Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí
[design/2015/icon-vizitka-detail-header.png]

Divadlo Na zábradlí

Praha 1, Anenské náměstí 5, 11533

zpět na výpis
Tip
Divadlo Na zábradlí

Divadlo Na zábradlí, divadlo s přátelskou atmosférou, prvotřídními inscenacemi a herci. Kavárna otevřena od 10.00, wifi zdarma.

Telefon:222868868
Kategorie: kultura|divadla

Divadlo Na zábradlí vždy patřilo mezi přední scény současného českého divadla. Od sezony 2013/2014 je jeho ředitelem Petr Štědroň, uměleckou šéfkou Dora Viceníková a kmenovým režisérem Jan Mikulášek. Tvorba nového uměleckého vedení upevňuje pozici DNz v rámci české divadelní sítě, což potvrzuje i zisk Cen divadelní kritiky 2014 ve všech osmi kategoriích (včetně ocenění Divadlo roku) a silná poptávka po tuzemských i zahraničních zájezdech divadla.

První premiéra v Divadle Na zábradlí se uskutečnila 9. prosince 1958. Svou činnost zde touto premiérou zahájili zakladatelé Helena Phillipová, Vladimír Vodička, Jiří Suchý a Ivan Vyskočil. Inscenace „Kdyby tisíc klarinetů“ s Ljubou Hermanovou se o šest let později dočkala i filmové adaptace. Činoherní představení v roce 1959 doplnila pantomima Ladislava Fialky, který má významný podíl na věhlasu české pantomimy v zahraničí.

V 60. letech divadlo rozvíjelo českou podobu absurdního divadla, působil zde režisér Jan Grossman a také dramatik a pozdější prezident Václav Havel. Divadlu se dostalo velkého uznání v zahraničí, přesto byli koncem 60. let Havel i Grossman kvůli nátlaku režimu nuceni z divadla odejít. V 70. letech se Divadlo Na zábradlí stalo útočištěm pro režimem stíhané filmové režiséry české nové vlny, kterým byla filmová tvorba zakázána (Juraj Herz, Jiří Menzl, Jaromil Jireš, Evald Schorm). Působili zde například herci Jiří Bartoška, Karel Heřmánek, Pavel Zedníček nebo Jana Preissová.

V roce 1993 se ředitelkou divadla stala Doubravka Svobodová, uměleckým šéfem Petr Lébl. Jeho éra na Zábradlí patřila mezi ty nejúspěšnější. Během Léblova působení získalo DNz několik Cen Alfréda Radoka, v letech 1994 a 1997 bylo vyhlášeno Divadlem roku. 

Dalším významným režisérem a členem uměleckého vedení byl Jiří Pokorný, který zde režíroval mimo jiné inscenace Terasa, Pan Kolpert, Gazdina roba nebo Platonov je darebák! Platonov měl 111 repríz a na repertoáru byl téměř 9 let.
Mezi další současné významné režiséry, kteří v Divadle Na zábradlí působili nebo působí, patří Jan Antonín Pitínský, Jan Nebeský, David Czesany, Juraj Nvota, Jiří Havelka, Rastislav Ballek nebo Jan Frič.

Od bývalého českého prezidenta Václava Havla, který zde pracoval v letech 1960 – 1968, dostalo Divadlo Na zábradlí ke svým čtyřicetinám v roce 1998 následující vyznání:

„… V Divadle Na zábradlí jsme prožili s mojí tehdejší ženou Olgou vrchovatě plných osm let života. Byl to vlastně jediný čas, kdy jsem se mohl plně věnovat v nejrůznějších „řemeslech“ divadlu: pracoval jsem tam jako osvětlovač, kulisák, dramaturg, autor, tajemník a dokonce i herec…. Doba zde strávená mne formovala nejen jako autora, ale i jako člověka. Rád na ni vzpomínám.“

Ceny divadelní kritiky 2014

-    Divadlo roku
-    inscenace roku: VELVET HAVEL
-    ženský herecký výkon roku: Marie Spurná (VELVET HAVEL)
-    mužský herecký výkon roku: Miloslav König (VELVET HAVEL)
-    poprvé uvedená česká hra roku: VELVET HAVEL
-    hudba roku: Miloš Orson Štědroň (VELVET HAVEL)
-    scénografie roku: Marek Cpin (POŽITKÁŘI)
-    talent roku: Anna Petrželková (v Divadle Na zábradlí režie – BÁBY)

Ceny Alfréda Radoka 2013
-    inscenace roku: ZLATÁ ŠEDESÁTÁ

Ceny Alfréda Radoka 2012
-    hudba roku: DIVADLO GOČÁR

Ceny Českého divadla 2011
-    nejpozoruhodnější umělecký počin přehlídky: KORESPONDENCE V+W
-    divácky nejúspěšnější inscenace: KORESPONDENCE V+W

Cena Josefa Balvína
-    2013 – KABARET KAFKA

Ceny Divadelních novin
-    sezona 2012/2013 – cena za libreto a hudbu v kategorii Hudební divadlo: DIVADLO GOČÁR
-    sezona 2010/2011 – cena za tvůrčí počin v oboru Činohra: KORESPONDENCE V+W

Ocenění ze zahraničních zájezdů
-    Croatian Cultural house - International Small Scene Theatre Festival Rijeka (Chorvatsko) - cena za nejlepší dramaturgii/dramatizaci - BURŽOAZIE
 

Anenské náměstí 5
Praha 1, 11533
Navigovat
MHD

Další akce pořadatele:

Také by tě mohlo zajímat:

Naše speciální výběry pro milovníky městského života. Navštivte doporučené akce i místa, která stojí za to.

 

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Doporučujeme vyzkoušet: