Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí
[design/2015/icon-vizitka-detail-header.png]

Farmářské tržiště - Náplavka

Praha, Rašínovo nábřeží 42, 128 00

zpět na výpis
Tip
 
Farmářské tržiště - Náplavka

Každou sobotu na Náplavce nakupte ty nejkvalitnější potraviny přímo od prověřených českých farmářů!

Telefon:608099991
Kategorie: gastro|farmářské trhy, festivaly

Občanské sdružení Archetyp bylo založeno v roce 2006 za účelem dokumentace obkladů, dlažeb a fasádních prvků v pražské historické zástavbě. Mimo jiné a souběžně s tím jsme se jako sdružení věnovali také historii a dokumentaci pražských tržnic. Po zrušení poslední tržnice (Pankrác) jsme se zapojili do občanských iniciativ se snahou o nápravu kritického stavu, o návrat přímého prodeje, přímého kontaktu pěstitelů a zákazníků, a o návrat čerstvých lokálních potravin. Zkušenosti ze zahraničí (New York, Londýn) ukazovaly, že „farmářský trh“ může být součásti moderního města. Zkušenosti nám také říkaly, že práce zemědělců a prvovýrobců v Česku je neviditelná, podhodnocená a zaslouží si větší společenský respekt. V roce 2007 Archetyp vypracoval pro Magistrát hlavního města Prahy studii, jejímž cílem bylo vytipovat v Praze vhodná místa, kde by se takové trhy mohly konat. Bylo jich vytipováno 17 a některé jsou dnes skutečně jako farmářská tržiště využita. Na základě této studie jsme potom jako organizátoři pomohli v součinnosti s některými pražskými radnicemi v roce 2010 trhům „na svět“ (Kubáň - Prahu 10, Jiřák pro Prahu 3, Náplavka - Praha 2).

Dnes navštěvují tržiště stovky a tisíce spotřebitelů. Pro nás je důležité, že FT existují a že dávají práci lidem žijícím obvykle mimo město a umožňují jim bez velkých nákladů realizovat přímý prodej za přiměřené ceny, bez zprostředkování obchodníkem. Lidem ve městě naopak přinášejí možnost nakoupit od prvovýrobců čerstvé a kvalitní lokální potraviny, setkat se s pěstitelem nebo výrobcem a díky přímému kontaktu spoluvytvářet a ovlivnit nabídku na trhu. Nakupování na trzích není sterilní záležitost, je to společenské setkání. Trhy přinášejí naději a soběstačnost zemědělským rodinám nebo malým kvalitním výrobcům, možnost uplatnit se v segmentu trhu, když ve většinovém systému obchodních řetězců pro ně nebývá místo.

Trhy udržují přirozenou lidskou kreativitu nebo naopak tradice a dovednosti vznikající po celé generace. Sdružení dnes pracuje jako organizační a provozní struktura, snažíme se trhy organizovat a provozovat v rámci zásad, které jsme vytvořili a nabídli. K tomu je nutné partnerství místní samosprávy, protože trhy se většinou odehrávají na veřejném prostoru. Mezi našimi partnery jsou kromě Prahy 2, Prahy 3 i Ministerstvo zemědělství, ale také i profesní organizace (Asociace soukromých zemědělců, Svaz ekologického zemědělství, Zelinářská unie, Ovocnářská unie a Českomoravská drůbežářská unie, Slow Food Praha a další). Mediálním partnerem tržišť je Český rozhlas. Farmářská tržiště Praha (Náplavka a Jiřák) nesou záštitu ministra zemědělství a ministra pro místní. Občanské sdružení Archetyp je spoluzakladatel a předsedající člen Asociace farmářských trhů české republiky. 

Rašínovo nábřeží 42
Praha, 128 00
Navigovat
MHD

Také by tě mohlo zajímat:

Naše speciální výběry pro milovníky městského života. Navštivte doporučené akce i místa, která stojí za to.

 

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Doporučujeme vyzkoušet: