Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Proč Praha tančí argentinské tango ... a jak na něj

zábava | 14. 5. 2014

Skoro přesně před rokem jsem byl na tiskové konferenci Divadla ABC, na níž oznamovali uvedení nové hry Drž mě pevně, miluj mě zlehka. Robert Fulghum, podle jehož stejnojmenné knihy byla hra napsána, zde řekl, že si při svých sedmdesátinách sepsal seznam věcí, které chce ještě stihnout. A že na druhém místě seznamu bylo "naučit se argentinské tango". Během plnění tohoto snu se mu pak navíc jaksi mimochodem splnil i ten první: "ještě jednou se zamilovat". 

Autor: Josef Šachta

 


Robert Fulghum tančí se svou ženou při premiéře v Divadle ABC 

To mě zaujalo a začal jsem to tak často zmiňovat v různých diskusích, až jsem kurz argentinského tanga dostal od přítelkyně k Vánocům. Vybrala taneční školu Bailemos ("Tančeme"), jejíž výuka probíhá v malém sále v Holešovicích, který jako by vypadl z filmu Shall We Dance. Kdyby Richard Gere žil v Praze, zřejmě by chodil tančit také sem.Teď už začínáme třetí cyklus, a i když ani v tangu se mi nedaří sladit své pohyby s hudbou, chodím na lekce rád. Argentinské tango možná není tak spektakulární a na první pohled okouzlující jako třeba hit nedávných let salsa nebo současný vládce trendy hudebních stylů elektroswing. Jeho kouzlo je více skryté a z Youtube ho tak snadno nepochytíte. Proto mohu doporučit jediné: najděte partnera a zkuste to.

Co potřebujete za vybavení
Nepotřebujete skoro nic. Já chodím do kurzu v normálních společenských botech s koženou podrážkou a nemám pocit, že by mě to omezovalo v rozletu. Samozřejmě že taneční boty jsou ve výsledku lepší, ale klidně si je můžete koupit, až si budete jistí, že se vám tato ne úplně malá investice vyplatí. Pro dámy je doporučená obuv s podpatkem minimálně 6 centimetrů (čím vyšší, tím lepší). Dlouhá nebo úzká sukně není vhodná.

malba Willow Bader (manželky pana Fulghuma)


Co to je milonga
Tango si kromě kurzů můžete okouknout i na takzvaných milongách. Toto slovo má ale dva významy. Kromě jakési tangové párty (tančírny) označuje také přímo druh tanga s rychlejším rytmem. Skladby milongy jsou většinou veselé a zpívá se v nich například o dědečkovi, který má spoustu mladých přítelkyň.

 
Na milonze (zdroj: studio Bailemos)

Kam za tangem...

na kurz: kromě Bailemos a škol uvedených v anketě můžeme zmínit ještě školu Caminito, která se podílela právě na hře v ABC

do divadla: Drž mě pevně, miluj mě zlehka v Divadle ABC nebo představení Buenos Aires, vystupte!, které se chystá společnost Buenos Aires Tango uvést na přelomu září a října v rámci oslav devadesátého výročí imigrace Čechů do Argentiny. 

do obchodu: Heller Dance & Fashion (obchod ve Vladislavově ulici a eshop s tanečním vybavením), obuv vyloženě na tango si můžete koupit také na stránkách www.tamango.cz

do klubů, kde se konají milongy: například Velmi jemný klub Limonádový Joe  na náměstí Republiky každé pondělí nebo Dancers' Club  na Žižkově každou sobotu

Malá ukázka přímo z Argentiny

 


 

Anketa: Nejznámější pražské školy 

Oslovili jsme několik z nejznámějších pražských škol se dvěma otázkami:

1. Proč získalo podle vás argentinské tango svou současnou popularitu?
2. Na jakou akci v nejbližší době byste nás pozvali?
Odpovědi jsou redakčně kráceny.

Tango Praha (Lída Janská)
1.) Zavři oči a tanči..., protože... 
Tango = pohyb v objetí na krásnou hudbu umocněnou tango poezií.
Tango = pro mnohé terapie v různých rovinách 
Tango = pravidelná nebo náhodná setkávání lidí různého věku,  profesí a různých národů na milongách, na kterých člověk není "sám". 
Tango = jedinečné svojí hudbou, tancem, zpívanou tango poezií, proto zapsáno na seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva - UNESCO.  

2) V sobotu 17.5. si mohou všichni zatančit na Pražském hradě. Nejprve od 12:00 lekce tanga pro úplné začátečníky, kteří si chtějí zatančit večer na Hradě, cena je 150,-/os. Poté večer samotná milonga na Pražském hradě. Vystoupí zde Sexteto milonguero (Arg.) nebo Tango show (Arg.). Koná se v Martinickém paláci na Hradčanském náměstí.

 

Tango Praha

Argentinské tango má svoje krásy a tajemství, které stojí za to objevovat....


Tango One
1) Móda přichází a odchází, ale tango je aktuální už nad stovku let. Je to jediný tanec, který UNESCO dalo do seznamu kulturního dědictví lidstva, a příčinou je z našeho hlediska to, že tango je založeno na objetí jako jemném a nepřetržitém propojení dvou těl. Toto propojení umožňuje neverbální komunikaci, svého druhu rozhovor s použitím velmi rozsáhlého "slovníku", pomoci kterého lze vést i pěkně sofistikované dialogy.

2) Pozvali bychom vás na náš letní víkend s tangem pro širokou veřejnost, ve dnech 20 - 22. června.

 

TangoOne Studio

Kurzy argentinského tanga, workshopy, milongy......


Buenos Aires Tango (Jaroslav Tůma)
1) Jedna rovina je ekonomická. Vznik tanga je přisuzován velké imigrační vlně z Evropy do Argentiny v naději lepšího života v rozvíjející se zemi. V posledních letech se situace otáčí a díky nové krizi v Argentině máme v Evropě více a více argentiských učitelů. Tango je tvořeno dvojicí a hnací silou je určitý "vnitřní konflikt". Je tím jako stvořené pro divadelní zpracování. To je další kanál, kterým se dostává do povědomí veřejnosti jinak než jen jako tanec prostitutek a námořníků. Za poslední rok v Praze vznikla tři nová divadelní představení s tématikou tanga. 
Nezanedbatelný vliv v rostoucí popularitě argentinského tanga má zajisté i přijetí tohoto tance roku 2009 za kulturní dědictví UNESCO. Svůj podíl na popularitě tanga v současnosti má zcela jistě i Astor Piazzolla a jeho revoluční tango nuevo.

2) Ve dnech 28.6. - 1.7. pořádáme letní školu, kde bude letos i prostor pro úplné začátečníky.

 

Buenos Aires Tango

Škola argentinského tanga...Rozhovor s Janem Chrostkem z Bailemos

Svého učitele jsem pak vyzpovídal důkladněji. Na fotografii je se svou životní i taneční partnerkou Bárou.

Argentinské tango je v Praze čím dál tím populárnější. Jak je tomu jinde v Evropě?
Popularita tanga stoupá u nás i za hranicemi. Dnes je možné jít si ho v Praze zatančit téměř každý den, avšak s evropskými centry, jakými jsou Berlín, Istanbul nebo Paříž, se zatím porovnávat nemůžeme. Mají delší tradici a širší taneční základnu. U nás se v novodobé historii (tango argentino se v Praze poprvé tančilo již v roce 1912!) začalo s tangem na přelomu tisíciletí.

 

Bailemos

Škola Argentinského Tanga :: kurzy pro veřejnost :: taneční večery :: vystoupení...


 

V čem se podle vás nejvíce liší od jiných tanců? Proč si ho vybírají vaši žáci?
Na tuto otázku existuje mnoho odpovědí. Já bych řekl, že tento tanec je jedinečný v tom, že jde o dokonalou souhru v páru, o nepřetržitou komunikaci skrze objetí, lidský kontakt, kterého se nám v dnešním mechanizovaném světě nedostává. Odpovědi našich žáků bych rozdělil do dvou skupin: ženy nejčastěji říkají, že tango je pro ně naplněním snu, muži pak tvrdí, že se do kurzu nechali přihlásit ženou či partnerkou, aby jí ten sen pomohli naplnit :).

Jak náročné je učení a kolik lekcí je potřeba, abychom mohli vyrazit na "milongu"?
Základním předpokladem je chuť tancovat a trpělivost při překonávání překážek. Na milongu lze vyrazit i po pár lekcích, protože jestli budete čekat na dokonalost, tak nevyrazíte nikdy. Kurzy a milongy se dobře doplňují: to, co se naučíte, si upevníte jedině praxí. Na milonze si pak každý tančí svým tempem a na své úrovni s tím omezením, že by se měl snažit nenarážet do ostatních.

Co to je přesně "milonga" a dají se pražské milongy srovnat s těmi v Argentině?
Milonga je taneční večer s tangem, tančírna, kam si lidé jdou nejen zatančit, ale i popovídat, popít... rozhodně nejde o nějaké soutěžení. Většinou místní DJové pouští reprodukovanou hudbu, ale i v Praze máme občas milongy, kdy k tanci hrají živé kapely. Na tradičních milongách v Argentině sedí ženy a muži na opačné straně sálu a k tanci se vyzývají pohledem na dálku a pokývnutím hlavy. U nás to není tak formální, naše tango scéna je také podstatně mladší.
 
Jak jste se vy k argentinskému tangu dostal?
V letech 1999 - 2000 jsem studoval v Paříži a chodil jsem do takových jakoby tanečních pro studenty. Jednou náš taneční mistr nepřišel a my se šli podívat do vedlejší místnosti, kde se vyučovalo argentinské tango. A bylo to.

Provozujete studio Bailemos, co přesně nabízí?
Naše studio je otevřeným prostorem, kde pořádáme kurzy i večery pro širší taneční veřejnost. Kurzy jsou zpravidla dvouměsíční a pro různé úrovně. Jednou měsíčně nabízíme úvodní lekci pro začínající zcela zdarma. Lidé tak mají možnost včas poznat, že je tango třeba vůbec nebaví. Nebo že je baví, a to pak může být na celý život.  

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Sauny u řeky, v Národním divadle, v obchodním centru, v kasárnách i mimo centrum. Tady je výběr těch nejlepších a nejzajímavějších saunovacích míst po celé Praze, abyste se nemuseli potit při jejich hledání na webu.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!