Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí
Buďte ohleduplní & info o akcích v Praze

Pozvánky zde na webu můžou být neaktuální, snažíme se je upravit. Než vyrazíte na akci, ověřte si aktuální informace u pořadatele. A respektujte prosím všechna hygienická opatření.

přehled článků

Na operu klidně v teplácích a s popcornem v ruce

doporučujeme | 20. 2. 2020

Věděli jste, že vybrané perly operní tvorby můžete zhlédnout zabořeni do sedačky svého oblíbeného kina? A to má své nesporné výhody. V CityBee jsme na operu do kina vyrazili za vás, abychom vám zážitek mohli přiblížit. Takže kdy, kam a proč vyrazit na slavné operní árie?

Text: Jakub Ročňák

clanky5/Kouzelnafletna.jpg

Fotografie ze záznamu Mozartovy opery Kouzelná flétna


Ať už patříte mezi ty, kterým při poslechu Nessum Dorma v podání britského prodejce mobilních telefonů srdce plesá radostí a v koutku oka se možná i zaleskne slza, nebo je váš vztah s operou zatím ve fázi vzájemného „oťukávání”, filmové plátno dělá z opery osobitý zážitek. Tak trochu boří její auru vysokého umění, které není z podstaty určeno všem, a zároveň i etikety a estetiky, která se u diváků dříve předpokládala. 

Opera v kině má za cíl oslovit širší spektrum diváků než jen čistokrevné operní nadšence. Přináší tak dostupnou možnost, jak se oddat působivému zážitku a užít si ho po svém a v pohodlí.

clanky5/LuciadiLamermoor.jpg

Fotografie ze záznamu Donizettiho opery Lucia di Lamermoor

Předně do věhlasných světových operních domů nemusíte cestovat stovky nebo i tisíce kilometrů daleko. A nepohodlný frak či velkou večerní róbu s klidem nechte doma. U promítání si nadto můžete pohovět v pohodlném křesle a dopřát si třeba i skleničku sektu nebo něco na zub. Zvuk budete mít jako na stříbrném podnose a obraz vám dovolí sledovat neverbální herecký projev zpěváků z bezprostřední blízkosti. A to se vám přímo v sále většinou nepoštěstí.

Opera živě!

Série operních představení „The Met: Live in HD“, tedy živá vysílání z nejslavnějšího operního svatostánku světa, Metropolitní opery v New Yorku, se dnes přenášejí ve vysokém rozlišení 70 zemí světa. Díky distribuční skupině Aerofilms i do kin v Česku, a to již od roku 2007. Za tu dobu je navštívilo více než 400 tisíc diváků.

Přímé přenosy z MET  pokračují i v roce 2020. Vyrazit tak můžete na Agrippinu G. F. Händela, Pucciniho Toscu či Wagnerův romantický kus Bludný Holanďan. V Praze se vysílají opery nejčastěji v kině Světozor, ale vybraná operní představení můžete zhlédnout také v Bio Oko, MAT, Aero či Cinestar Anděl. V kině Světozor však důrazně nedoporučujeme vstup s popcornem. Pokud netušíte proč, podívejte se na vysvětlení.

Popcorn free culture!

Od ledna ještě širší výběr

Slavné operní tituly do svého programu nyní zařadila i vybraná kina sítě Cinema City. Každý měsíc uvedou ve dvou termínech záznam jedné ze světových oper opatřený českými titulky.

 

Opera v Cinema City: Aida

Cinema City Chodov

18.02. 18:00


 

ZRUŠENO: Opera v Cinema City: The Magic Flute

Cinema City Chodov

24.03. 18:00


 

data

Cinema City Chodov

21.04. 18:00

My jsme v únoru navštívili promítání opery Aida (krátká upoutávka ZDE), kterou můžete „chytit“ ještě v úterý 25. února. Výjimečný záznam byl pořízen na festivalu v Salzburgu v roce 2017 a jedná se o operní režijní debut oceňované íránské umělkyně, filmařky a fotografky Shirin Neshat

Skvělému obsazení vévodí v roli Aidy jedna z nejzářivějších operních hvězd současnosti, ruská sopranistka Anna Netrebko v doprovodu neméně skvělých kolegů Bělorusky Jekateriny Semenchuk a Italů Francesca Meliho a Roberta Tagliaviniho.

Minimalistické ale prostorově rozměrné kulisy vás dokonale přenesou do prostředí egyptského panovnického paláce i soudního dvora, vytvoří ve vás představu velké mocné říše, kde nad lidmi i panovníkem dohlíží mocné božstvo a moc je tak pevně spjata s vírou v boží náklonnost. 

clanky5/Aida.jpg

Fotografie ze záznamu Verdiho opery Aida  

Střídmě jednoduché kostýmy nabývají na působivosti především ve sborových scénách, kdy se na scéně shromáždí i více než 60 postav. Autorovi těchto řádek chvíli trvalo nastavit svou mysl na to, že sleduje operu z plátna. Brzy ho ale vtáhl děj i skvělé výkony zpěvaček a zpěváků. A ač se přece jen cítil mírně nepatřičně, když k srdcebolnému zpěvu Aidinému chroupal nachos, musel uznat, že uvolněnost rozpoložení, v kterém mohl Verdiho vrcholné operní dílo sledovat, byla velmi příjemná.

Pokud jste tradicionalisté a upřednostňujete „nezprostředkovaný“ operní zážitek, navíc v nádherných kulisách historické budovy, vyrazit můžete do pražské Státní opery, která byla znovuotevřena po tříleté rekonstrukci v lednu 2020. I tady na programu najdete operu Aida, ale i další Verdiho veledílo La Traviata či představení Janáčkova díla Příhody lišky Bystroušky. To v rámci právě probíhajícího Festivalu hudebního divadla OPERA představí Národní divadlo Brno.

 

Státní opera

Operní scéna z roku 1888. Zhlédnout zde můžete představení Opery a Baletu z...

přehled článků

Teď je ta nejvhodnější doba naordinovat si domácí lockdown s komínkem knih, které jste si už dlouho chtěli přečíst... Mrkněte na našich osm knižních tipů.

Sbalte si svačinu do batůžku a jděte na čerstvý vzduch. Nezapomeňte, že aktuálně je možné ven pouze ve dvou (pokud nejste rodina). Nechte se inspirovat podzimními místy v metropoli a okolí, které máme rádi v redakci CityBee.cz.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!