Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Na co do kina? Zapomeňte na Afflecka, jděte na Felliniho

kultura | 26. 9. 2013

Multiplex nebo artové kino? Nám v nich stejně jde jen o jedno... Vybrat pro vás každý týden ty nejlepší filmové kousky v rámci naší nové rubriky. Bez ohledu na to, zda jsou nové nebo staré, veselé či smutné, dokumentární nebo umělecké. Malá filmová hitparáda vychází každý čtvrtek, tedy v den filmových premiér, což ale nemusí být ty nejlepší snímky!
 
Připravuje: Lucie Šimůnková

[Lucka/hra-big.jpg]


Aktuální premiéry: Hra na hraně, Donšajni, Útěk, Bernie, Omar

Pokud vás tak jako autorku tohoto sloupku přepadá s přicházejícím podzimem nostalgická nálada, pak jistě dáte před aktuálními premiérami přednost osvědčené klasice. Kožená tvář Bena Afflecka (Hra na hraně z úvodní fotografie) vás  již brzy bude strašit v nejnovějším Batmanovi, tak proč si pro tentokrát raději neužít Federica Felliniho, nebo Egypťana Sihuneta?
 
Lovci hlav (2011) – hrají v kině MAT
Existuje několik pravidel, které v kinematografii většinou fungují. Když si severský režisér vezme na starost severský bestseller, je z toho thriller s výbornou atmosférou a skvělými herci (trilogie Millenium). Pokud se ale námětu chopí Hollywood, už to tak slavné nebývá. Jděte si proto užít Lovce hlav podle románu Jo Nesbø, dokud ho z kin nevystrnadí americký remake.


80 milionů (2011)
Mezi Čechy a Poláky je jeden velký rozdíl. Ve významných okamžicích dějin Polák nezaleze do místní hospody a nezačne nadávat, ale raději vezme věci do vlastních rukou. Ve filmu 80 milionů se skupina mladíků rozhodne „zachránit“ titulní částku zlotých z rukou totalitního režimu. Polský politický thriller? Proč ne. Třeba v Era Art Klubu.


Silnice (1954)
Režisérovým nejslavnějším a nejdojemnějším snímkem začíná v archivním kině Ponrepo cyklus s názvem Federico Fellini. Příběh naivní Gelsominy (Giulietta Masina) a její pouť s cholerickým cirkusákem Zampanem (Anthony Quinn) doprovází úžasná hudba dnes již klasického soundtracku Nino Roty. 


Mých posledních 150 000 cigaret (2013)
Unikátní předpremiéra dokumentárního filmu Ivo Bystřičana se odehraje v kině Světozor. Ve filmu z produkce České televize si bere „na paškál“ neřest nejen vlastní, ale také podstatné části českého národa. Po stopách cigaretového byznysu se pak vydává nejen do továrny Philip Morris, ale také do parlamentu. 


Egypťan Sinuhet (1954)
Mysleli jste si, že více než osmiset stránkový opus Miky Valtariho není možné zfilmovat? Pak jste asi zapoměli, že v padesátých letech se to povedlo i s mnohem většími „špalky“ (Vojna a mír). A kde jinde si připomenout příběh lékaře Sinuheta, který se stává svědkem velkých událostí starověkého Egypta, než v Městské knihovně ?

 

Seriál toho nejlepšího v artových kinech a v multiplexech: 
Na co do kina 19. září 2013

 

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Přinášíme vám tipy na 13 dalších míst v Praze a okolí, kam se můžete společně vypravit za okřídlenými, ozubenými, čtyřnohými nebo třeba chlupatými tvory.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!