půl roku po otevření si toto místo našlo svoje příznivce nejen mezi zákazníky Alzy. Celý prostor, kde se nyní nachází výdejní hala, je nově zrekonstruován. V jeho části bylo zbudováno pódium, na kterém se nachází jak bar, tak několik míst k posezení. Kromě káv z espressa si můžete dát i skvělý šálek filtrované kávy z pravděpodobně jediného kousku Marco Shuttle Breweru u nás. Než si domů odnesete nový tablet nebo televizi, stihnete si sníst muffin k snídani nebo sendvič k obědu. Zastavit se tu na kávu můžete ale i pokud máte jen cestu okolo, nebo chuť na zmrzlinu, ta zdejší od 2AD rozhodně stojí za to. 

album/News_Model_News/424/alzacafe.jpg
Alza Café

PAUSÁ 412, Kávový koutek
Představte si, že pracujete ve velké kancelářské budově, a když máte chuť na kávu, nechcete vybírat mezi rozpustným s mlékem nebo bez mléka. Jenomže v blízkosti nikdo žádnou kavárnu ne a ne otevřít. A tak začnete na dokonalém šálku pracovat sami. A protože se o něj chcete podělit a ještě poznat lidi z okolí, dovolíte i ostatním nájemcům kanceláří zavítat k vám kdykoli budou mít chuť.

Tak přesně to udělal v budově v Bubenské ulici Jakub Wdowka z grafického studia Artbureau. Se svými kolegy připraví v Kávovém koutku Pausá 412 rád skvělou kávu pro každého, kdo se odváží zaťukat na jejich dveře. Pausá není klasickou kavárnou ani espresso barem, ale i přesto zde najdete nadšence, kteří si vozí kávy ze všech významných zahraničních pražíren. Nejde jim o to, vydělat na kávě, ale navázat dobré vztahy a podělit se o něco tak skvělého a zároveň pomíjivého, jako je čerstvě pražená káva. Takže čím víc lidí je navštíví, tím víc káv stihnou ochutnat. Tak neváhejte a pomozte jim i sobě objevit lahůdky ze všech koutů světa. Nebojte se překročit práh cizí kanceláře, stojí to za to!

album/News_Model_News/424/artbureau3.jpg
Artbureau

[TerezkaBala%284%29.jpg]
 

Další články Terezky Balé:

Ledová káva pětkrát jinak. Originální drinky najdete i v Praze!
5 nejlepších kávových metropolí, kam se vyplatí vyrazit na kávu!   
Rikšu ověnčenou baristy i movember v kavárnách. To přinesl rok 2013!
Snídaně v Praze: 5 míst, kde se můžete už ráno pořádně najíst
Kam na kávu s knihou? 5 míst, kde si můžete nerušeně číst


přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Přinášíme vám tipy na 13 dalších míst v Praze a okolí, kam se můžete společně vypravit za okřídlenými, ozubenými, čtyřnohými nebo třeba chlupatými tvory.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!