Zní to možná jako sci-fi, ale právě cizí stolicí se již přes 10 let úspěšně léčí těžké formy klostridiové kolitidy. Přednáška.
Zní to možná jako sci-fi, ale právě cizí stolicí se již přes 10 let úspěšně léčí těžké formy klostridiové kolitidy, závažné infekce střeva spojené s nemocniční péčí, po selhání antibiotické terapie. Úspěch transplantace stolice u klostridiové kolitidy kolísá dle různých metaanalýz mezi 65 až 95%, což je stále více než u standardní léčba antibiotiky. Na první pohled se zdá aplikace cizí stolice jako něco nepředstavitelného, avšak pro těžce nemocné pacienty jde o život zachraňující výkon. Však o tom věděli již ve staré Číně! Přednáška se zaměřuje na proces výběru dárce a proč se na to každý nemusí hodit, stručně se zmíní o praktickém aspektu zpracování stolice a proč je nebezpečné to dělat doma a v neposlední řadě se dotkne i využití metody ve schválených, ale i studovaných diagnózách (a proč se to nehodí pro každou “ptákovinu”). Závěrem se i podíváme do kontroverzní literatury, která nabízí FMT jako lék na všechno. Přednáší MUDr. Jakub Hurych, PhD., Fakultní Nemocnice Motol.
Také by tě mohlo zajímat:
Naše speciální výběry pro milovníky městského života. Navštivte doporučené akce i místa, která stojí za to.
Kam v Praze do sauny? Sauna vás nejen zahřeje, ale zlepší i váš krevní oběh, postará se o detoxikaci organismu a získáte díky ní větší imunitu. A to se může hodit!






