Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Zajděte za svou italskou rodinou na Aperitivo

advertorial | 12. 11. 2014

Jako při rodinné návštěvě, přesně takový pocit jsem měl, když jsem přišel k panu Antoniu Ciullovi do jeho království. Zpočátku vše začalo velmi všedně, vracel jsem se ve čtvrtek z práce a už se těšil domů. Bylo to na Vinohradské třídě naproti Čechovým sadům, už kousek před vchodem do metra Jiřího z Poděbrad, když začalo příšerně pršet... 

Text a foto: ​Karel Jahoda

album/News_Model_News/808/1.jpg
 

Naštěstí před sebou vidím rozsvícený nápis Italo Merenda in Cucina… nový italský gastronomický projekt obchodu a restaurace v jednom, místo setkávání lidí nad dobrým jídlem a vínem, jehož ingredience si tu můžou i rovnou koupit a pak doma kreativně přetvářet.

Otvírám dveře do příjemného a útulně upraveného prostoru, kde postávají a posedavají lidé v družném rozhovoru se sklenicemi vína v ruce. Vedle širokých vitrín s čerstvými lahůdkami italské kuchyně je cosi jako raut - na mísách se blyští krásně na tenké plátky nakrájené prosciutto, vedle cuketa s rajčátky a mortadelou, o kousek dál ryba a ještě cosi, co vypadá jako český chlebíček (ale s italským obložením) a nad tím obrovská ošatka s kusy sýra. Nestačím se ani pořádně rozhlédnout a v mžiku mě osobně vítá hlavní manažer restaurace a seznamuje mě s tím, co se děje. Zrovna dnes tu probíhá typické italské "Aperitivo", které v celé Praze pořádá právě jen restaurace Italo Merenda (v češtině "svačina") in Cucina. 

album/News_Model_News/808/3.jpg


Ptám se proto pana Antonia Ciulla...

Co je to vlastně Aperitivo?
Aperitivo je denní rituál, kterého se žádný Ital nemůže vzdát. U nás je to akce, která se koná pravidelně každý týden a je využívána jako podnět pro setkávání s přáteli a s kolegy v době mezi koncem práce a večeří. Každý čtvrteční večer je jiného zaměření od Spritz párty až po vertikální ochutnávku Barbaresca od Bruna Giacosa z Piemontu. Vše je samozřejmě provázeno bohatou nabídkou skvělých italských dobrot jako pozornosti podniku.

 

Pravé italské aperitivo

Italo Merenda In Cucina

06.11. 17:30

Vidím, že si s hosty povídáte, jako by to byli vaši blízcí známí, či dokonce mám pocit, jako bych přišel na nějakou rodinnou akci. To je u vás obvyklé?
Víte, opravdová práce restauratéra je založena na vášni k jídlu, kterou dokáže přenést na své hosty. Hosté s těmito pocity se stávají přáteli a nedílnou součástí restaurace. K tomu patří i osobní přivítání každého hosta, přátelská atmosféra v místnosti a dobré vztahy s lidmi v sousedství. Tak například ta slečna, která mi před chvílí zamávala z ulice, je moje bývalá zaměstnankyně ještě z Aldente.

album/News_Model_News/808/9.jpg


Cítím, že restaurace je vaší srdcovou záležitostí. Jak jste se dostal ke gastronomii a co pro vás jako Itala znamená?
Jídlo je pro každého Itala opravdovým náboženstvím, jeho vírou. Ital žije, aby jedl, kdežto zbytek světa jí, aby žil. Já osobně jsem se narodil uprostřed dobrého jídla, moje maminka pracovala v gastronomii. Když mi bylo 16 let, začal jsem pracovat v kuchyni v Rimini. Jedna kuchařka, obrovská vzrůstem i svými kuchařskými kvalitami, byla zamilovaná do kuchyně a ovlivnila mě už tehdy natolik, že jsem našel svůj smysl života. Dnes pro mě jídlo a víno představují moji jedinečnou a nenahraditelnou vášeň a lásku a dávají mi možnost vyjádření sama sebe, svého charakteru, i toho co chci vyjádřit.

Jak jste přišel na myšlenku podnikat v Praze?
V roce 2003 jsem začal s řetězcem osterií s názvem Aldente Trattoria Italiana, první byly v Itálii, následovaly v Mnichově, Oslu, na Islandu a nakonec v roce 2007 v centru Prahy. Poté jsem se rozhodl žít dál v Praze, kde jsem potkal i svoji ženu Lenku.

album/News_Model_News/808/7.jpg


Proč nový projekt Italo a jak byste ho popsal?
Italo je projekt vytvořený pro rozvoj italské gastronomické kultury. Chci všem nabídnout zdravé, chutné a kvalitní jídlo za skvělou cenu a s výlučným MADE IN ITALY a tento koncept rozšířit po celém světě. Spojením obchodu a restaurace Italo dokáže změnit způsob nahlížení na gastronomii jako na vášeň a inteligentní umění. Italo spolupracuje výlučně s originálními italskými dodavateli. Vždyť to v dnešní  době není až takový problém, vezměte si například, že z takové Sicílie je to do Verony 1 500 kilometrů, ale z Verony do Prahy jen 700.

Všude na stěnách vidím různá poetická povídání typu "Káva musí být: Horká jako Peklo, Černá jako Ďábel, Čistá jako Anděl... a sladká jako LÁSKA" a zdá se, že ke každému druhu jídla je tu nějaké. Co vás přivedlo k poezii? 
Jídlo a víno jsou uměním. Umění je třeba ocenit poezií, která vyvěrá z mého nitra a ke které jsem vždy tíhnul. Právě píši knihu, která promluví o mém životě a spojení  životních událostí právě s jídlem.

album/News_Model_News/808/2.jpg


 

Italo Merenda In Cucina

Unikátní spojení italské restaurace, pizzerie, delikates, vinárny, pekárny a prodejny...


přehled článků

Nové chutě, vůně, záliby nebo inspiraci do šatníku můžete objevovat v desítce nových podniků, které se pro vás otevřely v srpnu 2020.

Mnohá vinobraní byla sice kvůli vy-víte-komu letos zrušena, ale pořád je kam vyrazit. Našli jsme pro vás hned devět míst v Praze, kde bude k ochutnání nejen výběr z bobulí.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!