Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Velký pražský filmový kvíz... jen pro skutečné znalce

kultura | 16. 12. 2014

O ambiciózním studentském projektu NaFilM, který usiluje o realizaci filmového muzea, už víte díky našemu článku. Nakonec se povedlo něco neskutečného - vybrat neuvěřitelných 186 430 Kč, tedy o celou polovinu více, než v co studenti doufali. Ukažte, jestli máte české filmy v malíku, nebo byste měli při otevření muzea stát v první řadě!

album/News_Model_News/846/FotorCreated.jpg
 

Bojovka se rozpoutá v ulicích Prahy krátce po květnovém zahájení výstavy Trailer NaFilM v Muzeu Montanelli a bude probíhat celý den. Hráči se budou pohybovat všemi možnými způsoby mezi místy, kde zanechaly stopu české filmové dějiny, sbírat indicie, řešit zábavné úkoly a hledat co nejrychlejší cestu k dalšímu stanovišti. Vítězný tým se v cíli dočká příjemného překvapení.

Bojovka rozhodně není přístupná jen filmovým expertům, naopak, naději na vítězství má každý, protože v ní nejde jen o encyklopedické znalosti. Přesto není od věci už nyní začít pozvolna trénovat. Kromě studia plánu města Prahy se můžete rozcvičit i naším malým kvízem. Nevylučujeme, že na některou z nich během bojovky zavítáte, a získáte tím drahocenný náskok.

 

Muzeum Montanelli

Museum Montanelli (MuMo) je jedním z mála soukromých muzeí výtvarného umění v České...


 

%C4%8D%C3%ADsla/red-01.jpgFormanův Oscarový film Amadeus (1984) se natáčel především ve spletitých uličkách v okolí Kampy. Daleko od této lokality nebyl ani dřevěný domek, kam si Mozart odskočil od manželských povinností za veselou společností lehkých dívek. Na jakém místě nechali filmaři tento domek postavit?
(Malá nápověda: zaměřte se na pozadí, ze tmy vystupuje jedna dominanta, která poslouží jako spolehlivý orientační bod.)

album/News_Model_News/846/amadeus.png


%C4%8D%C3%ADsla/blue-02.jpg"Dobrý den, doktore Holube, jedete letos zase do Afriky?" ptá se Jára Cimrman při náhodném setkání ve filmu Jára Cimrman, ležící spící (1983) a shovívavě sleduje reakci cestovatelovy drahé polovičky. Na jakém nábřeží potkal Cimrman slavného dobrodruha?

album/News_Model_News/846/jarcimrman.png


%C4%8D%C3%ADsla/brown-03.jpgJan Svěrák si k natáčení filmu Obecná škola (1991) vybral velmi prozíravě místo, které si dodnes uchovává periferní atmosféru prvorepublikového velkoměsta, i když spíše z odvrácené než idylické strany. Školní baráky i elektrárna obklopovaly jednu z posledních dochovaných chudinských kolonií v Praze. Naopak malé domky, které obývali Tondovi rodiče či pan Plíhal, se nacházejí v jiné příhodně nazvané kolonii pro nemajetné na severu Prahy. Přijdete na jména obou osobitých pražských lokalit?

[album/News_Model_News/846/obecnaskola.png]
 

%C4%8D%C3%ADsla/orange-04.jpgHlas slavné operní pěvkyně Salsy Verde pronásledované ve filmu Tajemství hradu v Karpatech (1981) vilným baronem Gorcem z Gorceny nadobro umlkl po prožitém šoku na jevišti operní scény. Místem činu byl sál Státní opery v Praze, exteriér budovy však na první pohled odpovídá zcela jiné lokaci. Jaký pražský palác, v němž dnes sídlí významné muzeum, posloužil filmařům jako průčelí slavného operního domu?

[album/News_Model_News/846/tajemstvihradu.png]


%C4%8D%C3%ADsla/green-05.jpgVěrný sluha Saturnin ve stejnojmenném filmu z roku 1994 neměl vždy štěstí na tak dobré zaměstnavatele, jako byl Jiří. Ve které pražské zahradě se Saturnin uchýlil k hanebnému chování a hodil svou nesnesitelnou zaměstnavatelku (Jitka Molavcová) do fontány?

album/News_Model_News/846/saturnin.png


%C4%8D%C3%ADsla/pink-06.jpgHudební snímek Šakalí léta (1993) se odehrává v okolí slavného dejvického hotelu, který se stal architektonickým symbolem období, do něhož je příběh mladých milovníku rock´n´rollu zasazen. Ve filmu se monumentální budova objeví již během úvodních titulků. O jaký hotel se jedná?

album/News_Model_News/846/sakalileta.png


%C4%8D%C3%ADsla/purple-07.jpgAčkoliv ve filmové adaptaci Foglarova románu Záhada Hlavolamu (1993) jsou Stínadla směsicí ulic a dvorů z Kampy, Starého města, Žižkova a Olomouce, jejich středobod – chrám svatého Jakuba – se nachází ve zcela jiné části Prahy. Poznáte, komu je tento chrám s neviditelnou štíhlou gotickou věží, zasvěcen ve skutečnosti?

album/News_Model_News/846/zahadahlavolamu.png


%C4%8D%C3%ADsla/orange-08.jpgVe filmu Mazlíček (1934) můžete vidět Adinu Mandlovou jako hokejovou brankářku. Exteriéry byly natáčeny na významném pražském zimním stadionu. V době natáčení fungoval teprve dva roky a šlo o první umělou ledovou plochu na území Československa. Ačkoliv byl počátkem tisíciletí prohlášen za kulturní památku, v roce 2011 byl pro havarijní stav zbourán. Poznáte legendární pražskou sportovní lokaci?

album/News_Model_News/846/mazlicek.png
 

%C4%8D%C3%ADsla/blue-09.jpgVe filmu Kolja (1996) se byt hlavního hrdiny pana Louky nachází netradičně v jedné z posledních dochovaných věží pražského středověkého opevnění. Naproti jakému pražskému kostelu se nachází tato unikátní stavba, kterou z ulice zahlédnete jen ze šikovného úhlu pohledu?

album/News_Model_News/846/kolja.png


%C4%8D%C3%ADsla/red-10.jpgNa jedné z nejúspěšnějších štací se podařilo falešnému vrchnímu zkasírovat mladíka o pět stovek za jedno pivo. V jaké tradiční pražské restauraci, která bez přestávky funguje již od roku 1678 v jednom z romantických staroměstských podloubí se tato scéna z filmu Vrchní, prchni (1980) natáčela? Třeba vám napoví, že se tu čepuje výhradně Plzeň!

album/News_Model_News/846/vrchniprchni.png


%C4%8D%C3%ADsla/brown-11.jpgFilm Miloše Formana Konkurs (1963) zachytil i několikahodinové legendární fronty před divadlem Semafor v dobách jeho největší popularity počátkem 60. let. Kde tehdy Semafor sídlil? Jednalo se již o jeho druhé působiště. Napovíme, že šlo o prostor s bohatou divadelní tradicí, od r. 1935 zde měl své divadlo i Oldřich Nový.

album/News_Model_News/846/konkurs.png


%C4%8D%C3%ADsla/green-12.jpgA na závěr otázku trochu obrátíme. Naše výstava se bude konat v Muzeu Montanelli v Nerudově ulici s krásným průchodem do dvora. Tato lokace má ovšem v českém filmu tak trochu nechvalně známou historii. Co se vlastně skrývá za dveřmi nad schodištěm a z jaké komedie fotografie dnes daleko přívětivěji vypadajícího místa pochází?

[album/News_Model_News/846/rozpusteny.png]


Správné odpovědi naleznete zde !

přehled článků

Dáte si máslový, čokoládový, pistáciový nebo zbrusu nový citronový? A co takhle rovnou všechny! Janečkův věnečkový boutique má otevřeno každý všední den od 11 do 18 hodin.

Přinášíme vám tipy na 13 dalších míst v Praze a okolí, kam se můžete společně vypravit za okřídlenými, ozubenými, čtyřnohými nebo třeba chlupatými tvory.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!