Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí
Buďte ohleduplní & aktuální info o akcích v Praze

Než vyrazíte na akci, ověřte si aktuální info u pořadatele. A respektujte prosím všechna hygienická opatření.

přehled článků

OBRAZEM: Prohlédněte si Jatka78 ještě před večerní premiérou

doporučujeme | 5. 11. 2014

Bude to jedna z nejvýznamnějších kulturních událostí letošního podzimu. Dnes večer se slavnostně otevřou Jatka78, nový divadelně-cirkusový prostor v několika halách mezi vietnamskými stánky Holešovické tržnice. Zveme vás na exkurzi ještě před večerní premiérou!

Text a foto: Lukáš Rozmajzl

album/News_Model_News/807/a.jpg
Na začátek na vysvětlenou, proč název Jatka78. Až do roku 1983 se tu totiž opravdu porážel dobytek. Jedno ze středečních představení proto bude věnováno symbolické mši za duše popravených zvířat. A číslo 78 ukazuje na haly 7 a 8, která novodobá Jatka obsadila (nejlepší přístup je směrem od Ortenova náměstí, nikoli od řeky).
 

album/News_Model_News/807/b.jpg
Ručně psané nápisy a vzkazy po zdech jsou jedním z hlavních výtvarných prvků interiéru.
 

[album/News_Model_News/807/c.jpg]
Vše vzniká svépomocí. V neděli prý přišla úplně cizí stará paní, že hercům napekla cukroví, jiná jim zase přinesla mikrovlnnou troubu. Provozovatelé Jatek78 proto prosí o shovívavost v prvních dnech ostrého provozu.
 

album/News_Model_News/807/d.jpg
Vstupujeme do netradičního foyer. Hlavní hala slouží jako čekárna pro diváky, zároveň jako bar, umělecká galerie a v zadní části se budou konat i koncerty.
 

album/News_Model_News/807/e.jpg
Na nejrůznějších místech jsou vystavené artefakty spřátelených umělců. Spatříte tu tak odkaz Františka Skály, Petra Nikla, Matěje Formana nebo Vladimira 518.
 

album/News_Model_News/807/f.jpg
To, co vypadá jako dětská čmáranice, je kresba od Tilde Björfors, šéfky patrně nejslavnějšího nového cirkusu Cirkör.
 

album/News_Model_News/807/g.jpg
Hybnou silou Jatek78 je tuzemský sbor nového cirkusu La Putyka. "Budeme zde hrát do prosince. Pak Jatka zavřeme a budeme předělávat. Znovu bychom chtěli otevřít asi v dubnu," vysvětluje nepravidelnou otevírací dobu principál Rostislav Novák.
 

album/News_Model_News/807/h.jpg
A tohle je to hlavní. Největší sál Jatek, dlouhý 56 metrů a pro 350 sedících diváků. "Vyhořela nám zkušebna, tak jsme hledali něco nového," vypráví Rosťa Novák, jak se dostali do Holešovické tržnice.
 

album/News_Model_News/807/i.jpg
Ve středu bude na programu mimo jiné i zbrusu nové představení La Putyky nazvané Dolls, které mělo premiéru na Letní Letné. Tuzemský nový cirkus na jaře ještě odehraje svá představení v La Fabrice a pak se kompletně přestěhuje do nových hal.
 

album/News_Model_News/807/j.jpg
Mimochodem, požár zkušebny nového cirkusu zmíněný u jedné z fotek výše je vyobrazen na zadní stěně za pódiem.
 

[album/News_Model_News/807/k.jpg]
Místo, kam se jen tak nedostanete - tohle uvidí herci, tanečníci nebo akrobaté, než vejdou na pódium.
 

[album/News_Model_News/807/l.jpg]
Za halou, kde se bude hrát, je schovaná ještě jedna. Funguje jako zázemí pro jednotlivé soubory, zde se mohou rozcvičovat nebo trénovat.
 

[album/News_Model_News/807/m.jpg]
Na středečním openingu se podle principála Rosti Nováka bude podílet na 100 umělců. Krom La Putyky taky taneční soubor 420People, dvojice Skutr, VOSTO5 nebo Činoherák Ústí. Vstup je zdarma.
 

album/News_Model_News/807/n.jpg
Maskot Jatek78. Že by duše zde zabitých prasátek?...
 

album/News_Model_News/807/o.jpg
Chceme zde vybudovat domov pro nové umění, zopakoval několikrát Rosťa Novák. Toto zátiší najdete v tréninkové hale.
 

album/News_Model_News/807/p.jpg
Jatka78 budou hostit i zahraniční umělce. Jedno z vrcholných představení čeká návštěvníky 29. a 30. listopadu, kdy se odehraje Analog - který speciálně pro tyto prostory zkouší sbor nejlepších akrobatů a tanečníků z Berlína.
 

album/News_Model_News/807/r.jpg
Plány jsou veliké. Už během zimní rekonstrukce by se měly prostory zásadně změnit. Jak by nová Jatka78 měla vypadat, si můžete prohlédnout na několika vizualizacích rozvěšených po stěnách.


 

Jatka78 - Otevření

Jatka78

05.11. 19:00


přehled článků

Nové chutě, vůně, záliby nebo inspiraci do šatníku můžete objevovat v desítce nových podniků, které se pro vás otevřely v srpnu 2020.

Vybrali jsme sedm pražských kaváren, kde je skvělá káva standardem, ale servírují k ní vždy ještě něco navíc. P.S. Neukazujte tento seznam na Pražském hradě!

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!