Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Ve Varech to zabalili, v Praze už jsou slyšet filmové ozvěny.

kultura | 6. 7. 2013

Jakmile v Karlových Varech sbalí poslední červený koberec, odstartují v pražských kinech Světozor a Aero oficiální Ozvěny 48. MFF Karlovy Vary. Pravda, diváci, kteří se letos do lázeňského města v západních Čechách nedostali, budou o značnou část nabídky ochuzeni. Z původních více než dvou set se jich v Praze představí jen sedmatřicet. Nicméně i tak je to více, než se bude nabízet v běžné distribuci, ve které se ale jistě objeví nové Hřebejkovy Líbánky, Gondryho Pěna dní nebo poslední film Alice Nellis Revival.

V tomto článku se tak budeme věnovat filmům, které v jiných kinech s největší pravděpodobností v nejbližší době nepotkáte. Vybíráme šťastnou sedmičku ze všech koutů světa a v pestré paletě žánrů pro každého. Zároveň bychom ale měli zmínit, že Křišťálový glóbus putuje do Maďarska za válečným dramatem Velký sešit režiséra Jánose Szásze.

Autor: Lucie Šimůnková

[omar.jpg]
Z filmu Omar

Všichni dobří rodáci (1968)
Na prvním místě prostě nelze neuvést film Vojtěcha Jasného z období kolektivizace: fresku osudů jedné vesnice a zejména jednoho člověka, hospodáře Františka, jehož skvěle ztvárnil Radoslav Brzobohatý. Celý film by digitalizován a diváci si ho tak mohou užít v podobě, kterou dosud nikdo neviděl.


Pozice dítěte (2013)
Rumunský snímek o jednom velmi pevném vztahu mezi matkou a synem získal na letošním Berlinále Zlatého medvěda. Psychologické drama není pouze sondou o jedné rodině, naopak se zároveň vyjadřuje k tématům, která hýbají celou společností nejen v Rumunsku. Českým divákům jistě budou znít aktuálně slova jako korupce či zneužití postavení.

Omar (2013)
Příběh Romea a Julie prošel od doby, kdy byl napsán, mnoha variacemi. Od hlubokých dramat, přes teenagerské komedie až po roztančené muzikály. Izraelský režisér Hany Abu-Assad nyní přichází se svojí verzí o vztahu, který vznikl na území rozdělené Palestiny. Se šťastným koncem tedy opět raději nepočítejte.

Pevnost (2012)
Do našeho výběru se dostal i další vítěz, tentokrát z festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě v kategorii nejlepší český dokument. Tvůrci filmu Klára Tasovská a Lukáš Kokeš se vypravili do Podněstří, což je malý stát Moldavské republiky, jehož existenci prakticky nikdo neuznává. Jak se žije ve státě, o kterém se v zeměpise neučí?

Ptáče (2013)
Jediný americký film v naší nabídce se odehrává ve státě Maine a v Karlových Varech byl uveden v hlavní Soutěžní sekci. Rodinu řidičky školního autobusu tu ovlivní tragická událost v jejím zaměstnání. Jak se manžel a dcera vyrovnají s vinou a policejním vyšetřováním a jaký dopad to bude mít na samotnou ženu? Psychologické drama debutujícího režiséra Lance Edmanse ukazuje americkou kinematografii mimo Hollywood.

Cizí oběd (2013)
Každý den rozváží tisíce kurýrů v indické Bombaji tisíce kastrůlků s tisícem obědů. Od starostlivých manželek upracovaným manželům. O tom, co se stane, když se jeden takový kastrůlek zatoulá, vypráví film s příznačným názvem Cizí oběd.

Únos (2013)
Televizní zpravodajství nám dokazuje, že pirátství rozhodně není dávno překonaným přežitkem, či výsadou Johnnyho Deppa. U pobřeží Somálska jde naopak o každodenní realitu, kterou si na vlastní kůži prožije posádka nákladní lodi v dánském filmu Únos. Snímek se stejně jako výše uvedený Omar představil v sekci Jiný pohled.
 
Foto zdroj: Film Servis Festival Karlovy Vary

přehled článků

V parku, pod kyvadlem, na střeše, ve vile na ostrově, v klášteře… Tam všude a na mnoha dalších místech se letos promítají filmy pod širým nebem. Tady je velký přehled 21 letních kin v Praze.

Máme pro vás srpnový výběr akcí, kam se v Praze dostanete zadarmo. Vezmeme vás na hudební piknik, na food festival, do letňáku i na luxusní koncerty. Ve Valdštejnské zahradě vám zahrají pražští filharmonici a na Staromáku si zatančíte swing.

Zajímavým trendem poslední doby se stalo propojení výrobny piva s restaurací. Chcete vědět, kde se pivo vaří a designu dobře daří?