Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

5 nejlepších kávových metropolí, kam se vyplatí vyrazit na kávu

gastro | 30. 9. 2014

Pokud žijete v domnění, že kávě rozumí jedině v Itálii a vrcholem kofeinového potěšení je ristretto v srdci Říma, pak vás zklamu. Anebo překvapím. Mám pro vás několik tipů, kam za dobrou kávou za hranicemi České republiky, tentokrát ve velkých městech evropských států.

Připravila: Terezka Balá (twitter)
Foto: archiv podniků

pruf.jpg
Prufrock Coffee

 

Oslo
album/News_Model_News/390/timw.jpgZačněme ze severu. Severské státy jsou momentálně na špičce kávového pokroku, libují si ve výběrové, světle pražené kávě, kterou si můžete vychutnat skoro na každém kroku. Pravděpodobně největší hvězdou je tu Tim Wendelboe, mistr světa roku 2004, pod jehož jménem vznikla v Oslu pražírna a tréninkové centrum. Hned v několika pobočkách si můžete vychutnat kávy z celého světa, které do vašeho šálku putují co nejpřímější cestou, na principu tzv. direct trade. Při takovém obchodování nakupuje zástupce pražírny zelené kávy přímo u farmáře, nejen aby tak zajistil kvalitu kupovaného zrna, ale také aby se peníze za kávu nerozmělňovaly mezi další prostředníky. Samozřejmostí je zde velmi populární filtrovaná káva, ale i skvělé espresso či kávové koktejly.

 
Kodaň
album/News_Model_News/390/coffeecollective.jpgKodaň je v posledních letech cílem cest mnoha "foodies", a to nejen kvůli jedné z nejuznávanějších restaurací světa, Noma. Není náhodou, že právě šéfkuchař Nomy začal před rokem tažení za kvalitní kávu v restauracích, což je bohužel stále spíš výjimečný luxus než samozřejmé pravidlo. V Kodani se nachází hned několik poboček jedné z významných evropských pražíren kávy The Coffee Collective. Kromě klasických nápojů z espressa nevynechejte překapávanou kávu z drip baru připravenou některým z potetovaných hipster baristů. 

cofee.jpg
The Coffee Collective
 

Londýn
album/News_Model_News/390/bunny.jpgVybrat jedinou kavárnu z takové kávové Mekky, jakou je dnešní Londýn, je takřka nemožné. Mohli byste zde strávit týdny a stále by bylo co objevovat. Právě proto sem míří i spousta českých baristů, aby zde získali cenné zkušenosti. Na mě osobně nejvíce zapůsobil Prufrock Coffee. Tato kavárna, jejímž neoficiálním symbolem se stal Bunny od umělce Martina Kingdoma, je právem považována za jednu z nejprogresivnějších. Za jejím úspěchem stojí Gwilym Davies, šampion z baristického mistrovství roku 2009, a ochutnat zde můžete kávu z další špičkové pražírny, Square Mile. Prufrocku vládne kvalita a jednoduchost, a tak namísto klasické nabídky espresso macchiato, cappuccino a latté si zkrátka objednáte espresso s různým množstvím mléka. Připravte se obrázkem!
 

Berlín
album/News_Model_News/390/thebarn.jpgNejblíže naší metropoli si za zajímavými kávovými zážitky zajeďte do Berlína. I zde máte na výběr hned z několika skvělých espresso barů, kdybych ale měla šanci podívat se jen do jednoho z nich, zvolila bych novou pobočku pražírny The Barn. Tento poměrně nový podnik se kromě výběrové kávy připravené na špičkové úrovni proslavil také díky svým striktním pravidlům. Kávu zde baristé připravují doslova podle svého nejlepšího svědomí, a nedovolí vám tak například přidat mléko do filtrované kávy nebo studené mléko do espressa. Nechte se jimi pozvat k "brew baru"  – místu, kde přímo před vámi barista kávu připravuje – ochutnejte a uvidíte, že každý zvolený parametr má svůj důvod, který vaše chuťové buňky jistě ocení.

barn.jpg
The Barn


Budapešť
album/News_Model_News/390/espressoembassy.jpgPrůkopníkem výběrové kávy v hlavním městě Maďarska je kavárna Espresso Embassy, jejíž tváří je sympatický mladý Tibor Várady alias @tiborbarista. Jeho specialitou jsou kávy připravené některou z alternativních metod, o čemž nejlépe vypovídá jeho skvělé umístění na světovém mistrovství v přípravě filtrované kávy. V kavárně Espresso Embassy můžete ochutnat kávy z různých evropských pražíren a rozšířit si tak své kofeinové obzory. Za vyzkoušení aktuálně stojí například osvěžující letní drink "espresso&tonic".

[TerezkaBala%283%29.jpg]
 

KÁVA TEREZKY BALÉ

Kam na kávu s knihou? 5 míst, kde si můžete nerušeně číst
Espresso bary konečně dorazily na českou kávovou scénu!
Snídaně v Praze: 5 míst, kde se můžete už ráno pořádně najíst
Rikšu ověnčenou baristy i movember v kavárnách. To přinesl rok 2013!
Ledová káva pětkrát jinak. Originální drinky najdete i v Praze!


přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Přinášíme vám tipy na 13 dalších míst v Praze a okolí, kam se můžete společně vypravit za okřídlenými, ozubenými, čtyřnohými nebo třeba chlupatými tvory.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!