Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí
Buďte ohleduplní & info o akcích v Praze

Pozvánky zde na webu můžou být neaktuální, snažíme se je upravit. Než vyrazíte na akci, ověřte si aktuální informace u pořadatele. A respektujte prosím všechna hygienická opatření.

přehled článků

Na co do kina? Láska v každém věku a ve všech podobách

kultura | 18. 7. 2013

Multiplex nebo artové kino? Nám v nich stejně jde jen o jedno... Vybrat pro vás každý týden ty nejlepší filmové kousky v rámci naší nové rubriky. Bez ohledu na to, zda jsou nové nebo staré, veselé či smutné, dokumentární nebo umělecké. Malá filmová hitparáda vyjde každý čtvrtek, tedy v den filmových premiér, což ale nemusí být ty nejlepší snímky!
 
Připravuje: Lucie Šimůnková
Lucka/liberace-big.jpg


Aktuální premiéry: White House Down, R.I.P.D.-URNA – Útvar Rozhodně Neživých Agentů, Liberace!, Italský klíč
 
Pokud bychom vám zde doporučovali filmy s nejzábavnějšími názvy, musel by na prvním místě stát hit tohoto týdne pod názvem R.I.P.D.-URNA – Útvar Rozhodně Neživých Agentů. Film o záhrobní jednotce pojicajtů spadá do kategorie „okurková sezóna v Hollywoodu“ a český distribuční název ho povyšuje na zcela novou úroveň. My však zůstaneme nohama na zemi a také tento týden vám doporučíme pět nejzábavnějších, nejpřemýšlivějších, nejkouzelnějších, prostě pět nej filmů, která vám nabízí pražská kina.
 
Liberace! (2013)
Jednoznačným hitem v premiérách tohoto týdne (když pomineme výše zmiňovanou Urnu), je Michael Douglas v životopisném snímku Liberace!. Pokud jste nikdy neslyšeli o varietním baviči a klavíristovi Valentinu Liberacem, pak si ho nesmíte nechat ujít. Blonďatá kštice Matta Damona ve vedlejší roli umělcova životního partnera pak je už pouze třešničkou na dortu tohoto originálního zážitku.


Revival (2013)
Polívka, Heřmánek, Krobot, Geišberg, Bydžovská, Dyk a Alice Nellis. Revival je letní komedie, která má skutečně premiéru v létě, a proto si na rozdíl od přehlídky trapnosti pod režijní taktovkou Zdeňka Trošky tento přívlasek zaslouží. Snímek získal Diváckou cenu na festivalu v Karlových Varech a kdo to letos nestihl do lázeňského města, měl by na něj rozhodně vyrazit. 


Pacific Rim – Útok na zemi (2013)
Mimozemšťané a zombie jsou v současnosti velmi oblíbenou součástí akčních filmů. Má to své výhody – jsou atraktivní pro diváky (málokdy ale pro divačky), jejich nadpřirozené schopnosti zaručují dostatečně dechberoucí scény a existuje rozšířené mínění, že s jedním nebo druhým se někdy v budoucnu setkáme i v reálném životě. Proč tedy nebrat film zároveň jako manuál pro mimozemskou nebo zombie invazi? Pacific Rim vás do nejbližšího krytu sice nenavede, ale základy bojových chvatů jistě pochytíte. 


Pěna dní (2013)
Romain Duris a Audrey Tatou nejsou ani blonďatí ani náctiletí, přesto se pro role Colina a Chloé z knihy Borise Viana skvěle hodí. Jejich dojemná tragická láska vznikne v krutém fantaskním světě, kde je nejpopulárnější celebritou podivný filosof, jehož tisky koupíte za stovky „doublezonů“. Fantazie Michela Gondryho je nezměrná a na plátno se mu povedlo převést téměř všechny Vianovy výmysly – pianokoktejl, zbraně rostoucí z hlíny i myšku s lidským chování. Rozverná nálada kontrastuje s tragickým poselstvím, a proto zaručujeme, že po odchodu z kina budete mít, o čem přemýšlet. 


Lolita (1962)
Dovolíme si tentokrát v našem žebříčku ještě jednu adaptaci, dnes již klasický film Stanleyeho Kubricka Lolita. Příběh starého mládence, který se osudově zamiluje do nezletilé dcery své domácí, můžete vidět v letním kině U Bukanýra. Kubrick se pustil do odvážného tématu knihy Vladimíra Nabokova, jejíž vydání ve Velké Británii vyvolalo skandál. Kniha musela být stažena z pultů a její zákaz trval celé dva roky. Sám film získal hodnocení X a stal se tak nepřístupným pro všechny diváky mladší 16 let. Předznamenal pozdější problémy, které režisér měl se snímkem Mechanický pomeranč. 

Seriál toho nejlepšího v artových kinech a v multiplexech: 
Na co do kina 11. července 2013
 

přehled článků

V září rozšířila pražské podniky hned dvacítka nováčků. Najdete mezi nimi mezinárodní restaurace, bistra, klasické české hospody, ale i prostory módních návrhářů, místa pro kulturní vyžití nebo Školu čichu...

Vybrali jsme sedm pražských kaváren, kde je skvělá káva standardem, ale servírují k ní vždy ještě něco navíc. P.S. Neukazujte tento seznam na Pražském hradě!

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!