Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Na co do kina? Morbidní týden: na plátnech je to samá Smrt

kultura | 19. 9. 2013

Multiplex nebo artové kino? Nám v nich stejně jde jen o jedno... Vybrat pro vás každý týden ty nejlepší filmové kousky v rámci naší nové rubriky. Bez ohledu na to, zda jsou nové nebo staré, veselé či smutné, dokumentární nebo umělecké. Malá filmová hitparáda vyjde každý čtvrtek, tedy v den filmových premiér, což ale nemusí být ty nejlepší snímky!
 
Připravuje: Lucie Šimůnková

[Lucka/ker-big.jpg]


Aktuální premiéry: Oggy a škodíci, Nový život, Křehká identita, Kauza Cervanová, Jako nikdy, Diana, Ďakujem, dobře, Bergman & Magnani: Válka vulkánů
 
Vyšetřovat dávnou vraždu? Stanout po boku poslední spravedlivé v období reálného socialismu? Zahrát si šachovou partii se Smrtí? Nebo se snad nevědomky ocitnout v roli šarmatního špióna ještě dřív, než se ze dvojího opakování příjmení stane klišé? Návštěvník kina dopředu nikdy neví, co ho po zhasnutí světel vlastně čeká. Doufá jen, že to nebude pravidelná dávka emocí roztahané soap opery. Kdo by ostatně chtěl být gynekologem v okresní nemocnici, když může navštívit celý svět, náš i cizí vesmír a to vše za 120 minut?
 
Kauza Cervanová (2013)
Jedna mrtvá studentka, sedm obviněných a odsouzených synů komunistických funkcionářů. Většina z nás pravděpodobně nikdy neslyšela o Ľudmile Cervanové, neví nic o jejím příběhu a má proto o důvod víc vyrazit do kina. Slovenská dokumentární rekonstrukce (docudrama) režiséra Roberta Kirchhoffa odhaluje pozadí jednoho (možná) velmi nespravedlivého rozsudku. Najděte si ji v kinech Oko nebo Světozor.


Hořící keř (2013)
Pokud se bojíte, že vám v sestříhané verzi minisérie Hořící keř uteče něco velmi podstatného, pak vás uklidníme. Ona půlhodinka neubírá příběhu ani jeho zpracování nic z jeho působivosti. Polská režisérka Agnieszka Holland, český scenárista Štěpán Hulík a celá řada skvělých českých herců se postará o to, abyste z kina odcházeli s pořádným kamenem na srdci a náloží neodbytných myšlenek v hlavě. 


Nejvyšší nabídka (2013)
Nejnovější film skvělého italského režiséra Giuseppe Tornatora, jehož snímek Bio ráj získal v roce 1990 Oscara za nejlepší cizojazyčný film, vypráví o starém mládenci a sběrateli umění, který se po letech zamiluje. Hudbu k romantickému dramatu s mezinárodním obsazením (Geoffrey Rush, Sylvia Hoeks, Jim Sturgess, Donald Sutherland) složil nesmrtelný (doslova) Ennio Morricone. A pokud byste pátrali po filmové restauraci Day and Night, najdete ji na pražském Starém městě.


Sedmá pečeť (1957)
Nesmrtelný film nesmrtelného režiséra snad ani nemohl mít jinou hlavní postavu než muže s bledou tváří v dlouhém černém hávu. Se Smrtí hraje svou poslední šachovou partii rytíř Antonius Block na cestě domů z křížové výpravy krajem, jenž navštívila černá smrt. A přece si mezi tím vším život vždy najde cestou. Základ světové kinematografie můžete vidět v Modřanském biografu.


Na sever severozápadní linkou (1959)
Asi vás nepřekvapí, když řekneme, že Alfred Hitchcock byl nejen mistrem hororu, zakladatelem thrilleru, ale také inspirátorem nejslavnější špionážní série o agentu se dvěma nulami. Cary Grant se řítí Na sever severozápadní linkou a v patách mu jsou agenti všech mocností. Jestli i tentokrát platí, kdo uteče, vyhraje, se dozvíte v Era Art Klubu.

Seriál toho nejlepšího v artových kinech a v multiplexech: 
Na co do kina 12. září 2013

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Přinášíme vám tipy na 13 dalších míst v Praze a okolí, kam se můžete společně vypravit za okřídlenými, ozubenými, čtyřnohými nebo třeba chlupatými tvory.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!