Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí
10
září

Pražské kavárny I.

Městská knihovna v Praze

zpět na výpis akcí
 

Pražské toulky

Datum:10. 09. 18
Cena:40 Kč
Čas:17:00 - 18:30
Kategorie: poznání|ostatní

Vzniklo by moderní umění bez kaváren? Kavárna je místem, kde lze myšlenky vytvořit a co je důležité, také nezávazně vyměňovat. Procházka připomene podstatná místa uměleckého života První republiky, kde se o umění nejen diskutovalo, ale také vznikalo. Půjdeme po stopách avantgardního hnutí Devětsil, Vítězslava Nezvala nebo Jiřího Wolkera. Ostatní členy Devětsilu „jsem potkal nikoliv na schůzích, nýbrž tu a tam v kavárnách“, píše Nezval ve svých vzpomínkách. Poetismus však „vymysleli s Teigem v Baru Konviktu, u Myslíků“. Co bylo na kavárně tak lákavé, že spojovala a vytvořila „domovy“ tvůrčích skupin, uměleckých sdružení a uměleckých kroužků? Vedle konkrétních míst uměleckého života budeme hledat odpověď na otázky o kavárnách jako místech tvořivosti. Umělecká avantgarda, a to nejen Devětsil, směřovala k tvůrčímu universalismu. Obracela svou pozornost na „všechny krásy světa“, které zahrnovala do svého uměleckého programu.

Trasa povede z Ústřední knihovny ke kavárně Montmartre, k Paláci Adria, kavárně Reunion, následně po Národní třídě k paláci a bývalé kavárně Metro a naproti stojícímu Louvru. Na závěr projdeme po Národní třídě k Národní kavárně a kavárně Slavia.

Provádí PhDr. Eva Bendová, Ph.D., autorka publikace Pražská kavárna: minulost a současnost

Vycházka začne v 17.00 před malým sálem Ústřední knihovny, 
Mariánské nám. 1, Praha 1 – PŘIJĎTE VČAS, odchod v 17.05 (max. 40 účastníků)

Vstupné 40 Kč

Informace – tel.: 257 532 908, 257 532 013 
Pokladna – tel.: 222 113 425

Pokladna MKP bude od 29. 6. do 2. 9. 2018 zcela uzavřena. Vstupenky lze v tomto termínu kupovat POUZE ONLINE. Možnost rezervací a přímého prodeje v pokladně MKP začne opět od 3. 9. 2018.

Městská knihovna v P...
Tel: 222 113 555
Mariánské náměstí 1
Praha 1, 11572
Navigovat
MHD

Také by tě mohlo zajímat:

Naše speciální výběry pro milovníky městského života. Navštivte doporučené akce i místa, která stojí za to.

 

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Doporučujeme vyzkoušet: