Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí
[design/2015/icon-vizitka-detail-header.png]

Hamleys

Praha 1, Na Příkopě 14,

zpět na výpis
Tip
 
Hamleys

Největší obchod s hračkami ve střední Evropě!

Telefon:776 783 337
Kategorie: lifestyle|Nakupovánípro děti|

William Hamley miloval hračky. Vydejme se za ním zpátky časem...

William Hamley se narodil v anglickém městě Cornwall. Mohl se tak snad stát horníkem a těžit cín. Nebo třeba rybářem… Jenže Williama hnal jiný sen – chtěl si otevřít to nejlepší hračkářství na světě. A to taky v roce 1760 udělal. Svou „Noemovu archu hraček“ zaplnil vším od hadrových panenek po cínové vojáčky.

I přes halekání pouličních prodejců a cinkot kopyt na kočičích hlavách jste mohli jasně slyšet nadšené zástupy dětí, které okouzleně sledovaly výlohy obchodu. V roce 1837 usedla na anglický trůn královna Viktorie. Tou dobou už bylo hračkářství Hamleys v Londýně proslulé. Celé rodiny se scházely ve Williamově „království hraček“.

Hamleys byl hit! Aby se uspokojila poptávka, otevřela firma v roce 1881 novou pobočku na slavné Regent Street. Hamleys tak dostává dalších pět pater plných hraček.

Můžeme si jen představovat, jak asi vypadala ta nádhera v dobách, kdy o místo v největším hračkářství na světě bojovala loutková divadla, šlapací auta a modely vláčků.

Dvacátá léta minulého století byla pro Hamleys – jako ostatně pro všechny ostatní – velice obtížná. V roce 1931 zašla krize tak daleko, že se obchod musel zavřít a celá flotila koňmi tažených zásilkových vozů byla odstavena.

Ale i ve skutečném světe to občas funguje jako v pohádkách, a tak i tento příběh má šťastný konec. Ředitel společnosti Tri-Ang, pan Walter Lines, Hamleys koupil. Tvrdě pak bojoval, aby získal zákazníky zpět. Rok 1938 mu jeho snahu oplatil.

Královna Marie dává Hamleys královské oprávnění, tzv. Royal Warrant!

Dokonce ani pětinásobné bombardování při leteckých útocích na Londýn obchod Hamleys nezastavilo! Zaměstnanci v cínových kloboucích měli službu u vstupu, ve spěchu přinášeli hračky z prodejny, aby je ve dveřích odevzdali.

Po válce se obchod vrátil do obvyklých kolejí: Festival of Britain konaný v roce 1951 s sebou přinesl Velký salon pro panenky i rozsáhlý model železnice, jenž hypnotizoval děti všech věkových skupin. Ani nová královna Alžběta II. nezapomněla na své kamarády z dětství. Princ Charles i princezna Anna dostávali hračky z Hamleys a v roce 1955 poctila Její Veličenstvo Alžběta II. Waltera Linese druhým královským oprávněním coby obchodníka s hračkami a sportovním náčiním.

Vraťme se ale zpátky do současnosti. Hamleys najdete na čísle 188-196, na slavné londýnské Regent Street. Jakmile překročíte práh, ocitnete se světě plném radosti a úžasných zážitků. Přes rachot a pískání hraček slyšíte nadšený smích. Jak by také ne, když je tu celých sedm pater plných hraček a her, které mohou děti prozkoumávat.

Hračky samotné se možná trochu změnili. Kdyby tu ale William Hamley dnes stál, rozhodně by viděl ty stejné rozzářené obličeje, které si představoval, když tehdy plánoval svůj vysněný obchod.

Na Příkopě 14
Praha 1
Navigovat
MHD

Také by tě mohlo zajímat:

Naše speciální výběry pro milovníky městského života. Navštivte doporučené akce i místa, která stojí za to.

 

Přinášíme vám tipy na 13 dalších míst v Praze a okolí, kam se můžete společně vypravit za okřídlenými, ozubenými, čtyřnohými nebo třeba chlupatými tvory.

Doporučujeme vyzkoušet: