Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí
Buďte ohleduplní & aktuální info o akcích v Praze

Než vyrazíte na akci, ověřte si aktuální info u pořadatele. A respektujte prosím všechna hygienická opatření.

přehled článků

Noc divadel 2014: Nováčci, cyklojízdy i výročí revoluce

kultura | 12. 11. 2014

Po loňské úspěšné premiéře (do ulic vyrazilo více než 40 tisíc lidí) se opět chystá noc, díky níž můžete prozkoumat běžně zakázané a skryté zákoutí divadel a vychutnat si bezvadnou atmosféru hereckého prostředí. Připravte se, Noc divadel se k nám přižene už v sobotu!

Připravila: Petra Šarešová
Foto: archiv divadel, Lukáš Rozmajzl

Dollarphotoclub_28144489.jpg
 

Pár informací na začátek...

Pokud si říkáte, že se do divadla běžně chodí po setmění, a tak není důvod jít tam i v sobotu, zbystřete. Noc divadel nenabízí klasická představení. Zjistíte, jak vypadá zákulisí i co umí maskéři a osvětlovači. Popovídáte si s herci a třeba se i jedním stanete. Zažijete netradiční koncerty, workshopy i představení. 

Většina akcí je zdarma, někdy se platí symbolické vstupné. Ačkoliv jsou už nyní některá představení plná, pořád zbývá dost zábavy pro všechny. Podívejte se na program a pokud je třeba, své místo si rychle rezervujte!

Akce je součástí evropského projektu European Theatre Night, který prezentuje divadlo tvořivým způsobem vždy třetí listopadovou sobotu od roku 2008. Loni se akce účastnilo deset evropských zemí (Belgie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, ČR, Chorvatsko, Maďarsko, Rakousko, Srbsko, Slovensko a Slovinsko). Už nyní je jasné, že co do počtu souborů a programové nabídky bude letošní česká Noc divadel největší v Evropě!

ponec.jpg
Divadlo Ponec
 

Novinky...

Více měst, více divadel
Noc divadel letos zaplaví 29 měst, což je o pět více, než v minulém roce. Jen v Praze se do akce zapojí 57 kulturních institucí. Poprvé se přidá například Divadlo na Vinohradech, ale i nováčci na pražské kulturní scéně Jatka78 a VILA Štvanice.

Pražské divadelní cyklojízdy
Ve spolupráci s  Auto*Matem nabídne Noc divadel 5 tras cyklojízd, jejichž součástí bude návštěva významných pražských divadel. Jednotlivá divadla a soubory si připravily pro cyklisty speciální program, jako například komentované prohlídky, workshopy, improvizované inscenace nebo scénická čtení. Pozor! V případě špatného počasí se cyklojízdy nekonají.

Česká hudba
Vzhledem k probíhajícímu Roku české hudby najdete v programu koncerty, muzikálová představení či opery. Například v Dejvickém divadle můžete zhlédnout koncertní verzi inscenace Ucpanej systém. 

Oslavte 17. listopad s Nocí divadel
Letošní Noc divadel se sešla s 25. výročím politických změn, část programu je proto tomuto tématu věnována. Několik divadel uvede některou z her Výclava Havla, jako například Spitfire Company v Paláci Akropolis nebo Divadelní spolek Kašpar ve svém bytovém divadle. Letos se do programu zapojila scénickým čtením a projekcí záznamů inscenací Havlových her také Knihovna Václava Havla. 
 

jatka.jpg
Nový kulturní prostor Jatka78


Vytvořte si vlastní program
Pro snadnější plánování si mohou návštěvníci na webu vytvořit svůj vlastní program, který si uloží, vytisknou, případně pošlou na svůj email.

Všechno můžete vidět v Praze
Zajímá vás, jak probíhá Noc divadel i v jiných městech? Pak se při své pouti Prahou stavte na nádvoří IDU (Institut umění – Divadelní ústav). Na velkoplošné obrazovce tu budou dávat online přenosy z mimopražských divadel.

O půlnoci akce nekončí
Pokud vás program v divadlech rozdivočí, nemusíte hledat jiný bar nebo dokonce jít spát. Do brzkých ranních hodin můžete pařit třeba v La Fabrice, Meetfactory nebo Studiu Hrdinů.

Výstava k uctění památky Pavla Landovského
Vzhledem k úmrtí významného českého herce a dramatika Pavla Landovského mohou návštěvníci namísto výstavy věnované režiséru Petru Léblovi zhlédnout výstavu k uctění památky právě Pavla Landovského.

Můžete i (fotograficky) soutěžit
Pokud do 21. listopadu pošlete 1 až 3 fotografie v 6 různých kategoriích (Moje divadelní cyklojízda, Moje Noc divadel s českou hudbou, Noc divadel napříč generacemi, Můj největší objev z Noci divadel, Můj největší zážitek z interaktivních programů Noci divadel, Moje Noc divadel - kostým a scénografie), můžete vyhrát zajímavé ceny (třeba vstupenky na Pražské Quadriennale 2015) i zařazení do výstavy Noc divadel V ČR 2015. Ta se bude skládat z nejlepších 20 až 30 snímků a bude putovat po českých divadlech.
 

divadlo.jpg
Národní divadlo

 

Z programu...

Za Noci divadel ožijí všechny prostory Švandova divadla. Těšit se můžete třeba na krátké divadelní hry o aktuálním politickém dění divadla Letí. Buchty a Loutky uvedou do pohybu Automat na filmy. Díky improvizaci tak dokážou zahrát jakékoliv vaše přání. 

Divadlo Rokoko má pro příchozí kromě představení veterán připravenu i bojovou divadelní hru. Na jevišti se také budete moci naučit základy argentinského tanga a pak to rozjet na milonze.

Do noci divadel se zapojí i Národní divadlo. Těšit se můžete na představení, prohlídky, baletní dílny, operní kvíz i noční vyhlídku z terasy Národního divadla.

V Divadle na Vinohradech zjistíte, jak se bourá divadelní scéna i jak vzniká divadelní představení. Mimo nabídne zkoušku své nové inscenace Láska na Krymu nebo ukázky technických možností jeviště.

Tanec Praha v divadle Ponec letos představí pohybové workshopy a uvede premiéru dokumentu natočeného u příležitosti 20 let České taneční platformy. 

 

Noc divadel 2014

Noc divadel

15.11. 12:00

přehled článků

Nové chutě, vůně, záliby nebo inspiraci do šatníku můžete objevovat v desítce nových podniků, které se pro vás otevřely v srpnu 2020.

Vybrali jsme sedm pražských kaváren, kde je skvělá káva standardem, ale servírují k ní vždy ještě něco navíc. P.S. Neukazujte tento seznam na Pražském hradě!

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!