Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Na operu klidně v teplácích a s popcornem v ruce

doporučujeme | 20. 2. 2020

Věděli jste, že vybrané perly operní tvorby můžete zhlédnout zabořeni do sedačky svého oblíbeného kina? A to má své nesporné výhody. V CityBee jsme na operu do kina vyrazili za vás, abychom vám zážitek mohli přiblížit. Takže kdy, kam a proč vyrazit na slavné operní árie?

Text: Jakub Ročňák

clanky5/Kouzelnafletna.jpg

Fotografie ze záznamu Mozartovy opery Kouzelná flétna


Ať už patříte mezi ty, kterým při poslechu Nessum Dorma v podání britského prodejce mobilních telefonů srdce plesá radostí a v koutku oka se možná i zaleskne slza, nebo je váš vztah s operou zatím ve fázi vzájemného „oťukávání”, filmové plátno dělá z opery osobitý zážitek. Tak trochu boří její auru vysokého umění, které není z podstaty určeno všem, a zároveň i etikety a estetiky, která se u diváků dříve předpokládala. 

Opera v kině má za cíl oslovit širší spektrum diváků než jen čistokrevné operní nadšence. Přináší tak dostupnou možnost, jak se oddat působivému zážitku a užít si ho po svém a v pohodlí.

clanky5/LuciadiLamermoor.jpg

Fotografie ze záznamu Donizettiho opery Lucia di Lamermoor

Předně do věhlasných světových operních domů nemusíte cestovat stovky nebo i tisíce kilometrů daleko. A nepohodlný frak či velkou večerní róbu s klidem nechte doma. U promítání si nadto můžete pohovět v pohodlném křesle a dopřát si třeba i skleničku sektu nebo něco na zub. Zvuk budete mít jako na stříbrném podnose a obraz vám dovolí sledovat neverbální herecký projev zpěváků z bezprostřední blízkosti. A to se vám přímo v sále většinou nepoštěstí.

Opera živě!

Série operních představení „The Met: Live in HD“, tedy živá vysílání z nejslavnějšího operního svatostánku světa, Metropolitní opery v New Yorku, se dnes přenášejí ve vysokém rozlišení 70 zemí světa. Díky distribuční skupině Aerofilms i do kin v Česku, a to již od roku 2007. Za tu dobu je navštívilo více než 400 tisíc diváků.

Přímé přenosy z MET  pokračují i v roce 2020. Vyrazit tak můžete na Agrippinu G. F. Händela, Pucciniho Toscu či Wagnerův romantický kus Bludný Holanďan. V Praze se vysílají opery nejčastěji v kině Světozor, ale vybraná operní představení můžete zhlédnout také v Bio Oko, MAT, Aero či Cinestar Anděl. V kině Světozor však důrazně nedoporučujeme vstup s popcornem. Pokud netušíte proč, podívejte se na vysvětlení.

Popcorn free culture!

Od ledna ještě širší výběr

Slavné operní tituly do svého programu nyní zařadila i vybraná kina sítě Cinema City. Každý měsíc uvedou ve dvou termínech záznam jedné ze světových oper opatřený českými titulky.

 

Opera v Cinema City: Aida

Cinema City Chodov

18.02. 18:00


 

ZRUŠENO: Opera v Cinema City: The Magic Flute

Cinema City Chodov

24.03. 18:00


 

Opera v Cinema City: Lucia Di Lamermoor

Cinema City Chodov

21.04. 18:00

My jsme v únoru navštívili promítání opery Aida (krátká upoutávka ZDE), kterou můžete „chytit“ ještě v úterý 25. února. Výjimečný záznam byl pořízen na festivalu v Salzburgu v roce 2017 a jedná se o operní režijní debut oceňované íránské umělkyně, filmařky a fotografky Shirin Neshat

Skvělému obsazení vévodí v roli Aidy jedna z nejzářivějších operních hvězd současnosti, ruská sopranistka Anna Netrebko v doprovodu neméně skvělých kolegů Bělorusky Jekateriny Semenchuk a Italů Francesca Meliho a Roberta Tagliaviniho.

Minimalistické ale prostorově rozměrné kulisy vás dokonale přenesou do prostředí egyptského panovnického paláce i soudního dvora, vytvoří ve vás představu velké mocné říše, kde nad lidmi i panovníkem dohlíží mocné božstvo a moc je tak pevně spjata s vírou v boží náklonnost. 

clanky5/Aida.jpg

Fotografie ze záznamu Verdiho opery Aida  

Střídmě jednoduché kostýmy nabývají na působivosti především ve sborových scénách, kdy se na scéně shromáždí i více než 60 postav. Autorovi těchto řádek chvíli trvalo nastavit svou mysl na to, že sleduje operu z plátna. Brzy ho ale vtáhl děj i skvělé výkony zpěvaček a zpěváků. A ač se přece jen cítil mírně nepatřičně, když k srdcebolnému zpěvu Aidinému chroupal nachos, musel uznat, že uvolněnost rozpoložení, v kterém mohl Verdiho vrcholné operní dílo sledovat, byla velmi příjemná.

Pokud jste tradicionalisté a upřednostňujete „nezprostředkovaný“ operní zážitek, navíc v nádherných kulisách historické budovy, vyrazit můžete do pražské Státní opery, která byla znovuotevřena po tříleté rekonstrukci v lednu 2020. I tady na programu najdete operu Aida, ale i další Verdiho veledílo La Traviata či představení Janáčkova díla Příhody lišky Bystroušky. To v rámci právě probíhajícího Festivalu hudebního divadla OPERA představí Národní divadlo Brno.

 

Státní opera

Operní scéna z roku 1888. Zhlédnout zde můžete představení Opery a Baletu z...

přehled článků

Každý den je dobrou záminkou pro trochu té zelené terapie. Proto jsme pro vás připravili několik tipů, kam vyrazit za zelení. Pokud jste pražští, budete je mít na dosah ruky.

Nadopujeme vás cukrem v nově otevřené pobočce Waf-Waf v Palladiu. Pak si skočíte na jedno do Old Smíchov Pub. A veselou mysl udržíte i na kurzech malování v nové škole. Otevřela i kočičí kavárna nebo mexické bistro.

Vybrali jsme sedm pražských kaváren, kde je skvělá káva standardem, ale servírují k ní vždy ještě něco navíc. P.S. Neukazujte tento seznam na Pražském hradě!