Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí
Zavřít reklamu
  Kam v Praze na skvělou snídani

CityBeeCityBee

Menu

Vynoří se a zase zmizí: Pop-up události mají v Praze zelenou!

redakce@citybee.cz |19. 5. 2015

Hladoví hosté jsou uvedeni do nejvyššího patra ještě opuštěné novostavby. Netuší, jaké menu pro ně pořadatelé netradičního gastronomického setkání připravili. V jeden okamžik dostanou do ruky dalekohledy a hledají název hlavního vchodu na střeše protější budovy. Dezert jim odtajní slovenský básník v právě napsaných verších. Náhle jeden z hostů přeruší večeři, postaví se na stůl a započne svůj živý koncert…

Text: Jakub Jiřiště
Foto: archiv akcí

album/News_Model_News/963/kolaz.jpg

 

Tajemná večeře v trafačce či skateparku

Takto nějak probíhal zatím poslední večer v unikátní pop-up restauraci Forbidden Taste. Tento u nás průkopnický podnik pokaždé otevře na jiném místě v Praze a pozvaní hosté se o místě konání dozvědí mailem či sms až v den konání pop-upu. A že je občas čeká velké překvapení! Už se večeřelo v trafostanici, skateparku i na divadelních prknech.

Menu je v rukou nejvyhlášenějších pražských šéfkuchařů a vybraná je i pozvaná společnost. Pouhá registrace totiž nestačí a do finální třicítky se dostanou pouze zájemci, kteří prokáží, že jsou kreativní, otevření a v určitém ohledu zajímaví pro ostatní hosty. Nedílnou součástí události je totiž i nenásilná socializace, která probíhá na základě nekonvenčních zážitků a vzájemné inspirace.

Pokud právě vy máte co nabídnout, zkuste se přihlásit na nadcházející kulinární pop-upy. První se připravuje ještě před nástupem léta v Bratislavě, druhý pak během prázdnin v Praze.

album/News_Model_News/963/for9.jpg
Forbidden Taste na jevišti

 

Otevřte si vlastní bar

Pokud nemáte rádi čekání a obáváte se, že se do elitní třicítky nedostanete, alternativou je festival nadšeneckých "amatér" restaurací Restaurant Day. Event, který vznikl ve finských Helsinkách a nyní v jediný den celosvětově sdružuje nadšence se snem alespoň na den provozovat vlastní kulinářský podnik, se konal minulý pátek. Další proběhne za pár měsíců. 

Restauraci je možné otevřít kdekoliv, často stačí jen zahradní stolek na trávníku a pár skvělých receptů. V Praze se letos k akci přidalo přes třicet odvážlivců, o jejichž nabídce se můžete dočíst na interaktivní mapě. Mezi ohniska festivalu od počátku patří stále živější Krymská ulice a její bezprostřední okolí.

album/News_Model_News/963/resta.jpg
Restaurant Day

[clanky/cara.jpg]
[%C4%8Dl%C3%A1nky2/beecka.jpg]Již několik let se v české metropoli stále intenzivněji prosazuje celosvětový fenomén pop-up událostí, který dokáže přetvořit v neopakovatelný zážitek pro leckoho už poměrně všední záležitosti, jako je návštěva restaurace, galerie či filmu v kině. 
[clanky/cara.jpg]


Filmy v kinosálech? Trošku nuda

Pop-up akce ovšem zdaleka nejsou jen o jídle. Obdobným způsobem si můžete znásobit i zážitek z oblíbeného filmu, a to doslova až na dřeň. Projekt Cinema Royal prostřednictvím slavných filmů znovuobjevuje pozapomenuté prostory, do nichž je obvykle přístup veřejnosti zapovězen. Teprve na základě objeveného prostředí pořadatelé vyberou vhodný snímek.

Například díky projekci filmu Total Recall bylo možné loni nahlédnout do rozestavěné stanice metra Petřiny, kde návštěvníci prošli v režii cestovní kanceláře Cydonia podobnou změnou identity jako kdysi Arnold Schwarzenegger. 

album/News_Model_News/963/cinema2(FrantisekVlcek).jpg
Cinema Royal (František Vlček)

 

Nádraží a opuštěná vila? Ideální pro divadlo

Také u netradičního divadla má Praha co nabídnout. Mnozí mají v živé paměti jedinečnou událost, kterou hostila roku 2013 a 2014 ještě opuštěná Vila Štvanice. Starobylá budova se proměnila v dějiště mystického detektivního románu Golem od Gustava Meyrinka, kterým divák interaktivně procházel. Samostatně se pohyboval po vile, skládal si tajuplný příběh po svém, pronikal do alternativní reality. Připomenout si tuto divadelní událost můžete na letošním Pražském Quadriennale.

Pokud bereme pop-up divadlo jako scénu, která se objevuje a zase mizí, jeho mekkou se loni stalo Nákladové nádraží Žižkov. I letos se můžeme těšit na návrat této divadelní alternativy, třeba již 2. června, kdy se na ní odehraje "divadelní youtube part" pod vedením Divadla Letí. Představení Small Town Boy bude mísit koncert s intimní zpovědí či politickou satirou a bavit řadou popkulturních odkazů. Diváci budou neúprosně postaveni před otázku, jak se nám vlastně žije v dnešním "svobodném" světě.

album/News_Model_News/963/naklad.jpg
Nákladové nádraží Žižkov

 

Butiky a kluby, co se objeví a zase zmizí

Pokud má fenomén pop-up šanci stát se nedílnou součástí vašeho životního stylu, můžete například obohacovat váš šatník o kousky takřka neznámých značek z pop-up butiků (stálou možnost máte nyní v Boho Pop Up Store ve Francouzské ulici, který slibuje zážitkové nákupy retro módních doplňků s příběhem v prostředí uměleckého kabinetu).

V ukořistěných šatech pak můžete vyrážet na noční lov pop-up klubů, které se objevují a mizí jako mrknutí oka, jak dokazuje název nejvýraznějšího českého podniku tohoto druhu Blink Excelent. Poprvé vznikl na pár dní v bývalých holešovických jatkách a občas se znovu zjevuje v Praze i mimo ni s kapelami, o kterých jste možná ještě neslyšeli a které je nutné slyšet.

Jinou a méně pomíjivou možností je strávit vlahý letní večer mezi kontejnery na pražské Náplavce, jejíž proměna rozhodně patří k pop-up iniciativám, které Praze může závidět leckterá světová metropole.

album/News_Model_News/963/boho.jpg
Boho Pop Up Store

Zobrazit galerii  Výpis článků